1 milyondan fazla aday KPSS’ye girdi
23.07.2018 07:22 EĞİTİM
KPSS’nin ilk ve ikinci oturumları dün gerçekleşti. Samsun’da okul isminin karışıklığı nedeniyle birçok aday sınava giremedi.15 dakika kuralına takılanlar yine sınava alınmadı

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) dün gerçekleşti. Yüz binlerce adayın girdiği sınavın genel yetenek – genel kültürden oluşan ilk oturumu saat 10.15’te, eğitim bilimlerinden oluşan ikinci bölümü ise saat 14.00’te başladı.

15 dakika kuralının uygulandığı sınavda geç kalan öğrenciler yine sınava alınmadı. Öte yandan Samsun’da sınav giriş belgesinde yapılan yanlışlık nedeniyle birçok öğrenci mağdur edildi. Sivas’ta ise sınavdan üç gün önce kolu alçıya alınan bir aday okula alınmadı.

Geç kalanlar yine alınmadı
KPSS’nin ilk oturumu olan ve memur olmak isteyen herkesin girmek zorunda kaldığı genel yetenek -genel kültür sorularının yer aldığı oturuma 1 milyondan fazla aday girdi. Bu oturumda adaylar genel yetenek bölümünde Türkçe, mantık ve matematik sorularını cevaplandırdı. Genel kültür bölümünde ise tarih, coğrafya, vatandaşlık ve güncel bilgilerle ilgili sorulara yanıt verdi.

Saat 10.15’te başlayan sınav öncesi 15 dakika geç kalma kuralı nedeniyle kapılar saat 10.00’da kapatıldı. ÖSYM’nin daha önceki sınavlarda da uyguladığı bu kurala uymayan öğrenciler sınava giremedi. Sınava geç kalan bazı öğrenciler içeri girmek için görevlileri ikna etmeye çalıştı. Sınav saatini kaçırdıkları için binalara alınmayan adaylar, okul kapılarından geri dönerek üzüntüye boğuldu.

Sınava geç kalan adaylardan Rıdvan Demirtaş, “Sınava yetişemedim yanlış okula gitmişim. Yapacak bir şey yok 2 dakikayla kaçırdık. Sağlık olsun” dedi.

Samsun’da ise KPSS’ye girecek çok sayıda öğrenci mağdur oldu. Öğrenciler sınava giriş belgesinde “Samsun Merkez” yazdığı için ilk olarak Samsun'un köklü okullarından ve herkes tarafından bilinen İlkadım ilçesindeki 19 Mayıs Anadolu Lisesi’ne gitti. Merkezde bulunan okula giden öğrenciler, Samsun'un 19 Mayıs ilçesinde bulunan 19 Mayıs Anadolu Lisesi'nde sınava gireceklerini öğrendi. Merkez ve ilçedeki 19 Mayıs Anadolu Lisesi arasındaki mesafe 40 km olduğundan birçok öğrenci sınava yetişemedi. 15 dakika kuralına takılan çok sayıda öğrenci sınava alınmadı. Okul önünde bekleyen öğrenciler, sınava giriş belgesinde merkez yazdığını, detaylı adreste ise ilçenin adresinin göründüğünü bu durumun mağduriyet yarattığını belirtti.

Kendi imkânları ile söz konusu okula ulaşmaya çalışan öğrenciler sınavın başlaması nedeniyle sınav salonuna alınmadı. Yaşanan olayın ardından çok sayıda öğrenci okul bahçesinde baygınlık geçirirken veliler olaya büyük tepki gösterdi.
Alçı ile okula alınmadılar

Sivas’ta adaylardan Furkan Uzunoğlu, kolunun alçıda olduğunu ÖSYM'ye bildirmediği için sınava alınmadı.

Uzunoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Alçılı olarak sınava alınmayacağımı bilmiyordum. Zaten alçıya alınalı 3 gün oldu, alçılı girmek de yasakmış. Giriş belgesinde de yazmıyor, bize de bilgilendirme olmadı" diye konuştu.

Manisa’da da Kolu alçılı bir kişi kolundaki alçıyı önceden bildirmediği gerekçesiyle içeriye giremedi. Görevliler, ÖSYM'ye bildirilmeyen aparatlarla sınava giremeyeceğini söyledi.

Eğitim bilimleri…
Eğitim bilimleri sorularının olduğu ikinci oturum ise 14.45’te başladı. 80 sorudan oluşan eğitim bilimleri oturumu için 14.30’da kapılar kapatıldı.

KPSS alan bilgisi için 3. ve 4. Oturumlar haftaya yapılacak.