1 yıldır güvenlik soruşturması bitmedi: Atamaları yapıldı ama göreve başlayamıyorlar

MUSTAFA KÖMÜŞ [email protected] @mustafakomuss

2016 yılındaki Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ve Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi’ne (ÖABT) giren öğretmenler Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın 2017 Şubat’ında atamaları yapacağız açıklamalarına rağmen hala atanmadı. Yüz binlerce ataması yapılmayan öğretmen sorunu hâlâ ortadayken, buna bir de atanma hakkı kazanmalarına rağmen atanmayan öğretmenler eklenmiş oldu.

Süreç Mayıs’ta başladı
Öğretmenler ilk olarak 2016’nın Mayıs ayında KPSS’ye girdi. KPSS’nin ardından olağan koşullarda temmuz ayında ÖABT’nin yapılması gerekiyordu ancak 15 Temmuz Darbe Girişimi gerçekleşti. Darbe girişimin ardından ÖABT ağustos ayına ertelendi ve bu ayda gerçekleşti.

Kadroludan sözleşmeliye
Darbe girişimin ardından ilan edilen OHAL kararnameleri atama bekleyen öğretmenleri de etkiledi. OHAL’in ardından yayımlanan ikinci Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Temmuz 2016’da kadrolu öğretmenlikten sözleşmeli öğretmenliğe geçildi. Aynı KHK ile öğretmen atamalarında mülakat sistemi de getirildi. Mülakat sistemine göre Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği atama sayısının 3 katı öğretmenin çağrılması kararlaştırıldı.


İlk atama Ekim’de yapıldı
ÖABT sınavından önce bir televizyon kanalına açıklama yapan İsmet Yılmaz daha önce olduğu gibi Eylül’de atama yapılmayacağını ve atamaların şubat ayında gerçekleştirileceğini söyledi. Ancak yine darbe girişiminin ardından açığa alınan ve ihraç edilen öğretmenlerin etkisiyle Ekim ayında 15 bin öğretmen atandı. 45 bin kişi mülakata çağrıldı. Ardından öğretmenler şubat ayını beklemeye başladı. Ancak öğretmenlerin beklediği müjde bir türlü gelmedi. Daha sonra 2017 Nisan ayında ek atama gerçekleşti. 1500 öğretmen görev yerlerine atandı fakat göreve başlayamadı.

Sebep güvenlik soruşturması
Öğretmenler nisan ayında atanmasına rağmen güvenlik soruşturması gerekçesiyle hâlâ görevlerine başlayamadı. Atama bekleyen öğretmenlerden aldığımız bilgiye göre güvenlik soruşturması çerçevesinde polis tarafından öğretmenlerin evi ziyaret ediliyor, komşulara öğretmenle ilgili sorular soruluyor. Bununla birlikte üniversite hayatı, aile yaşamı inceleniyor.

Temmuz’da son atama
2016’daki sınavlardan aldığı puanlarla son atama 2017 Temmuz’unda gerçekleşti. Bu atamalarda da aynı şekilde güvenlik soruşturması devam ettiği için öğretmenler görevlerine başlayamadı.

Bakan Yılmaz: Bu yıl atama yok
Öte yandan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz dün Sivas’ın Gürün ilçesinde katıldığı bir bayramlaşma töreninde gelen bir soru üzerine öğretmen atamalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. 2017’de atama düşünülmediğini aktaran Bakan şu ifadeleri kullandı: “2018 yılında öğretmen ataması yapacağız. Bütçe Meclis’e sunulsun, Meclis’ten çıkacak rakamı da dikkate alarak 2018 yılında öğretmen atamasını gerçekleştireceğiz.”


***

Hekimler de aynı durumda

Aynı şekilde güvenlik soruşturması nedeniyle atandığı halde görevlerine başlayamayan hekimlern durumunda da değişen bir şey yok. 2016’nın Ekim’inden beri göre ve başlayamayan hekimlerin durumuna Türkiye Tabipleri Birliği tepki göstermişti.

BİZİ TAKİP EDİN

359,101BeğenilerBeğen
54,894TakipçiTakip Et
1,081,486TakipçiTakip Et
7,459AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL