JPMorgan, Türkiye için enflasyon tahminini yükseltti

JP Morgan, 2022 yıl sonu için TÜFE beklentisini yüzde 49,5'ten yüzde 63,1'e çıkardı. 2023 yıl sonu için TÜFE tahminini de yüzde 19,0'dan yüzde 22,5'e yükseltti.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun resmi verilerine göre enflasyon haziran itibariyle yüzde 78,62'ye yükseldi. TÜİK verisinin ardından ABD merkezli yatırım bankası J.P. Morgan bir rapor yayımladı.

Risklerin yukarı yönlü olduğuna işaret edilen raporda, 2022 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 49,5’ten yüzde 63,1’e, 2023 tahmini de yüzde 19’dan yüzde 22,5’e yükseltildi.

Bloomberg'in haberine göre,; J.P. Morgan raporunda, Türkiye'deki ekonomik duruma ilişkin şu analiz yapıldı: "Para politikası hareketsiz kalmaya devam ederken, seçimlerin zamanlaması ve sonucu kısa vadeli enflasyon görünümü için belirleyici olacak. Talep ve maliyet kaynaklı enflasyonist baskılar güçlü olmaya ve Merkez Bankası kredibilitesi zayıflamaya devam ederken, TCMB’nin politika duruşunu normalleştirmek için acelesi yok. Bu ortamda, döviz korumalı lira mevduat programı ile en azından kısmen güvence altına alınan ve muhtemelen güçlü turizm gelirleriyle desteklenecek olan lira istikrarı, kısa vadede enflasyonist baskıları dizginlemenin ana aracı olacaktır."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol
Günün Manşetleri için tıklayın
En Çok Okunan Haberler
Gelir vergisi zammı yedi Antalya'da yabancılar kiralarını ödemeden gidiyor Ağbaba: Kur Korumalı Mevduat 150 bin yeni milyoner yarattı Yoksula konuta AKP engeli