15 Temmuz'a zorunlu tarife: Katılım için ‘emir’ yazısı
17.07.2017 08:28 GÜNCEL
Gülağaç Kaymakamlığı, 15 Temmuz’a katılımı artırmak için kamu çalışanlarına ‘emir’ yazısı yazdı. Yazıda, “Program görevlilere emir, halkımıza davetiye niteliğindedir” denildi

SERBAY MANSUROĞLU [email protected] @serbaymansur

15 Temmuz Darbe Girişimi’nin 1’inci yıldönümünde ‘demokrasi nöbetleri’ yeniden başladı. Aksaray’ın Gülağaç ilçesinde ise başlayan ‘demokrasi nöbeti’ için Kaymakamlık bütün kamu görevlilerine katılım ‘emri’ gönderdi.

İlçe müdürlüklerine yazı gönderildi
Gülağaç Kaymakamı Kadir Ulusoy imzasıyla ilçe müdürlüklerine gönderilen yazıda demokrasi nöbeti çerçevesinde düzenlenecek programa bütün kamu çalışanlarının katılacağı belirtildi. Düzenlenecek yürüyüş için Toplum Sağlığı Merkezi Başkanlığı’ndan ambulans ve sağlık ekibi isteyen kaymakam Ulusoy, ‘günün anlam ve önemini’ belirten slaytın da Halk Eğitim Merkezi Müdürü tarafından hazırlanacağını kaydetti. Kaymakam Ulusoy ayrıca Gülağaç Belediyesi’nin etkinlikler için bütçe ayırmasını, etkinlik yapılacak alanların düzenlemesinin yapılmasını talep etti.
15-temmuz-a-zorunlu-tarife-katilim-icin-emir-yazisi-321186-1.
‘Bütün kamu çalışanları katılacak’
Kaymakamlığın ‘emir’ olarak gönderdiği yazıda kamu görevlilerinin katılımıyla ilgili ifadeler şu şekilde: “15 Temmuz 2017 Cumartesi saat 20.30’da Hükümet Konağı önünden başlayıp Gülağaç Demokrasi Nöbeti’nin tutulacağı alanda devam edecek olan programa bütün kamu çalışanları katılacaktır. Program belediye başkanlıkları ve köy muhtarlıklarınca ilan edilerek vatandaşların programa katılımı konusunda gerekli yardım ve destek sağlanacaktır. 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında yapılacak olan program görevlilere emir, halkımıza davetiye niteliğindedir.”

Toplu mesaj atıldı
Yazının ardından eğitim, sağlık vb. ilçe müdürlükleri tüm kamu çalışanlarına katılım için toplu mesaj gönderdi.

***

‘Personelin katılımından amirleri sorumludur’
15 Temmuz’la ilgili benzer uygulamalar Antalya, Dersim ve Sivas’ın Nurhak ilçesinde de yaşandı. Antalya Valisi Münir Karaloğlu imzasıyla kurumlara gönderilen yazıda, “Atatürk Devlet Hastanesi önünden başlayacak Milli Birlik Yürüyüşüne bölge, il ve şube müdürleri tüm personelleri katılacaktır” denildi. Tunceli Valiliği kurumlara gönderdiği yazıda, “Demokrasi mitingine katılım zorunludur” derken, Nurhak Kaymakamlığı, “Kamu kurum ve kuruluşlarında bütün daire amirleri ve bütün personellerin etkinliklere katılımı zorunlu olup personelin katılımından daire amirleri sorumludur” ifadelerini kullandı.

15-temmuz-a-zorunlu-tarife-katilim-icin-emir-yazisi-321187-1.