1 Mayıs korkusu geçmez!

Somalı madenci ailelerinin son duruşmada Terörle Mücadele polislerince ablukaya alınması şüphe yok ki “Türk Usulü Sömürü rejiminin” faşizan yasakçı 1 Mayıs hazırlığına dahildi.

Ailelerin hıçkırık seslerinden rahatsız olan pişman değil ama pişkin, sırıtık yüzlü, iktidar yanaşması sanıkların can güvenliği “riskli” mesajı vermek için Somalı ailelerden “terörist örgüt” çıkarmaya ramak kalmıştı.

Boğazına kadar işçi kanı içinde yüzen “kamu-özel cinayet ortaklığı”; sanık partner kadrosunu korumayı birincil vazife edinmişken umuma da yaklaşan 1 Mayıs’la ilgili mesajını vermeyi esirgemiyordu.

Taksim’de günler öncesinden üst üste yığılan çelik bariyerler kadar İstanbul Belediyesi’nin yine Taksim’i büyük bir beton saksıya dönüştüreceği mutat açıklaması da “İç Güvenlik Devleti’nin” Taksim Meydanı’nda sahneleyeceği “şiddet müsameresini” haber veriyordu.

Son birkaç yıldır 1 Mayıs’ı Taksim’de alan tartışmasına “hapsedip” etkisizleştirmeye ve kriminalize etmeye çalışan siyasi iktidar 7 Haziran ve Soma katliamının yıldönümü yaklaşırken içinde “işçi” sözcüğü bile geçmeyen seçim beyannamesiyle emekçi düşmanı tavrını iyice belli etmişti.

Baş sorumlusu olduğu tarihimizin en büyük toplu iş kıyımlarını tekme tokat bastırmaya çalışan, icraatlarına “milli güvenlik” gerekçeli grev yasakları ve istihdamda reform başlığıyla milyonlarca güvencesiz -örgütsüz kıldığı ve birbirine kırdırdığı “taşeron-emekçi” nüfusu piyasaya arz etmiş “yeni rejim” için..

1 Mayıs ancak kendi buyruğundan çıkmayan “hijyenik ve suskun” bir sarı-sendika  tören/kutlamasıyla sınırlıydı.

Bu hafta kamu finansmanlı iktidar medyası “Karanlık 1 Mayıs” manşetlerine yüklenecek milli iradeye “1 Mayıs komplosu” haberlerini döşeyeceklerdi.

1 Mayıs’ın temsil ettiği tarihi anlam ve değerler onların geldikleri kritik yol ayrımında öylesine ödlerini patlatıyordu ki…

İlginizi çekebilir:  EYT burada devlet nerede?

Çünkü “belleksizleştirilmiş” kamu zenginliği tamamen boşaltılmış kabuk “Yeni Türkiye” taşeron hayatlarda, açlık sınırına kovaladığı milyonlarca işçi ve emekçiyi 13 yıl sonra “milli ruh” popülizmiyle ikna edemezdi.         

Çünkü “Yeni Türkiye” 12-15 yaşındaki çocuğun ayda 300-400 TL’ye Organize Sanayi Bölgelerinde “yoğun sömürüldüğü”, meslek lisesi kisvesi altında “genç-emek gücünü” asgari ücretin üçte birine çalıştırıldığı, amele pazarlarında lise mezunu gençlerin gündelik emeğini hamal olarak satmaya zorlandığı her gün aşağılandıkları “vahşi kar ve sömürü havzalarıydı.”

Sanayi sitelerinde, merdiven altı atölyelerde çocuk işçi yaşının 7’ye kadar düşürmüş “Yeni Türkiye istikrarı” adlarını duyurmadığı, yüzlerini göstermediği, varlıklarını soğuk sayılara bile katmadığı 13 bin 500 işçi cesedini nasıl gizleyeceğini bilemiyordu.

Beton istinat duvarına “milli eser” diye dualı tören tertip eden, tekbirle holding açılışı yapan kapitalist azgınlık hakkını yemediği tüyü bitmemiş yetim bırakmamıştı.

İktidarı boyunca “dindarlık” paravanıyla  işçi-işveren arasında en ilkel ve kaba sömürü hatlarını döşeyen İslamcı neoliberalizm yoksulluğun en dibine ittiği emekçilerle paylaştığını iddia ettiği “ortak evrenden” sırra kadem basıp çoktan Sultan kılığında yalnızca kapıları 107 bin asgari ücret tutan Saray’a yerleşmişti.

Ve kavuğunu öyle bir düşürmüştü ki, artık iş ve ekmek kavgası değil hergün “can” mücadelesi veren emekçiler zincirlendikleri “zindandan” mecbur çıkacaklardı. Tarihin böyle bir huyu vardı.

Her tersane, her imalathane, her şantiye, her can yiyici ocak ve “taşeron insan” paketleyen işletmenin önü doğal ve süresiz 1 Mayıs alanı olacaktı, kaçınılmaz zaman yaklaşıyordu.

BİZİ TAKİP EDİN

360,658BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,094,800TakipçiTakip Et
8,359AbonelerAbone

Tepebaşı Belediye Başkan Adayı Ahmet Ataç: Projelerimiz insana dokunacak

CHP’nin Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkan Adayı mevcut Başkan Ahmet Ataç, belediye başkanlığı...

Mersin CHP için sürpriz olmaktan çıktı

31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala, TBMM’de temsil edilen beş siyasi...

Çılgın projeleri ve işsizlik rakamlarını Prof. Dr. Çolak’a sorduk: ‘Halk tüketmesin biz tüketelim’ diyorlar

İşsizlik oranının son 9 yılın en yüksek oranına yükselerek yüzde 13.5’e çıkması...

Tedavisi bulunmayan kalıtsal hastalık DMD: ‘Artık sesimiz duyulsun’

Duchenne Musküler Distrofi (DMD) kas hastalıkları arasında sık karşılaşılan en ölümcül, kalıtsal...

Okullar seçime alet ediliyor: Bakanlığın seçim sessizliği

Cumhur İttifakı’nın belediye başkan adaylarının tüm tepkilere karşın okullarda yürüttüğü seçim çalışmalarına...

SON HABERLER

Öğrenci pansiyonunda yangın: “Merdivenler kitlenmiş, atlamak zorunda kaldık”

Burdur'da, 3 katlı erkek öğrenci pansiyonunun bodrum katındaki kumaş dikim atölyesinde çıkan yangın...

17 yaşındaki Ayten’i bıçaklayıp daha sonra boğarak öldüren şahsa ağırlaştırılmış müebbet

Burdur'un Ağlasun ilçesinde Ayten Keklik'i (17) önce bıçaklayıp, sonra da boğazını sıkarak...

Kılıçdaroğlu: Kimlik üzerinden politika yapılamaz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, NTV canlı yayınında Ahmed Arpat ve Seda...

Erdoğan’dan Ayasofya açıklaması: İbadete açılmasının faturası çok ağır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeni Zelanda'daki saldırılara ilişkin, "50 Müslüman orada şehit...

Dışişleri’nden Hollanda’daki saldırıya ilişkin açıklama

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Hollanda'nın Utrecht kentinde bugün meydana gelen saldırıyı, faili...

Mansur Yavaş: Trafolara kedi değil fil soksalar fayda etmeyecek

Millet İttifakı'nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş, seçim çalışmaları kapsamında...