10 Ekim davasında sekizinci duruşma: Asker İlhami Balı’ya “şıhım” demiş
04.04.2018 08:46 GÜNCEL
IŞİD'in 10 Ekim 2015 tarihinde gerçekleştirdiği ve 103 kişinin yaşamını yitirdiği Ankara katliamına yönelik yargılamada sekizinci grup duruşmada ilk gün geride kaldı. Mağdur avukatlarından Tonguç Cankurt, "IŞİD’in Türkiye emiri İlhami Balı'nın Antep sınırında askerlerle konuşma kayıtları var. Asker, Balı’ya, ‘Şıhım’ diye hitap ediyor” dedi

HÜSEYİN ŞİMŞEK

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nin düzenlemeyi planladığı “Barış mitingi” öncesinde IŞİD’in gerçekleştirdiği Ankara Katliamına yönelik davanın 8’nci grup duruşması Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. Duruşmaya katliamda yaşamını yitiren 103 yurttaşın ailelerinin yaralılar, yaralı yakınları, demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri, siyasi parti yöneticileri ve çok sayıda destekçi katıldı.

Duruşma öncesi Ankara Adliyesi önünde katliam mağduru aileler açıklaması yaptı. Aileler adına konuşan kapatılan 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı İhsan Seylan, patlamanın olduğu gün Türkiye'nin 81 ilinden “Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi” için geldiklerini hatırlatarak, "On binlerce yurttaşın toplandığı alanda, tüm kamu sorumlularının gözü önünde binlerce kilometre öteden taşınan canlı bombalarla bir katliam gerçekleştirildi. Katliamın üzerinden geçen zamana rağmen an itibariyle tedavisi devam eden 30’dan fazla yaralımız, ağır tedavisi hala hastanelerde devam eden arkadaşlarımız bulunmaktadır. 8 yaralımız ömür boyu engelli kalmıştır. Onlarca insan bedeninde katliamda kullanılan 'bilyelerle' yaşamını sürdürmektedir" sözleriyle barış isterken karşı karışa kaldıkları tabloyu özetledi” dedi.

Balı’nın sınır geçişleri

Davanın ilk gününde ise katliam dosyasına eklenen belgelere dikkati çeken mağdur avukatları beyanlarda bulundu. Mağdur avukatlarından Tonguç Cankurt, Kilis Ağır Ceza Mahkemesinden gelen belgelerde, IŞİD'in Türkiye sorumlusu İlhami Balı'nın konuşma kayıtlarının olduğunu belirterek, "Balının kayıtlarından Temmuz 2015 ten Eylül 2015'e kadar sınır geçişlerini organize ettiği anlaşılıyor" dedi. Cankurt, polisin Balı'nın kaçakçılarla yaptığı görüşmelerin bazı kayıtlarını "suç unsuru içermiyor" diye not aldığını söyledi.

Balı'nın doğrudan asker ve polis görevlileriyle yaptığı görüşmelerin kayıtları olduğunu vurgulayan avukat Cankurt, "Doğrudan emniyetle irtibat içinde, bazen askerlerle görüşüyor. Kaçakçılar aracılığıyla askerle görüşüyor. Balı 'buralardan bir isteğin var mı?' diye askere soruyor. Asker Balı'ya 'Şıhım' diye hitap ediyor. Asker ile Balı bir birlerinin numaralarını alıyorlar" dedi ve ihmaller zincirini bir kez daha ortaya koydu.

10-ekim-ankara-katliami-nda-sekizinci-durusma-davanin-pesini-birakmayacagiz-447251-1.

“İnsan öldüren serbest”

Mağdur avukatlarından Sevinç Hocaoğulları da İlhami Balı’nın sınır geçişlerindeki “rahatlığına” değindi. Balı'nın Antep sınırında yaptığı kaçakçılıktan emniyetin ve jandarmanın bilgisi olduğunu ifade eden avukat Hocaoğulları, “Bu yargılamanın başladığı andan itibaren kolluk ve yargı görevini yapsaydı, katliam açığa çıkardı. Bu ülkede ‘barış’ derseniz örgüt üyeliğinden yarıgılanırsınız ancak insan öldürdüyseniz, 9 ay ceza yattıktan sonra serbest bırakılırsınız" diyerek IŞİD üyesi Ahmet Güneş'in bir kişiyi infaz ederkenki görüntülerinin üzerinde serbest kalmasına değindi.

Duruşma, bugün gerçekleşecek ikinci oturumun ardından sona erecek.