10 Ekim’i anmak ikinci yılda da yasak
10.10.2017 09:43 GÜNCEL
10 Ekim Katliamı’nda yaşamını yitirenleri Ankara Garı önünde anmak isteyenlerin aileleri ile emek ve demokrasi güçlerine polis biber gazı ve plastik mermi ile saldırdı

BURCU CANSU / [email protected]

10 Ekim'in ikinci yıl dönümünde katliamda yaşamını yitirenlerin anılmasına yine izin verilmedi. Ankara Tren Garı’na çıkan bütün yollar Valilik kararıyla kapatılırken polisler birçok noktada kitleye biber gazı ve plastik mermi ile saldırdı. Katliamda yaşamını yitirenlerin ailelerinin bile katliamın yaşandığı alana gitmesine izin verilmedi.

10-ekim-i-anmak-ikinci-yilda-da-yasak-363902-1.

Emek ve demokrasi güçleri ile katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri sabah Selim Sırrı Tarcan Spor Salonu önünde buluşarak Tren Garı’na yürümek istedi. Valilik kararı ile Tren Garı’na çıkan bütün yollar kapalı olduğundan aileler ile emek ve demokrasi güçlerinin yolları alana bir kilometre uzaklıktaki Opera Köprüsü altında kesildi. Aralarında katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri, yaralananlar, KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen ve TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz ile kitle örgütü temsilcileri ve yurttaşların da bulunduğu kitleye biber gazı ve plastik mermi ile saldırıldı.

Anma için Selim Sırrı Tarcan Spor Salonu önüne gitmek için farklı yerlerde toplananlar da saldırıya uğradı.

10-ekim-i-anmak-ikinci-yilda-da-yasak-363903-1.

Katliamda yaşamını yitirenlerin ailelerin yoğunlukta olduğu büyük kitle katliam alanına yaklaşık iki kilometre uzaklıktaki Ankara Adliyesi önünde buluştu.

Polisin saldırısı üzerine Necatibey Caddesi'ne yönelen kitle alkış ve sloganlarla İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) önünde tekrar bir araya geldi. Kitleyi takip eden polisler burada da basın açıklaması yapılmasına izin verilmeyeceğini söyledi.

10-ekim-i-anmak-ikinci-yilda-da-yasak-363904-1.10-ekim-i-anmak-ikinci-yilda-da-yasak-363905-1.

Anma için bir araya gelenlerin patlamanın yaşandığı saat olan 10.04’teki anma töreninin İMO'nun Toplantı Salonu'nda yapılacağını söylemesine rağmen, polis saldırısına devam etti. İMO önüne gelen iki TOMA'dan kitleye tazyikli su sıkılırken, Çevik Kuvvet de biber gazı ile saldırdı. İMO binası içerisine de atılan gaz nedeniyle anma için toplananlar uzun süre nefes almakta zorlandı.

Tüm saldırıya karşın saat 10.04’te İMO’da yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşu yapıldı. Polisin anma törenine izin vermemesi kınanırken, faillerin cezalandırılması için hukuk mücadelesinin sürdürüleceği kaydedildi.

Ankara'nın çeşitli yerlerinde devam eden eylemlerde toplam 15 yurttaş gözaltına alındı.

***

Polis saldırısına tepki
10 Ekim Katliamı’nın anılmasına izin verilmemesi ve polis saldırısı 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği’nde (10 Ekim-Der) yapılan açıklama ile protesto edildi.

Ankara Katliamı'nda yaşamlarını yitirenleri unutturmamak, hak arayışı mücadelesini büyütmek ve faillerden hesap sormak amacıyla kurulan 10 Ekim-Der’de yapılan basın açıklamasına, katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri ve davayı takip eden avukatların yanı sıra, emek ve demokrasi güçlerinin temsilcileri de katıldı.

Açıklamayı yapan KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, “10 Ekim Ankara katliamının ikinci yıldönümünüde toplumun vicdanında, yüreklerimizde derin ve onulmaz bir yara açan bu katliamda kaybettiğimiz arkadaşlarımızı anmamız, acımızı ifade etmemiz, katliamı kınamamız bir kez daha polis vahşeti ile engellendi. Katliamda kaybettiğimiz arkadaşlarımızın ailelerine, yaralılarımıza, bu katliamdan etkilenen ve anmaya katılmak isteyen herkese polis valilik emriyle plastik mermilerle, gazla, kalkanlarla, tekmelerle, hakaretlerle saldırdı” dedi.

Gezen, katliamın ikinci yıl dönümünde gerçekleşen polis vahşetini kınadıklarını belirterek, “Bugün de katliamın ikinci yılında gerçekleştirmek istediğimiz anmaya yapılan saldırının, atılan tekmelerin, savrulan hakaretlerin, plastik mermilerin, sıkılan gazın tanığı kılındık. AKP iktidarı katliamda sorumluluğu bulunan siyasileri, kamu görevlilerini tespit ederek yargılanmalarını sağlamak yerine, 10 Ekim’i anmak isteyenlere, 10 Ekim için adalet talep edenlere acımasızca saldırı emri vererek tarafını bir kez daha göstermiştir. 10 Ekim anmasına yönelik polis saldırısının tüm sorumluları hesap vermelidir” diye konuştu.

Karanfil bırakmaya izin yok
Açıklamanın ardından Kızılay’da bulunan ve sabah saatlerinde tahrip edildiği öğrenilen 10 Ekim anıtı önüne geçildi. Anıt onarıldı. Saygı duruşu yapılarak, katliamda yaşamını yitirenlerin isimleri teker teker okunup “yaşıyor” denilirken, polis biber gazı ile saldırdı. Anıta karanfillerin bırakılmasına izin verilmedi.