Ocak ayında 31 kadın, erkekler tarafından öldürüldü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun raporuna göre, ocak ayında 31 kadın, erkekler tarafından öldürüldü. 25 kadın ise şüpheli şekilde ölü bulundu.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, kadın cinayetlerine ilişkin ocak ayı raporunu açıkladı.

Rapora göre, ocak ayında 31 kadın, erkekler tarafından öldürüldü, 25 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu.

Raporda, kadınların yüzde 35’inin evli oldukları erkek tarafından öldürüldüğü ifade edildi.

Raporda, öldürülen 31 kadından 12’si boşanmak istemek, barışmayı reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak istediği için öldürüldüğü bilgisi verildi.

Kadınlardan 1’i ekonomik bahane ile, 1’i bakım altında olduğu için, 2’si anneleri boşanmak istediği için intikam alma bahanesi ile, 1’i nefret bahanesi ile öldürüldü.

14 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğünün tespit edilemediği vurgulanan raporda “Kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin görünmez kılınmasının bir sonucudur” denildi.

Rapora göre, kadınların 20’si evinde, 6’sı sokakta, 1’i arazide, 1’i çocuğunun okulunda, 2’si evin eklentilerinde katledildi.

Bu ay öldürülen kadınların yüzde 65’inin evlerinde öldürüldüğü aktarılan raporda, bir kadının nerede katledildiğinin tespit edilemediği kaydedildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol
Günün Manşetleri için tıklayın
En Çok Okunan Haberler
Sıra size gelmeden hemen örgütlenin! Kadınların hayatı pazarlık masasında tartışılamaz Adana'da bir kadın evli olduğu erkek tarafından bıçaklanarak öldürüldü