Zelenski: Hızlandırılmış prosedür kapsamında NATO üyeliğine başvuracağız

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Ukrayna'nın hızlandırılmış prosedür kapsamında NATO üyeliğine başvuracağını ifade etti. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ise Ukrayna'nın üyeliğine sadece 30 NATO üyesinin karar verebileceğini, üyelik için oy birliği gerektiğini söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rusya'nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerini ilhak etmesinin ardından açıklama yaptı.

Zelenski, Ukrayna'nın hızlandırılmış prosedür kapsamında NATO üyeliğine başvuracağını söyledi.

Putin'in müzakere çağrısına yanıt veren Zelenski, "Ukrayna, Putin Rusya Devlet Başkanı olduğu sürece, Rusya Federasyonu ile hiçbir müzakere yürütmeyecek" ifadelerini kullandı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg de Ukrayna'nın üyeliğine sadece 30 NATO üyesinin karar verebileceğini, üyelik için oy birliği gerektiğini söyledi.

UKRAYNA'DAN İLHAK TEPKİSİ

Ukrayna Devlet Başkanlık Ofisi Başkanı Andriy Yermak, Rusya'nın Ukrayna'ya ait 4 bölgeyi ilhak etmesine ilişkin, "Çalışmaya devam ettiklerini ve Ukrayna topraklarını kurtardıklarını" belirtti.

Yermak, Ukrayna’daki Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinin Rusya'ya bağlanmasına yönelik anlaşma için Moskova'da düzenlenen imza töreni sırasında sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Ukrayna'nın bir bütün olduğunu vurgulayan Yermak, "Çalışmaya devam ediyoruz ve Ukrayna topraklarını kurtarıyoruz. Hap alması gerekenlere de aldırmıyoruz" ifadelerini kullandı.

Günün Manşetleri için tıklayın
En Çok Okunan Haberler
Reuters: Esad, Erdoğanla görüşmeyi reddetti İran Genel Başsavcısı: Meclis ve Devrim Yüksek Konseyi, başörtüsü konusu üzerinde çalışıyor SDG, ABD ile ortak operasyonları durdurdu Ukrayna, savaşta yaşamını yitiren askerlerinin sayısını açıkladı