Anasayfa GÜNCEL 100 yıldır mesleğimize sahip çıkıyoruz

100 yıldır mesleğimize sahip çıkıyoruz

14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle İstanbul ve Ankara'da sokağa çıkan hekimler, "100 yıldır ülkemize, mesleğimize ve geleceğimize sahip çıkıyoruz" dedi. Hekimler, tüm meslektaşlarını ve sağlık emekçilerini pazar günü yapılacak yürüyüşe çağırdı

Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve İstanbul Tabip Odası (İTO) üyesi hekimler, 14 Mart Tıp Haftası nedeniyle İstanbul Taksim’deki Atatürk Anıtı önüne çelenk ve karanfiller bıraktı, “Yüz yıldır ülkemize, mesleğimize ve geleceğimize sahip çıkıyoruz” dedi.

Burada yapılan açıklamada konuşan İTO Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip, “Hekimler her zaman ülke sorunlarına duyarlı; her zaman bilimden, aydınlanmadan, laiklikten, bağımsızlıktan ve özgürlükten yana oldular. Hiçbir şeye duyarsız kalmadılar” diye konuştu.

100’üncü yıl yürüyüşüne çağrı

Bu 14 Mart Tıp Bayramı/Tıp Haftası’nın kendileri için her zamankinden daha anlamlı olduğunu belirten Saip, “Bu nedenle her zamankinden daha canlı, daha heyecanlı, daha coşkuluyuz. Bu sene 14 Mart Tıp Haftası’nın 100’üncü yılına özel görkemli bir yürüyüş gerçekleştiriyoruz. Önce 17 Mart Pazar günü saat 13.00’te Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin bahçesinde toplanıyor, sonra en derin köklerimizin olduğu yerden, Haydarpaşa Tıbbiyesi’nden ‘İyi hekimlik, sağlık hakkı, demokrasi, barış ve özgürlük’ talebiyle Kadıköy’e yürüyor, Kadıköy İskele Meydanı’nda Hekimlerin Yüzüncü Yıl Bildirgesi’ni kamuoyuna açıklıyoruz” ifadelerini kullandı.

Sağlık meslek örgütlerinin ana talebi: “Şiddet yasası”

14 Martı “bayram” olarak kutlamadıklarının altını çizen sağlık emekçileri ana taleplerinin sağlık alanındaki şiddetin önlenmesi olduğunu vurguladı.

Ankara Tabip Odası ve SES üyeleri, 14 Mart Tıp Bayramı’nın 100. yılı dolayısıyla Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi bahçesinde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. 

Ortak açıklamayı okuyan Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Karakoç, “Evrensel hekimlik değerlerini ve iyi hekimlik uygulamalarını savunuyoruz ve savunmaya da devam edeceğiz. Bu değerleri savunurken, çalışma ve eğitim hakkımız elimizden alınıyor, yargılanıyoruz, şiddet görüyoruz ve iş yoğunluğu altında eziliyoruz” dedi.

ŞİDDET ARTIYOR

Uygulanan sağlık politikaları ile sağlık çalışanlarının üzerindeki iş yükünün arttığını belirten Karakoç şunları söyledi: “Niceliğin ön plana alındığı, parça başı ya da diğer ifadeyle performansa dayalı çalışma rejimi sağlık çalışanlarına dayatılmıştır. Bu durumda da nitelikli sağlık hizmeti sunumu mümkün olmamaktadır. Bu yıpratıcı ve niteliksiz sağlık hizmeti sunumu, sağlık alanında şiddeti artıran faktörlerin başında gelmektedir. Sağlık çalışanlarının şiddete uğraması, çalışanlarda umutsuzluk ve geleceğe güveni azaltmaktadır. Ve hatta tıp fakültesinden yeni mezun olan hekimlerin, uzmanlık branş tercihlerini de performansa dayalı ödemenin yanı sıra hasta ile en az karşılaşılacakları ve dolayısıyla şiddete uğrama ihtimallerinin az olduğu bölümleri tercih ettiği bir gerçektir. Bu da önümüzdeki yıllarda sağlık alanında kimi uzmanlık bölümlerinde nitelikli hekim sıkıntısı yaşanacağının ön habercisidir.”

Karakoç,14 Mart’ta ki temel taleplerini şöyle sıraladı:

  • “Çalışırken ve emeklilikte insanca bir yaşam için güvenceli ücret istiyoruz.
  • Çalışma alanlarımız güvenli ve nitelikli sağlık hizmeti sunumuna uygun hale getirilmelidir.
  • Mega! projeler adı altında hayata geçirilen şehir hastaneleri; devasa ölü boşluklarla rant alanları değil, çalışanların çalışmasını kolaylaştıracak, dinleme alanları ve eğitim alanları oluşturulacak şekilde yeniden düzenlenmelidir.
  • Çalışma ve eğitim anayasal bir haktır. Hukuki dayanaktan yoksun olan güvenlik soruşturmaları sonucunda; ataması yapılmayan yüzlerce genç hekimin atamaları bir an önce yapılmalıdır. 
  • 2018 Aralık ayında TBMM’de şiddet yasası olarak kabul edilen 7151 sayılı yasa, sağlık alanında şiddetin önlenmesine yönelik yeni bir düzenleme içermemektedir. TTB’nin 2014 tarihinde Meclis’e sunduğu sağlıkta şiddet yasa teklifi yasalaştırılmalıdır.”

YÜRÜYÜŞE ÇAĞRI 

Karakoç,  Istanbul’da 17 Mart ‘ta yapılacak “büyük hekim yürüyüşüne” davet çağrısı yaptı.

- Reklam -

SON HABERLER

Muhalefete karşı medya

Ya da tersi; medyaya karşı muhalefet! Bu seçimde ilk...

Ağar’lar ve Başkaya’lar

Memleket ikinci sınıf bir korku filmi gibi, kötü karakterleri hiç yok olmuyor....

Yeni Zelandalı spikerler başını örterken

Yeni Zelanda’yı konuş konuş bitiremedik. Saldırının üzerine ayrıca, saldırıdan sonra Yeni Zelanda’nın...

Kütüphanecilik Haftamız kutlu olsun!

Bir önceki yıldı galiba, Kütüphanecilik Haftası için bir etkinliğe katılmıştık. Benim bildiğim,...

Seçim günü resmi tatil midir?

SORU: Ben bir otelde çalışıyorum, seçim günü de...

Denizli Acıpayam’da eğitime 2 gün ara verildi

Denizli'nin Acıpayam ilçesinde 20 Mart'ta meydana gelen 5,5 büyüklüğündeki depremin ardından artçı...

Türkiye 4-0 Moldova

Türkiye 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020) Elemeleri H Grubu ikinci maçında Moldova'yı ağırladı.

Füsun Demirel’den Alper Taş’a destek

İsmi Beyoğlu Belediye Başkan adaylığına açıklandığı günden bu yana toplumun büyük ilgisiyle...

BM, AB ve birçok ülkeden ‘Golan Tepeleri’ tepkisi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, ''GolanTepeleri'nin statüsü değişmedi ve BM'nin...

İsrail’den Gazze’ye hava saldırısı

İsrail güçleri Gazze Şeridi'nden atılan bir roketin bu sabah Tel Aviv'in kuzeyindeki...