Anasayfa YAZARLAR Ute Işık Saçtı

Ute Işık Saçtı

Karşımıza ilk kez 1995 yılındaki İstanbul Tiyatro Festivali’nde çıkmıştı. Sesini ilk kez Ses Tiyatrosunda duyduk, onu ilk kez orada sahnede gördük. Sonrakilere göre, nispeten küçük bir sahnede… Buğulu ve tarihin sayfaları arasından kopup gelen sesi, gizemli güzelliği ve karizması, yirmi yıldan fazladır elde ettiği başarılarla yaşayan bir efsane olmuştu zaten. 

İnsanın elinde yazacağı konu hakkında fazla malzeme olması da bir dert! Üstelik ben ‘konu’muzu, yani Ute Lemper’i ilk kez izlediğimden beri, o küçük salondaki neredeyse herkes gibi sihrine kapılıp sırılsıklam hayranı olmuştum. ‘Ute! Ute!” diye ileri uzanan elleri de ilk kez o zaman görmüştüm. Gösterisi bitince herkes mekânı aşka düşmüş halde, ruh gibi terk etmişti. Lemper, Ses Tiyatrosu’ndan sonra Lütfi Kırdar’da, Cemal Reşit Rey’de, İş Sanat’ta farklı repertuarlarla karşımıza çıktı. Bu sefer de Zorlu PSM’de ondan Marlene Dietrich ile Randevu’sunu, Marlene’in hikâyesini dinledik.

Özellikle İstanbul Caz Festivali münasebetiyle, çok daha büyük olan Lütfi Kırdar sahnesi ve salonundaki konserini unutamıyorum. Turnesinde olduğu yeni albümü “Punishing Kiss”ten şarkılar söylemişti. Onun için şarkılar yazıp gönül ferahlığıyla Ute’ye teslim eden seçkin müzisyenlerin eserleri: Nick Cave, Tom Waits, Elvis Costello’dan şarkılar. Bir de, İstanbul Müzik Festivali’nin yıldızı Philip Glass’ın “Streets of Berlin”i. Biz bu şarkıyı bir önceki yıl Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde dinlemiştik. “Kırık / Bent” adlı çarpıcı filmde, bir travestiyi oynayan Mick Jagger söylüyordu. Küçük, sefih bir bardaki bir travesti. Ute, “Biz şarkıya, bir kabare şarkısıymış gibi yaklaşmamayı seçtik” diyor. “Günümüz Berlin’inin yeraltı dünyasında, karanlıkta yükselen daha korkutucu, vahşi bir çığlık gibi ele aldık.”

Aslında çağdaş şarkı bestecileriyle çalışmayı evveleski istemiş ama Weimar Cumhuriyeti’nin kabare ve tiyatro dünyası ürünleriyle Fransız şansonları hep öne geçmiş. Sonunda, ve anlaşıldığı kadarıyla yapımcısı David Sefton’ın da gayretiyle, “Cezalandırıcı Buse” bütün etkileyiciliğiyle ortaya çıkmış. Daha başından itibaren insanı ürpertiyor. Zaten başlangıcı yeter. Nick Cave’in “Little Water Song / Küçük Su Şarkısı”, sevgilisi tarafından boğulan bir kızın son düşüncelerini yansıtıyordu. Joby Talbot’un nefis yaylı düzenlemeleri de müziğin ve sözlerin etkisini büsbütün arttırmıştı.

Ute Lemper gerçekten de komple bir sanatçı. Dans, tiyatro, kabare, sinema, yazı, resim ve tabii ki müzik… Öte yandan, onun performansının tadına varmak için sanatçıyı sahnede izlemek gerek. İnanın, dinlemekle izlemek arasında dağlar kadar fark var.

 “Marlene ile Randevu” ise, onun 1988 yılındaki bir telefon konuşmasından kaynaklanıyor. Ute o sıralar 24 yaşında, “Yeni Marlene” olarak lanse ediliyor. Başına buyruk, çılgın bir kız (Marlene gibi). “Bu onun hakkında anlatmayı tercih ettiğim hikâye. Benim ona saygı sunuş şeklim. Piyasada çok Marlene portresi var, bu ise benim yüreğimden geliyor. Hayatını benim filtremden geçirerek anlatıyor, şarkılarını benim sesimle söylüyor”.

1988’de Marlene’e yazıp yapılan benzetmeler için özür dilemiş. Sonra da Marlene telefon etmiş, üç saat konuşmuşlar. Marşlarını söylemeyen karmaşık tarihli iki Alman kadın… Ute, idolünün hikâyesini içselleştirmiş, onunla özdeşleşmiş. Ona asıl ihtiyaç duyduğunu sunamayışına üzülüyor. “Kaç yaşında olduğumu sordu. 24 deyince hayalkırıklığına uğradı. O bir kız arkadaş istiyordu, onunla eşit biri. Bense henüz aradığı kişi değildim”.

(Alıntılar, callmeadam.com’dan)

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,032AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Mansur Yavaş, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin borcunu açıkladı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, "Büyükşehir Belediyemizin toplam borcu 9,5 milyar...

Akşener: YSK’nin açıkladığı şey gerekçeli karar değil darbe bildirisidir

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, YSK'nin İBB seçiminin iptaline ilişkin açıkladığı...

Nadal, Fransa Açık’ta rekor peşinde

Fransa Açık (Roland Garros) Turnuvası'nı 11 kez kazanan Rafael Nadal, Avustralya Açık'taki 11 şampiyonluğuyla...

AKP, 15 bin kişinin yaşadığı mahalleyi ‘terörist’ ilan etti

AKP Maltepe İlçe Başkanlığı tarafından Maltepe ilçe seçim merkezinin taşınması talebiyle hazırlanan...

AKP’li belediye 21 bin liraya tespih almış!

AKP’den 10 milyon 500 bin TL borçla Elazığ’ın Yazıkonak belde belediyesini devralan...

Fenerbahçe’den ‘UEFA’ açıklaması

Fenerbahçe Kulübünden yapılan açıklamada, "Kulübümüz Yargı Dairesine sevk edilirken, olası UEFA gelirlerinden kesilmek üzere...

Tunç Soyer: Ekrem İmamoğlu’nun her zaman yanında olacağız

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen ve...

YSK, kamu görevlisi olduğunu belirtti: 23 Haziran’da sandıklara imam başkan

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) İstanbul seçiminin iptaline ilişkin gerekçesi üzerindeki tartışmalar sürerken, imamların...

Mansur Yavaş’tan araç ve ihale genelgesi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanımına...

Venezuela’da mahkumlarla polis çatıştı: ‘En az 23 ölü’

Venezuela’da bir polis merkezinde tutulan mahkumların polise saldırarak firar girişiminde bulunmasının ardınan...

Sonraki haber