Ukrayna'da iki kadını katleden Çökmez'e verilen cezanın gerekçeli kararı açıklandı

Ukrayna'da üniversite öğrencisi Buket Yıldız ve Zeynep Hüsünbeyi'ni katleden Hüsnü Can Çökmez'e verilen cezanın gerekçeli kararı açıklandı

Ukrayna'da üniversite öğrencisi 2 genç kadının öldürülmesine ilişkin Hüsnü Can Çökmez hakkında verilen 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının gerekçeli kararı açıklandı.

Sanığın Buket Yıldız’a kendisiyle birlikte olmayı mı yoksa ölmeyi tercih edeceğini sorduğunun anlatıldığı kararda, sanığın Ukrayna’ya giderken Yıldız'ı öldürmeye karar verdiği belirtildi.

Ukrayna'nın Harkov kentinde 31 Aralık 2018 tarihinde üniversite öğrencileri Buket Yıldız ve Zeynep Hüsünbeyi'ni öldüren tutuklu sanık Hüsnü Can Çökmez, “tasarlayarak kasten öldürme” ve “bir suçu gizlemek, delillerini ortadan kaldırmak veya yakalanmamak amacıyla kasten öldürme” suçlarından 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılmıştı.

Yargılamayı yapan Anadolu 16. Ağır Ceza Mahkemesi davaya ilişkin gerekçeli kararını açıkladı. Gerekçeli kararda, Buket’in üniversite eğitimi almak için Ukrayna’ya yerleştiği, 2018 yılında tarafların ayrılmasına rağmen sanığın Buket ile tekrar birlikte olmak için irtibat kurmaya çalıştığı ancak Buket’in kabul etmediği anlatıldı.


Buket Yıldız ve Zeynep Hüsünbeyi

Bunun üzerine Ukrayna’ya giden sanığın 31 Aralık 2018 tarihinde maktullerin birlikte yaşadığı evlerine gittiği, daha sonra sanığın evde bulunan bıçakla Buket Yıldız’ı öldürdüğü, sonrasında evin giriş kapısının yakınında bulunan Zeynep Hüsünbeyi’ni de öldürdüğü anlatıldı. Cinayetin ardından sanığın Buket’e ait cep telefonu, 2 adet dizüstü bilgisayar ile tableti valizine koyarak olay yerinden ayrıldığı ve uçakla ülkeye geri döndüğü belirtildi. Sanığın alınan ifadesinde eylemleri genel hatlarıyla kabul ettiği, evdeki eşyaları da hırsızlık süsü vermek için aldığını belirttiği kaydedildi.

15 GÜN HAVALİMANINDA VAKİT GEÇİRMİŞ

Gerekçeli kararda, Hüsnü Can Çökmez’in olaydan yaklaşık 15 gün önce Buket Yıldız’ın öğrenci olduğu Ukrayna’ya giderek olay gününe kadar havalimanında vakit geçirdiği, sanığın Buket’in başka bir şahısla görüştüğünü biliyor olması, daha önce de Buket ile barışmak istemesine rağmen kabul görülmemiş olması değerlendirildiğinde sanığın Ukrayna’ya gitmesinin başka bir sebebinin bulunmadığı belirtildi.

Sanık Çökmez’in Buket Yıldız’a kendisi ile birlikte olmayı mı yoksa ölmeyi seçeceğini sorduğu, Ukrayna’ya giderken maktulü öldürmeye karar vermiş olduğu ve ‘kasten öldürme’ suçunu bir planın icrası çerçevesinde tasarlayarak işlediği kaydedildi.

Sanığın Buket’in öldürdükten sonra evde yaklaşık 25 dakika kadar bulunmaya devam ettiği, laptop, telefon ve valizi alma eylemlerinin 25 dakikadan çok daha kısa süreceği, Buket’in telefonunu aldıktan sonra ailesi ile yaptığı görüşmelerde olayın ortaya çıkmasını engellemeye çalışmış olduğu anlatıldı.

Suçu gizlemek için Buket’in ev arkadaşı Zeynep’i bekleyerek öldürdüğü kaydedildi. Sanığın suçu işleme şekli, kişilik özellikleri, sosyal ilişkileri itibariyle suç işlemeye meyilli bir kişiliğe sahip olması nedeniyle lehine indirim hükümlerin uygulanmadığı vurgulandı.

Günün Manşetleri için tıklayın
En Çok Okunan Haberler
İstanbul'da bir kadın sokak ortasında tanımadığı bir erkeğin saldırısına uğradı Kendi atlamamış, itilmiş! Ayıptır söylemesi… Cinsel sağlık atölyesi başlıyor