Resmi açıklama bekleniyor: Bedelli askerlik ücreti artırıldı

Bedelli askerlik ücreti 6 aylık enflasyonla birlikte güncellendi. Buna göre, bedelli askerlik ücreti Temmuz-Aralık 2022 dönemi için 80 bin 64 lira olarak belirlendi.

Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte bedelli askerlik ücreti de yeniden belirlendi. Buna göre, bedelli askerlik ücreti Temmuz-Aralık 2022 döneminde 80 bin 64 lira olacak.

Hürriyet'ten Burak Taşçı'nın haberine göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı zamlar ve Temmuz-Aralık 2022 döneminde kullanılacak katsayıları genelge ile açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin imzasıyla yayımlanan genelgeye göre bedelli askerlik ücretini belirleyen formülde yer alan 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 154'üncü maddesi uyarınca aylık gösterge tablosunda yer alan rakamlar ile ek gösterge ve kıdem aylığı gösterge rakamlarının aylık tutarlara çevrilmesinde uygulanacak aylık katsayısı 0,333603 olarak belirlendi.

Böylece bedelli askerlik formülüne göre yeni hesaplamalar gerçekleşti. Bedelli askerlik ücreti Temmuz-Aralık 2022 dönemi için 80 bin 64 lira olarak belirlendi.

Hesaplama formülü şöyle:

►240000 x 0,333603= 80.064

MSB AÇIKLAMASI BEKLENİYOR

Öte yandan Temmuz-Aralık 2022 arasında uygulanacak olan bedelli askerlik ücretinin netleşmesi için Milli Savunma Bakanlığı'nın açıklama yapması bekleniyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol
Günün Manşetleri için tıklayın
En Çok Okunan Haberler
Ankara’da 'banyo topu' dolandırıcılığı: Mağdurların sayısı giderek artıyor Dünyaca ünlü rock grubu, Beyoğlu'nda bakkal tarafından kovuldu Karadağ'da silahlı saldırı: 11 ölü 'Haksız kazanç' iddialarıyla gündeme gelmişti: Karaburun kaymakamı Urfa'ya atandı