Memet Ali Alabora’nın Galler’de yönettiği film ödül aldı

Gezi Davası'nda dosyası ayrılan ve müebbet hapis istemiyle yargılanan oyuncu Memet Ali Alabora’nın yönettiği “Galler bir Sığınak Ülkesidir” isimli film, Yardım Filmleri Ödülleri (CFA) kapsamında ödül aldı. Alabora, “Ben bir mülteciyim. Siz de mülteci olabilirsiniz” dedi.

Hakkında Gezi Davası kapsamında müebbet hapis istenen ve Galler’de yaşayan oyuncu Memet Ali Alabora, Galler Mülteci Konseyi’nin, “Galler bir Sığınak Ülkesidir” isimli filmini yönetti.

T24'ye yer alan habere göre, Britanya hükümetinin, sınır geçişlerini zorlaştıran “Vatandaşlık ve Sınırlar Yasası” planına karşı çıkan kısa film, uluslararası bir ödül olan Yardım Film Ödülleri’nde büyük ödülün sahibi oldu.

Ödül töreninde filmle ve Britanya’daki mültecilerle ilgili konuşan Alabora, şunları söyledi:

"Ben bir mülteciyim. Siz de mülteci olabilirsiniz. Ve çok yakında dünyanın herhangi bir yerinde sadece iklim krizi ya da bir deprem sebebiyle sizler de mülteci olabilirsiniz. Mülteciler hakkında konuştuğumuzda soyut birer figürlermiş ya da istatistiklermiş gibi konuşuyoruz. Onlar 'mülteci' değil. Onlar insan. Ayrı ayrı bireyler. Bu sınır yasası sizin için yemekler yapan ya da birlikte kart oynadığınız ya da sizin için şiirler yazan arkadaşlarınızın bir anda ortadan kaybolabilmesi anlamına geliyor ve biz bunu istemiyoruz.

Aslen Türkiye’denim. Deprem yaşandığında ilk hafta boyunca herkes dünyanın en iyi insanıydı. Kriz zamanlarında her şeyi unuturuz. Kimliklerimizi, ülkelerimizi, nereden geldiğimizi unutur ve sadece birbirimize yardım ederiz. Bizi insan yapan budur. "

Günün Manşetleri için tıklayın
Çok Okunanlar
Suçlu arıyorsanız 20 yıllık iktidarınız İki kent, bir usta Luchino Visconti LeMan'dan "Seçim sonucu" kapağı Prof. Dr. Zafer Toprak yaşamını yitirdi Şahan Gökbakar'dan Millet İttifakı'na tepki