10 Ekim katliamı saldırganının en net görüntüleri ortaya çıktı
02.02.2018 11:57 GÜNCEL
10 Ekim 2015’te Ankara Tren Garı önünde gerçekleştirilen ve cumhuriyet tarihinin en kanlı katliamının saldırganlarından Suriye uyruklu canlı bombanın en net görüntüleri ortaya çıktı. İki canlı bombadan birisi olan saldırganın görüntüleri Antep’teki hücre evinin güvenlik kameraları tarafından çekildi

HÜSEYİN ŞİMŞEK - @simsekhuseyinn

10 Ekim katliamında, bombacılardan birinin Adıyaman nüfusuna kayıtlı Yunus Emre Alagöz olduğu tespit edilmiş; ancak Suriye uyruklu ikinci canlı bombanın kimliği belirlenememişti. Ankara 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava dosyasına giren bilirkişi raporunda, saldırıyı Yunus Emre Alagöz ve Suriye uyruklu şahsın gerçekleştirdiği kesinleşmiş oldu. Canlı bombalardan, bombayı ilk patlatanın da Yunus Emre Alagöz olduğu öğrenildi. Görüntüler, davanın 7'nci grup druşmasında dava dosyasına eklendi.
10-ekim-katliami-saldirganinin-en-net-goruntuleri-ortaya-cikti-422560-1.

Dava dosyasında 19 tutuklu sanığın kesin kimlik tespiti için bilirkişi raporu oluşturuldu. İki TRT ve bir TÜBİTAK uzmanı tarafından oluşturulan raporda, bombalı saldırıyı gerçekleştiren Suriye uyruklu ikinci canlı bombanın en net fotoğrafları yer aldı.

Bombacıların saldırıyı gerçekleştirmeden önce Antep'te kaldıkları evin güvenlik kamera görüntüsü ve Ankara'daki MOBESE kameraları karşılaştırarak, oluşturulan bilirkişi raporunda saldırıyı Yunus Emre Alagöz ve Suriye uyruklu şahsın gerçekleştirdiği bir kez daha kesinleşmiş oldu.

DURUŞMADAN

10 Ekim 2015’te IŞİD’in gerçekleştirdiği ve 103 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Ankara katliamının 7’nci grup duruşması, Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görüldü.

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nin düzenlemeyi planladığı “Barış mitingi” öncesinde meydana gelen katliamın yargılamasında geride kalan altı duruşmada olduğu gibi soruşturmanın genişletilmesi talepleri sonuçsuz kaldı, mahkemenin Antep başta olmak üzere IŞİD soruşturmalarının yapıldığı kentlerden bilgi talepleri ise dava dosyasına ulaştırılmadı.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıkların tutukluluk halinin devamına ve diğer duruşmanın 4-5 Nisan 2018 tarihine ertelenmesine karar verildi.