İmam hatipli olmayan da imam hatip lisesinde okuyor

AYCAN KARADAĞ

İzmir’in Güzelbahçe ilçesinde bulunan 60. Yıl Anadolu Lisesi’nin depreme dayanıklı olmaması sebebiyle öğrencilerin 2021-2022 yılı eğitim yılında Yelki Mahallesi’nde bulunan Şehit Abdullah Tayyip Olçok Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde devam edecek. Öğrenciler imam hatip lisesinde okuyan öğrenciler ile birlikte ayrı sınıflarda tam gün eğitim alacak.

Alınan bu karar veliler ve öğrencilerin tepkilerine neden oldu. CHP İzmir Milletvekilli Tacettin Bayır, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e konu hakkında soru önergesi verdi. Bakanlığın Bayır’ın önergesine verdiği 7 Ekim tarihli cevapta, “Şehit Abdullah Tayyip Olçok Anadolu İmam Hatip Lisesi binasında eğitim gören 60. Yıl Anadolu Lisesi öğrencilerinin diplomalarının, daha önce olduğu gibi ‘60. Yıl Anadolu Lisesi Diploması’ olarak verileceği, ‘İmam Hatip Lisesi Diploması’ olarak verilmesinin söz konusu olmadığı” belirtildi.

CHP İzmir Milletvekilli Tacettin Bayır, BirGün’e yaptığı açıklamada, “60. Yıl Anadolu Lisesi kentimizin en başarılı okullarından bir tanesi. Depreme dayanıksız olması sonrası taşınması bölgedeki bir imam hatip lisesine yapılması velileri ve öğrencilerin doğal tepkisine neden oldu. Konuyla ilgili velilerle beraber mücadele ettik. Bakanlığın verdiği cevap ile veliler ve öğrenciler biraz daha rahat geçirecek. Bir an önce öğrenciler kendi okullarına kavuşurlar” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol
Günün Manşetleri için tıklayın
En Çok Okunan Haberler
Kriz çiftçiyi vurdu: Traktörler satışa çıktı Artan dolar seyyar satıcıları da vurdu Bodrum Belediyesi'nden hediye yerine bağış Aydın'a kurulacak kağıt fabrikasına tepkiler sürüyor