Kolin’den 6 günde milyonluk vurgun

Elazığ depreminin ardından yeni konutlar için yapılan ihaleyi 169 milyon TL ile kazanan Kolin, altı gün sonra işi başka bir firmaya 104 milyon TL’ye ihale etti. Şirket, hiçbir iş yapmadan altı günde 65 milyonu kasasına koydu.

POLİTİKA SERVİSİ

Elazığ’da 24 Ocak 2020’de meydana gelen depremin ardından yok olan yüzlerce konut için yapılan ihale yine yandaşı kazandırdı. Avukat Erhun Karakuş tarafından duyurulan skandala göre, depremin ardından Merkez Zafran Mahallesi’ndeki konut yapım işini, Kolin İnşaat, 17 Haziran 2020’de 169 milyon 923 bin TL’ye aldı. Ancak ihale gerekliliklerini yerine getirmeyi tercih etmeyen Kolin İnşaat, işi altı gün sonra Nişantaşı ile Yapı ve Fay Taahhüt isimli firmaya 104 milyon TL’ye yeniden ihale etti ve 65 milyon TL’yi kasasına koydu. Yeniden Refah Partisi Elazığ İl Başkanı da olan avukat Erhun Karakuş, devletin zarara uğratıldığını bildirerek, “65 milyonu 6 gün içerisinde vatandaşın cebinden aldık, azınlıklık bir müteahhittin cebine koyduk. Burada devletin altı günde 65 milyon TL'lik bir zararı söz konusudur” dedi.


MİLLET İÇİN HARCANMALIYDI

Ekonomide yaşanan kötü gidişatın da AKP’yi ve yandaşlarını durduramadığını bildiren avukat Karakuş, skandal uygulama hakkında şunları anlattı: “Ülkemiz, yaklaşık 2 buçuk yıldır ciddi bir maddi kriz içerisinde. İlimize baktığımız zaman hem korona salgını hem ekonomik kriz hem de deprem hadisesiyle karşı karşıya kaldık. Biz depremden sonra her olayda şeffaf bir şekilde hareket edilmesi gerektiğini, kamu kaynaklarının milletin menfaatine kullanılmasını, bol keseden paralar kullanılmamasını her fırsatta dile getirdik. Bugün ülkemizde dar gelirlilerin durumu ortada. Elazığ’da depremden sonra milletin menfaatine kullanılması gereken paralar, tek bir müteahhittin cebine 6 günde nasıl girebilir?”

ADIM ADIM VURGUN

Adım adım yapılan vurgunu anlatan Karakuş, sözlerine şöyle devam etti: “Elazığ merkezinde bulunan Zafran TOKİ Konutları yapım işini alan firma, Ankara’da Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'yla 17 Haziran 2020 tarihinde bir sözleşme imzalıyor. Bu sözleşmeye göre 687 konut yapım işini içerisinde 35 dükkân, cami, altyapı ve çevre düzenlemesi olmak şartıyla 169 milyon 923 bin TL bedelle kazanan Kolin İnşaat, ‘Ben yapacağım’ diyor. Burada hiçbir problem yok. 169 milyonu, 689 konuta böldüğünüz zaman bir konuta 243 bin TL artı KDV fiyat vermiş oluyor. 17 Haziran’da TOKİ’yle sözleşme imzalayan Kolin İnşaat, altı gün sonra yani 23 Haziran’da Nişantaşı ile Yapı ve Fay Taahhüt isimli firmayla taşeronluk sözleşmesi imzalıyor. TOKİ’den 169 milyona aldığı ihaleyi Elazığ’a gelmeden, sahayı görmeden ve tek bir çivi çakmadan altı gün sonra bu iki firmaya veriyor. Bu iki firmaya verilen işin içeriği 689 konut, 35 dükkân, cami inşaatı, altyapı ve çevre düzenlemesi. Yani Kolin’ in TOKİ’ye taahhüt ettiği işin aynısı. TOKİ’den 169 milyon liraya işi alan Kolin İnşaat bu işi altı gün sonra KDV hariç daire başı 156 bin TL’ye bu yapı ortaklığına taşeron ediyor.”

KOLİN’DEN AÇIKLAMA: ALT YÜKLENİCİYLE YAPILAN SÖZLEŞMENİN BEDELİ 156 MİLYON LİRA

Kolin İnşaat ise yaptığı açıklamayla Erhun Karakuş’un söylediklerinin doğru olmadığını savundu. “Öncelikle belirtmek isteriz ki Kamu İhale Kanunu’na göre ihaleyi alan sorumlu firma, hiçbir koşulda işin tamamını taşeron firmaya devredememektedir” denilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Elazığ İli Merkez İlçesi Zafran Mahallesi 689 Konut, 35 Adet Dükkan ve 1 Adet Camii İnşaatları İle Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi” ne ait ihale 07.05.2020 tarihinde yapılmış, şirketimizin teklifi aşırı düşük teklif sınır değeri altında kalmış, Kamu İhale Kanunu gereğince yapılan aşırı düşük teklif sorgusu sonucunda teklifimiz kabul edilmiş ve İşin sözleşmesi 17.06.2020 tarihinde 169.923.000 TL +KDV bedelle imzalanmıştır. İşin yapımı sırasında Kolin İnşaat’ın kendi ekipman ve personelinin yanı sıra 60 adet altyüklenici ve tedarikçi ile çalışılmıştır. İhale bedeli ve alt yüklenici firma sözleşmesi arasında 65 milyon TL bir fark olmadığı gibi şirketimizin adı geçen firmalarla 104 milyon TL bedelli bir sözleşmesi bulunmamaktadır. Haberde bahsi geçen Nişantaşı – Fay firması ile yapılan sözleşmenin bedeli 156.329.160 TL.+KDV’dir.”

Günün Manşetleri için tıklayın
En Çok Okunan Haberler
MetroPOLL'den "Erdoğan'ın görev onayı" anketi Kılıçdaroğlu: Erdoğan, haksızlık etmişsin Abdülkadir Selvi’ye İYİ Parti'den kurultay kararı Mansur Yavaş'tan 'Söylersiniz o yapar' diyen Erdoğan'a yanıt