Ezgi Alya Yiğit'i yaşamdan koparan Osman Sarı serbest bırakıldı

Antep'te ehliyetsiz sürücünün kullandığı otomobil, dershaneden çıktıktan sonra 'scoter'ları ile yol kenarında seyir halinde olan Ezgi ve Şimal'a çarptı. Kazada, 17 yaşındaki Ezgi hayatını kaybederken, 17 yaşındaki Şimal ise ağır yaralandı. Ölüme neden sürücü Osman Sarı ise serbest bırakıldı. Sarı'nın AKP’li Nizip Belediye Başkanı’nın yeğeni olduğu öğrenildi.

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, trafik kazasında Ezgi Alya Yiğit’in ölümüne yol açan AKP’li Nizip Belediye Başkanı’nın yeğeni Osman Sarı’nın eksik hazırlanan bilirkişi raporuna dayandırılarak serbest bırakıldığını belirterek Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi.

Antep'in Şehitkamil ilçesi Batıkent Mahallesi’nde 12 Nisan’da akşam saatlerinde ehliyetsiz 17 yaşındaki Osman Sarı, scotter’ıyla yol kenarında olan 17 yaşlarındaki Ezgi Alya Yiğit ve Şimal Toprak’a çarpmış ve kaza sonucunda Ezgi Alya Yiğit hayatını kaybederken, Şimal Toprak da yoğun bakımda tedavisi sonucunda taburcu edilmişti. Kazaya sebep olan ehliyetsiz çocuk sürücü Osman Sarı, çıkarıldığı mahkemece “taksirle ölüme sebebiyet verme” suçundan tutuklanmıştı.

Toğrul, bilirkişi raporunda kazanın meydana geldiği caddede kamera kaydının bulunamadığının belirtildiğini ifade ederken devamında şunları söyledi:

"Yiğit ailesinin avukatı “raporun teknik eksiklilerin giderilmeden hazırlandığını, olayı gören onlarca kişi olmasına rağmen sadece iki görgü tanığının ifadelerinin tutanaklara geçilerek olay yeri belirlemesinin yapıldığını, beyanlar arasında çelişkiler olduğunu, tanık olarak dinlettikleri kişinin beyanlarının rapora yansıtılmadığını, olay Gaziantep’in en işlek caddelerinden birinden geçmiş olmasına rağmen kazayı gösteren tek bir kamera görüntüsünün olmamasını hayatın olağan akışını aykırı olduğunu” belirtmektedir."

SERBEST BIRAKILDI

Osman Sarı’nın AKP eski milletvekili ve şimdiki Nizip Belediye Başkanı Mehmet Sarı’nın yeğeni olduğunu vurgulayan Toğrul, “Osman Sarı 6. Sulh ceza hâkimliği kararına karşı asliye ceza mahkemesine yapılan itirazla eksik bilirkişi raporuna dayanılarak serbest bırakıldı” dedi.

Toğrul gelişmeler üzerine Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması talebiyle Meclis’e sunduğu önergede şunları sordu;

* Ezgi Alya Yiğit’in hayatını kaybetmesine yol açan olay yerindeki kamera görüntüleri neden gereği gibi araştırılıp teknik incelemeler yapılmadı?
* Olay yeri Gaziantep’in en gözde mekânlarının bulunduğu, kafe, restoranlar ile çeşitli mağazaların ve bir iç sokakta polis merkezinin bulunduğu bir yer olmasına rağmen emniyet tarafından olay anına dair görüntü bulunamadığının savcılığa bildirilmiş olması manidar değil midir?
* Soruşturma dosyasında olay anına dair düzenlenen tutanakta ve bilirkişi raporunda onlarca tanık olabilecek iken görevli kolluk tarafından neden sadece iki tanık yer almaktadır? Yiğit ailesinin avukatının huzura getirmek istediği yeni tanıklar dinlenilecek midir?
* Osman Sarı ifadesinde 50-60 Km hız ile gittiğini ifade etmiştir. Fakat iddiaya göre aracın fren kilidinin patladığı ve hava yastıklarının açıldığı söylenmektedir. Yavaş giden bir araçta bunlar olabilir mi?
* Ezgi Alya Yiğit’in ölümüne neden olan ehliyetsiz sürücü Osman Sarı 13 Nisan 2022 tarihinde serbest bırakılmasının nedeni nedir? Osman Sarı’nın avukatı sadece 3. Sulh Ceza Hakimliğine tutukluluğa ilişkin itirazda bulunmuş fakat 6. Sulh Ceza Hakimliğinin tutukluluk halinin devamı kararı olmasına rağmen tek itirazla iki tutukluluk kararının kaldırılarak şu anda serbest bırakılmasının hukuki izahatı nedir?
* Ezgi Alya Yiğit’in ölümüne sebep olan 17 yaşında ehliyetsiz ve şuursuz bir şekilde araç kullanan bu kişinin serbest bırakılmasındaki ayrıcalığı ve özelliği nedir? Ayrıcalığı Nizip Ticaret Borsası başkanın oğlu, eski milletvekili ve şimdiki Nizip Belediye Başkanın yeğeni olması mıdır?
* Ezgi Alya Yiğit’in ölümüne ilişkin yaşanan bu olay bakanlığınız tarafından etraflıca araştırılarak, ciddi bir bilirkişi raporu hazırlanarak, etkin bir soruşturma yürütülerek, süreç hukuk çerçevesinde değerlendirilip adalet yerini bulacak mıdır?

Günün Manşetleri için tıklayın
En Çok Okunan Haberler
Resmi Gazete'de yayımlandı: Erdoğan, üç ismi görevden aldı Mansur Yavaş duyurdu: EGO otobüslerinde yeni dönem 20.6 milyar TL’lik vurgunun paravan ağı Ankapark davasında karar çıktı