Yurt fiyatlarına erken zam

Ekonomi Servisi

Yüksek kiraların ardından erken rezervasyon yaptırmak isteyen öğrenciler yüzde 100 zamlı yurt fiyatlarıyla karşılaşıyor. Yurt fiyatları İstanbul’da aylık en düşük 4 bin 500 TL’den başlayıp 12 bin 500 TL’ye kadar yükselirken, yurt işletmecileri ise yükselen enflasyon, enerji ve personel maliyetlerini işaret ederek yüzde 100 zammın yeterli olmadığını ve hatta enflasyondan korunmak adına bazı kalemlerde de kısıtlamaya gidebileceklerini söylüyor.

Bloomberg HT'den Cemre Nur Karaca'nın haberine göre gıda masrafları yaklaşık 2 bin TL - 3 bin TL, eğitim ve sosyal aktiviteler dahil edildiğinde bir öğrencinin İstanbul’da konaklama dahil aylık masrafı yaklaşık 7 bin 500 TL’yi buluyor. Duruma göre bu oran daha da yukarı çıkabiliyor.

yurtlarfiyatlar.com’un kurucusu Tuğrul Arslan, 2 yıldır pandemi nedeniyle yurt işletmecilerinin çok zor zamanlar geçirdiğini ve hatta sektörde kapanmaların da arttığını söyledi. Arslan, yurt işletmecilerinin enflasyondan korunmak adına 2022-2023 sezon fiyatlarını özellikle açıklamadıklarını, nisan ayında verilen fiyatların bile yüzde 40-50 zamlı olduğunu söyledi.

Haziran ayı itibarıyla yurt fiyatlarında yüzde yüz oranında zam yaşanacağını söyleyen Arslan, “Yurtların giderleri enflasyonla beraber aynı oranda artmış vaziyette. Özellikle kira oranlarında yüzde 100’den fazla artış var. Buna personel giderleri, enerji, gıda, lojistik ve temizlik maliyetlerini de eklersek aslında yüzde 100’lük zam bile yurt maliyetlerini karşılayacak durumda değil” dedi.

Günün Manşetleri için tıklayın
En Çok Okunan Haberler
Rakı fiyatları 2022 | Güncel Motorine indirim bekleniyor Ankara'da ekmeğe zam BDDK çözümü iki hafta dayanmadı