Sanatçı Nur Sürer aldığı ödülü Cumartesi Anneleri’ne adadı

Sanatçı Nur Sürer, Frankfurt Türk Film Festivali’nde aldığı ‘Yaşam Boyu Onur Ödülü’nü Cumartesi Anneleri’ne adadı. İHD İstanbul Şubesi’nde Cumartesi Anneleri’nin temsilcileri ile biraya gelen Sürer, “Kendimi her zaman annelerin yanında, yüreğimi hep onlarla atarken buldum” dedi.

Frankfurt Türk Film Festivali’nde “Yaşam boyu onur ödülü” alan sanatçı Nur Sürer, aldığı ödülü Cumartesi Anneleri’ne adadı. İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde Cumartesi Anneleri temsilcileriyle buluşan Nur Sürer, “Kendimi her zaman annelerin yanında, yüreğimi hep onlarla atarken buldum” dedi.

Pirha'da yer alan habere göre, buluşmadan ilk olarak söz alan Maside Ocak, “Nur ablamız, Galatasaray’da kayıplarımız için bir araya geldiğimiz ilk günden bu yana bizimle beraber. O da bir Cumartesi İnsanı aslında. Sanatsal çalışmalarında kayıplarımızı mutlaka gündeme getirir. Görünür, duyulur olmamızı sağlayan dostlarımızdan birisidir” ifadelerini kullandı.

“YÜREĞİMİ HER ZAMAN ANNELER İLE ATARKEN BULDUM”

Yaşamını yitirmiş Cumartesi Anneleri’ni anarak sözlerine başlayan Nur Sürer ise “Öncelikle evlatlarının akıbetini öğrenmeden hayatını kaybeden anne ve babaları sevgi ile anıyorum. “Cumartesi” kelimesi benim için Cumartesi Anneleri ile özdeşleşti. İlk olarak birkaç kişinin başlattığı eylem daha sonra çok daha güçlü bir hale geldi. Çalışmadığım bütün cumartesi günleri gelmeye özen gösterdim. Kendimi her zaman annelerin yanında, yüreğimi hep onlarla atarken buldum. Eminim çok uzun olmayan bir zamanda Galatasaray Meydanı’na geri döneriz” diye konuştu.

Nur Sürer’in hediyeyi takdim ettiği Hanım Tosun da “Ödülü tüm anneler adına alıyorum. Nur Sürer’e çok teşekkür ediyoruz. İyi ki Cumartesi Anneleri’ni unutmayan insanlar var. Son kayıp bulunana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol
Günün Manşetleri için tıklayın
En Çok Okunan Haberler
Fransız kadın oyuncular, Mahsa Amini için saçlarını kesti Türkçe sözlü hafif gotik müzik Lolita Asil, sonsuz bir masalın içinde Derinin altı…