Genç işsizliği dünyada 6 milyon daha artabilir

ILO, genç istihdamının pandemiden etkilenmesine ilişkin bir rapor yayımladı. Rapora göre iş bulamayan gençlerin sayısı 6 milyon artabilir.

Haber Merkezi

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), "Gençlik için Küresel İstihdam Trendleri 2022" raporunu yayımladı.

Rapora göre, bu yıl dünya çapında iş bulamayan gençlerin sayısının 73 milyona ulaşması bekleniyor. Bu rakam, COVID-19 pandemisinin başladığı 2020’den önceki dönem ile karşılaştırıldığında 6 milyon daha fazla genç işsiz demek.

Raporda paylaşılan verilere göre, 2019-2020 döneminde işini kaybeden 15-24 yaş grubunun oranı 25 yaş ve üzeri yetişkinlerden daha fazlaydı.

Rapora göre, Arabistan yarımadasındaki ülkelerde bu yıl sonu itibariyle genç işsizlik oranının daha yüksek olması bekleniyor.

Raporda paylaşılan verileri değerlendiren ILO Politikadan Sorumlu Genel Direktör Yardımcısı Martha Newton, "COVID-19 pandemisinin tüm dünyadaki genç işgücü piyasasına zarar verdiğini biliyoruz" dedi.

ILO raporunun kamuoyu ile paylaşıldığı basın toplantısında konuşan Newton, ne eğitimde ne istihdamda olan gençlerin oranının 2020 yılında yüzde 23,3’e yükseldiğini, bu oranın 2019 ile karşılaştırıldığında 1,5 puanlık bir artış anlamına geldiğini kaydetti. ILO raporuna göre, 2020 yılına ait "ne eğitimde ne istihdamda" genç oranı, son 15 sene içinde görülen en yüksek oran.

ILO’nun paylaştığı veriler, iş bulma konusunda genç kadınların genç erkeklere göre "daha kötü durumda" olduğunu da gösterdi. Buna göre, 2022 yılında her 10 genç kadından üçünün çalışması beklenirken genç erkekler için bu sayı her 10 kişiden dördünden fazla.

ILO’nun tahminlerine göre, "yalnızca yüksek gelirli ülkelerdeki genç işsizliği seviyeleri, bu sene sonunda 2019’daki rakamlara gerileyebilecek."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol
Günün Manşetleri için tıklayın
En Çok Okunan Haberler
Gelecek Partisi'nden Selahattin Demirtaş açıklaması Soylu’nun korumaları, gökkuşağı renkli şemsiyeyi etkisiz hale getirdi! Bakan Murat Kurum'un kuzeni, iki kişiyi öldürüp kaçtı Miçotakis'ten Türkçe paylaşım