10 Ekim heyetinde ‘terfi telaşı’ iddiası
13.06.2018 08:52 GÜNCEL
10 Ekim Katliamı davasında mahkeme heyeti, davayı bitirme telaşına düştü. 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Coşgun, “Eylül’de Yargıtay’da seçim yapılacak. Terfi telaşında olan heyet dava dosyasını kapatmak istiyor” dedi

BURCU CANSU [email protected] @burcu_cansu

10 Ekim Ankara Katliamı davasının 9’uncu grup duruşmasının görülmesine başlandı. Müşteki avukatları kamu görevlileri ve bütün sorumlular yargılanmadan davanın kapatılmaması gerektiğini belirterek, “Bu dosyanın bu haliyle kapatılması 10 Ekim davasının karanlıkta kalması demektir” dedi. 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun da BirGün’e yaptığı açıklamada, “Eylül ayında Yargıtay’da seçim yapılacak.

Terfi telaşında olan mahkeme heyeti dava dosyasını kapatmak istiyor. Davanın kapatılmasına kesinlikle itiraz ediyoruz. İncelenmesi gereken onca delil varken tanıklar dinlenmemişken kamu görevlilerinin suçunun üstü kapatılmak istenirken bizler adalet istiyoruz. Davanın kapanması demek, hukuki olarak 10 Ekim Katliamı davasını zaman aşımına mahkum etmektir. Bizler bunun olmaması için elimizden geleni yapacağız” dedi.

IŞİD’in gerçekleştirdiği katliamın 9’uncu grup duruşması Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. İki gün sürecek olan duruşmanın ilk gününde Ankara Adliyesi önünde yapılan basın açıklamasında “adalet arayışı” üzerinde duruldu. Duruşmaya katliamda yaşamını kaybedenlerin ailelerinin yanı sıra KESK, DİSK, TMMOB ve TTB başkanları, emek ve demokrasi güçleri de katıldı.

Duruşmada söz alan müşteki avukatları savunmalarında davanın neden bitirilmemesi gerektiğine ilişkin detaylı bir savunma yaptı. İlk sözü alan müşteki avukatı İlke Işık, “Dava dosyası 182 klasör oldu. Bu kadar eksik, bu kadar toplanmamış delil ve delilleri tartışılmadığı bir davada iddia makamı mütalaa veremez” dedi.

“Katliamın iddianamesi yazılmadı”
Müşteki avukatlarının davanın bitirilmemesi gerektiğine ilişkin savunmalarında öne çıkan satır başları şöyle:

»Bu katliamın iddianamesi hâlâ yazılmadı. İddianame dosyadaki pek çok bilgiyi içermiyor.

»Olay tutanağı yok, keşif dahi yapılmadı. Olay tutanağı olmadan bir mahkemede mütalaaya gidilmeye çalışılması CMK’nin ihlalidir

»Dava dosyasına çok sayıda belge geldi, toplanan deliller tartışılmadı. Antep’ten istenen belgeler gelmedi.

»Mülkiye Müfettişi Raporu dokuz klasör olmasına rağmen sadece 1 klasör geldi. Müfettiş raporu üzerine değerlendirme yapılmadı. Henüz toplanmamış deliller olmadan esas hakkında mütalaa da verilemez, karar da çıkamaz.

»İki bilimsel mütalaa sunduk, dikkate alınmadı. Antep’te nasıl bir örgütlenme olduğundan en başından beri bahsediyoruz. Katliamın planlayıcısı Yunus Durmaz 2012-2014 tarihleri arasında izlenmiş, dinlenmiş. İstanbul Emniyeti’nin yakalama emri 11 Kasım 2013’te verilmesine rağmen Antep Emniyeti bu emri de yerine getirmemiş. Antep Emniyeti’nin bu katliamda sorumluluğu yok mu?

»Tanık olarak kimse dinlenmedi. Antep Emniyeti tanık olarak dinlenmelidir çünkü katliamla direkt bağlantılı. Ankara Emniyet Müdürlüğüne ‘ne yaptın, nasıl önlem aldın?’ diye sormak gerekir.

»Miting öncesi canlı bombayı durdurmak için kullanılmayan istihbarat, 11 Ekim’de canlı bombaların kimliğini tespit için kullanıldı.

»Sınırdan geçenlere göz yumanların suçu yok mu?

»Ankara Emniyeti 9 Ekim gecesi ve 10 Ekim sabahı Ankara girişlerinde arama yapmadı, niye?

»Bu dosyada bir olay tutanağı olmadığı gibi dosyada keşif dahi yapılmadı. Ceza muhakemesinin temel ilkeleri ihlal edilerek yargılama sonlandırılmak isteniyor.

Davaya ilişkin BirGün’e konuşan 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, “Müşteki avukatlarımızın da savunmasında belirttiği gibi ‘Mahkemenin mütalaa aşamasına gelmesine neden olan saik nedir? Dosyanın geldiği aşama mı, kariyerin geldiği aşama mı?’ Yargıtay seçimleri yaklaştı. Koltuk sevdasına düşen heyet davayı bitirme telaşında. 10 Ekim Katliamı davası insanlık suçu kabul edilmediği müddetçe davayı düşürüp sonra da zaman aşımına uğratmak istiyorlar. Dosyayı kapatıp Yargıtay’a atanma pazarlığı mı yapılıyor? Bizler gerçek adalet istiyoruz. Dava dosyasına ilişkin henüz yapılması gereken çok fazla iş var. Dava dosyası bütün eksiklerine rağmen kapatılamaz, kapatılmamalıdır. Bizlerin isteği elbette yıllarca sürecek bir dava değil ama adalet yerini bulmadan da dava bitemez” dedi.