Kadınlar Karaburun’da meydanlara çıktı

Yağmur Beril VAROL

KADINLAR 25 Kasım’da sokaklara çıktı. Karaburun Kadın Platformu, Karaburun Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya geldi. Burada yapılan açıklamada, “Kadınların evde, sokakta, işyerlerinde şiddete uğramadığı, vahşice katledilmediği, çocukların istismara maruz kalmadığı tek bir gün bile yok. 2021 yılının başından bugüne dek 350 kadın boşanmak istediği eşi, eski eşi, sevgilisi, hiç tanımadığı biri ama hep bir erkek tarafından katledildi. Cinayetlere zaman zaman intihar süsü verildi ama değişmeyen tek gerçek var. Ölen kadın, öldüren erkek” denildi.

KADINLARIN, yaşam tarzının, giyim kuşamının, kazanılmış haklarının her gün yeniden tartışmaya açıldığı belirtilen açıklamada şunlar söylendi: “Mülteci ve göçmen kadınlar, uğradıkları ayrımcılık bir yana, dil bilmedikleri ve yasal haklarını arayamadıkları için şiddete uğruyor, öldürülüyor. LGBTQ+’lar cinsel yönelimleri yüzünden şiddet görüyor ve öldürülüyor. Kadın cinayetleri artıyor, şiddet vahşileşiyor ama devlet bu şiddeti önlemek için adım atmak şöyle dursun İstanbul Sözleşmesi’nden çıkıyor, 6284 sayılı yasayı ve nafaka hakkını tartışmaya açıyor. Söz konusu olan bizim haklarımız, bizim yaşamlarımızdır. Haklarımızı ve yaşamlarımızı her yerde, her koşulda savunmaya devam edeceğiz. İstanbul Sözleşmesi’ni geri alacağız.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol
Günün Manşetleri için tıklayın
En Çok Okunan Haberler
Devrimci 78'liler İzmir'de buluştu Ayvalık Belediye Başkanı Ergin partisinden istifa etti Uğur Mumcu, İzmir'de anılacak Utumuna yaşanır mı?