Gazeteci Barış Pehlivan: İbrahim Kalın, ‘Gölge CIA’in kaynağıydı

WikiLeaks belgelerindeki sızıntıları gündeme getiren Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, Pentagon ile CIA gibi yapılara danışmanlık hizmeti veren ve “Gölge CIA” olarak bilinen Strafor şirketinin Türkiye’deki kaynaklarından birinin, İbrahim Kalın olduğunu yazdı. Pehlivan, Kalın’ın, Strafor’un raporlarını basına haber yaptırdığını belirtti.

Gazeteci Barış Pehlivan, Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan “AKP’deki casuslar” başlıklı köşe yazısında, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile ilgili önemli bir bilgiyi gündeme getirdi.

Pehlivan; Pentagon, ABD İç Güvenlik Bakanlığı, ABD Savunma İstihbarat Departmanı ve CIA’e danışmanlık hizmeti veren ve “Gölge CIA” olarak bilinen Stratfor adlı şirketin kurucusu George Friedman’ın, o dönemde Erdoğan’ın danışmanlığı görevini yürüten İbrahim Kalın’ı kaynak olarak kullandığını belirtti.

WikiLeaks belgelerinde yer alan sızıntıları kaynak gösteren Pehlivan, Kalın’ın, George Friedman’a mail atarak, Stratfor şirketinin Türkiye ve Balkanlar hakkındaki raporunu bazı basın kuruşlarına haber yaptırdığını söylediğini aktardı:

“Sevgili George ve Kamran,

bazı medya kuruluşlarına Stratfor’un Türkiye ve Balkanlar hakkındaki raporunu haber yapmalarını söyledim ve ürettikleri haberlerin linklerini aşağıda gönderiyorum.

İbrahim”

Pehlivan, yazısında şu ifadeleri kullandı:

“BU ADAMLA KURDUĞUM İLİŞKİ GİZLİ KALMALIDIR”

“Bu adam büyük bir kaynak... Bu adamla kurduğum ilişki ve yaptığım görüşme kesinlikle gizli kalmalıdır.”

Okuduğunuz not Pentagon’un danışmanlığını yapan George Friedman tarafından yazıldı. “Bu adam” dediği Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dı.

“(…)Tarih: 27 Şubat 2012. WikiLeaks “Küresel İstihbarat Dosyaları” adı altında sızıntılara başladı. Sızıntının kaynağı, merkezi Teksas olan küresel istihbarat şirketi Stratfor’du. Müşterileri arasında Pentagon, ABD İç Güvenlik Bakanlığı, ABD Savunma İstihbarat Departmanı ve CIA vardı. Şirket abonelerine istihbarat sağlıyordu. İşte tüm bu özellikleriyle Stratfor için “Gölge CIA” deniyordu. Keza, kurucusu George Friedman da ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) danışmanı ve Amerikan askerlerinin okullarındaki strateji hocasıydı. Friedman’ın liderliğindeki Stratfor, tüm dünyadan kilit roldeki istihbaratçıları ve diplomatları çalışanı yapmıştı. Heyhat! WikiLeaks’in sızdırdığı belgelerden, İbrahim Kalın’ın da Stratfor’un Türkiye’deki kaynaklarından biri olduğunu öğreniyorduk. Ve o dönem Erdoğan’ın başdanışmanı olan Kalın’ın Stratfor ile ilişkileri ne kadar da çarpıcıydı... Bakın... Tarih: 31 Mayıs 2010. Friedman istihbarat toplama gezisi için eşiyle Türkiye’ye geldi. Çifti İstanbul’da gezdiren aracı ve şoförü kim sağladı, dersiniz? Maalesef, İbrahim Kalın! Sadece bu da değil... Kalın, Türkiye’de “Gölge CIA” lehine haber de yaptırıyor ve bunu Stratfor’a bildiriyordu. Sızan yazışmadan okuyalım: “Sevgili George ve Kamran, bazı medya kuruluşlarına Stratfor’un Türkiye ve Balkanlar hakkındaki raporunu haber yapmalarını söyledim ve ürettikleri haberlerin linklerini aşağıda gönderiyorum. İbrahim.” İşte bundandır ki... Friedman, 14 Eylül 2010 tarihli e-postasında, İbrahim Kalın ile ilişkisinin saklı kalmasını bildiren notu çalışanlarına iletiyordu.”

Yazının tamamına erişmek için tıklayın.

Günün Manşetleri için tıklayın
Çok Okunanlar
Sezen Aksu, cezaevindeki Merdan Yanardağ’a verilen cezaya itiraz etti, 100 bin istedi TRT Van muhabiri evinde ölü bulundu Fatih Altaylı'dan Yılmaz Güney yazısıyla ilgili açıklama Hazine Bakanlığı, Mehmet Şimşek ile ilgili haberimizi yalanlarken doğruladı Sözcü TV, Ersan Şen ile yolları ayırdı