‘15-16 Haziran’ın ışığında ülkemize sahip çıkacağız!’
13.06.2018 09:08 ÇALIŞMA YAŞAMI

DİSK üyeleri, 15-16 Haziran Direnişi’nin 48’inci yıldönümü dolayısıyla İstanbul, Ankara, İzmir’de sokağa çıktı, “Ülkemize sahip çıkacağız” mesajı verdi.

‘İşçileri TAMAM demeye çağırıyoruz’
İstanbul’da Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda düzenlenen eylemde 15-16 Haziran Direnişi’nde yaşamını yitiren işçiler anıldı. Ardından açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, 15-16 Haziran Direnişi’nde işçilerin ‘Artık yeter’ dediğini, bugün işçi sınıfının bir kez daha ‘Artık yeter’ demesi gerektiğini kaydetti. Çerkezoğlu, “Bizler biliyoruz ki 16 yıldır yapılanlar, yapılacakların teminatıdır ve işçi sınıfı için felaketten başka bir anlam taşımamaktadır. DİSK tüm işçileri TAMAM demeye çağırmaktadır” dedi.

‘AKP ülkeyi en kötü 10 ülke arasına soktu’
İzmir’de yarım gün iş bırakarak Bornova Metro önünde toplanan işçiler, Ege Üniversitesi’nde güvenlik soruşturması bahanesiyle kadroya alınmayan ve işten atılan işçilere destek için Rektörlük binasına yürüdü. “15-16 Haziran ruhu ile güzel günlere yürüyoruz” pankartı açan işçiler, “İş, ekmek yoksa barış da yok”, “Kadro dediniz, işimizden ettiniz” sloganları attı. İşçilere KESK, TMMOB ile CHP ve HDP’den milletvekili adayları destek verdi.

Rektörlük binası önünde açıklama yapan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, AKP hükümetinin Türkiye’yi işçi haklarının en kötü olduğu 10 ülke arasına soktuğuna dikkat çekerek, “24 Haziran 2018 Cumhuriyet tarihinin kader anıdır. Unutulmamalıdır ki demokrasi işçinin ekmeğidir ve tüm haklarımızın tek bir kişinin keyfiyetine teslim edildiği bir düzene demokrasi denmez. 15-16 Haziran 1970’te tek tip sendika dayatmasını durduran işçiler, 2018 Haziranında dayatılan rejimi de durduracaktır” dedi.