Valelere mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getiriliyor: Son 3 ay

Valeler için 1 Ocak 2023 tarihine kadar mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirildi. Bu tarihe kadar belgesi olmayanlar vale olamayacak. Bu kapsamda TOBFED tarafından valeler için 'Mesleki Yeterlilik Kurumu' sınavları başlatıldı. TOBFED Başkanı Serkan Bakırtaş, kadınların da vale sektöründe olacağını söyledi.

Vale olarak çalışmak isteyenler için 1 Ocak 2023 tarihine kadar mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirildi. Karara göre bu tarihe kadar belgesi olmayanlar valelik yapamayacak.

Bu kapsamda Türkiye Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu, (TOBFED) valeler için 'Mesleki Yeterlilik Kurumu' sınavları başlattı. Vale adayları sınava girmeden önce ise öfke kontrolü, stres yönetimi gibi eğitimler alıyor.

TOBFED Başkanı Serkan Bakırtaş, "Ehliyetinin olması lazım. Öfke kontrolü, stres yönetimi gibi eğitimler alıyorlar. Ardından sınava tabi tutuyoruz. Bu kişilerin geçmişleri önemli. Sicil kaydı varsa suçuna göre değerlendiriliyor. Amaç bu alanı güvenli hale getirmek" dedi.

'KADINLAR DA VALE SEKTÖRÜNDE OLACAKLAR'

Bakırtaş, Türkiye'de 200 bin vale olduğunu belirterek, "İhtiyaçtan doğan bir sektör. Biz Mesleki Yeterlilik Kurumu ile yaptığımız çalışmada, vale olmanın kriterlerini belirleyerek sınavlar yapıyoruz. Sınavı geçen arkadaşlar vale belgesi almaya hak kazanıyor. Tüketici de artık içi rahat şekilde, aracını teslim edebilir. Vale olup olmadığını anlamak için belgedeki QR kodunu okuttuğunuzda, bakanlığın sayfasında da doğrulamasını yapabilirsiniz. Vale artık belgeli olacak. 1 Ocak'tan sonra belgesi olmayan kimse vale olamayacak. Aynı zamanda vale işletmelerinin de belli kriterleri var. Sektörde çalışan valelerin yüzde 20'sinin de kadın olması adına ciddi çalışmalar yapıyoruz. Kadınlar da vale sektöründe olacaklar" dedi.

'SİCİL KAYDINA BAKIYORUZ'

Bakırtaş, vale olabilmek için gerekli şartları şöyle sıraladı:

"Ehliyetinin olması lazım, öfke kontrolü, stres yönetimi gibi eğitimleri alıyorlar. Ardından sınava tabi tutuyoruz. Bu kişilerin geçmişleri önemli. Sicil kaydı varsa suçuna göre değerlendiriliyor. Amaç bu alanı güvenli hale getirmek. Bilmediğimiz, ne olduğunu anlamadığımız insanlara hem canımızı hem aracımızı emanet etmeyelim diye yola çıktık. Bir kişi vale belgesini almak isterse, 10 gün içerisinde alabilir. Aracı nasıl park ettiğine bakıyoruz, müşteriye hitabını değerlendiriyoruz"

DHA

Günün Manşetleri için tıklayın
En Çok Okunan Haberler
BİM'den 'cipsten fare ölüsü çıktı' iddiasıyla ilgili açıklama Çocuk gelişimi balon gibi şişti Mabel Matiz: GQ ekibi 'Karakol' klibi sebebiyle ödül takdimimden vazgeçti Hakan Şükür'ü hatırlatan TRT spikeri, devre arasında görevden alındı