İkizköy Çevre Komitesi: Kömüre karşı yaşasın zeytin ağacı

Aylardır ormanlarını korumak için nöbet tutan İkizköylüler, Dünya Zeytin Ağacı Günü nedeniyle yaptıkları açıklamada, 35 bin zeytin ağacının kömür enerjisi için yok edilmeye çalışıldığını belirtti.

NEVZAT ÇAĞLAR TÜFEKÇİ

Akbelen Ormanlarında aylardır orman nöbetini sürdüren İkizköy Çevre Komitesi, Dünya Zeytin Ağacı Günü nedeniyle açıklama yaptı. “Ölmez ağaç zeytinin anavatanı Akdeniz’den, İkizköy’den sesleniyoruz” diyen İkizköylüler, “Ta 1979’dan beri yani on yıllardır Muğla’da kömür madeni için belki yüz binlerce zeytin ağacı yok edilmiş. Bizim bildiğimiz, sadece İkizköy’ün Işıkdere mahallesinde 20 bin zeytin ağacı kömüre kurban edildi. 2017’de İkizköy Işıkdere kamulaştırılırken, yasal haklarımızı ve Zeytincilik Kanununu bilmediğimizden bu kadar çok zeytin ağacımızı kaybettik” dedi.

Yapılan açıklamada, “2019 yılından beri de, bölgemizdeki iki termik santralin ve on binlerce dönüm kömür madeninin işletmecisi Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Dağıtım AŞ (YK Enerji), 780 dönümlük Akbelen Ormanı’nın yanı sıra; 1600 dönüm tarım arazimizi, 1400 dönüm zeytinliğimizi elimizden almak istiyor. 35 bin zeytin ağacımız eski ve kirli kömür enerjisi için yok edilmek isteniyor” denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Biz İkizköylüler olarak Zeytincilik Kanunu gereği zeytinliklerin kamulaştırılamayacağını, zeytin ağaçlarının hiçbir gerekçeyle kesilemeyeceğini biliyoruz. Kamulaştırma tehdidi ile yüz yüze kalsak bile, yasal olarak haklarımız olduğunu; böylesi haksız bir “kamu yararı” ve kamulaştırma kararını mahkemeye taşıyabileceğimizin farkındayız. Şirketin tüm baskısına, noterden gönderdiği tehditkâr ihbarnamelere, kamulaştırma tehdidine rağmen üç yıldır bir dönüm zeytinliğimizi bile satmadık. Bundan sonra da satmayacağız! Akbelen Ormanı için olduğu gibi, zeytinlerimiz için de mücadele edeceğiz! Akbelen Ormanı’nı da zeytinliklerimizi de kömüre vermeyeceğiz! Kömüre karşı yaşasın zeytin ağacı!”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol
Günün Manşetleri için tıklayın
En Çok Okunan Haberler
Devrimci 78'liler İzmir'de buluştu Ayvalık Belediye Başkanı Ergin partisinden istifa etti Uğur Mumcu, İzmir'de anılacak İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yeni görev dağılımı