15 Temmuz ders konusu olamaz!

Eğitim Bakanlığı, 15 Temmuz’u okullarda kutlanan/anılan Belli Gün ve Haftalar çizelgesine dahil etti. Ayrıca 15 Temmuz, 2017-2018 öğretim yılının ilk dersinin konusuydu. Ders kitaplarını doğru dürüst hazırlayıp dağıtmayı beceremeyen bakanlık ilk gün öğrencilere, liselerde “15 Temmuz 2016 Türkiye’yi Darbeyle İşgal Teşebbüsü”, ilk ve ortaokullarda “15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitlerimiz Anısına” isimli broşürler dağıttı. Broşürlerin ilk sayfasında AKP Genel Başkanı’nın öğrencilere FETÖ/PDY örgütüne karşı direnişini anlatan mesajı vardı.


Mahkeme süreci devam eden, neden ve sonuçları hakkında toplumun ortak kanıya sahip olmadığı, siyasi müsebbibinin (siyasi ayağının) kimler olduğu ortaya çıkartılmamış, dolayısıyla henüz tarih olmamış 15 Temmuz, yakın tarihin siyasi olaylarından biri olarak ders konuları arasına alınamaz; ne belli gün ve hafta ne de bayram olarak kutlanamaz.

Eğitimin işi, içinde kuşku barındırmayan bilgileri öğretmek, kuşkulu olanları araştırmaktır. Bir kişinin ‘böyle bilinmesini istiyorum’ diyerek ürettiği hakikatliği kendinden menkul tezini insanları inanmaya zorlamak, eğitim bilimin işi olamaz. Ürettiği rant dışında eğitime dair düşüncesi olmayan İslamcı grupların kendi aralarındaki kavgaya öğrencileri dahil etme hakkı yoktur. Bence Eğitim Bakanlığının dağıttığı kitapçıklara korsan bildiri muamelesi yapmak gerek.

Kitapçıkta 15 Temmuz, “Türk Silahlı Kuvvetleri içine sızarak seçilmiş hükümeti devirmeye, devletin kendilerine emaneti olan silahları asıl sahiplerine doğrultarak milli iradeyi gasp etmeye ve ülkeyi teslim almaya çalışan asker elbisesi giymiş bir grup teröristin” eylemi olarak anlatılıyor. Cumhurbaşkanının yazdığına göre eylemi gerçekleştiren FETÖ/PDY terör örgütü eylem gücünü “Sınav sorularını çalarak, devlet kurumlarına haksız şekilde yerleşmesi, eğitim, adalet ve güvenlik alanları başta olmak üzere, kamu imkânlarını kendi çıkar ve amaçları için” kullanarak elde etmiş. İyi, oldukça etkileyici bir giriş… Peki, bu örgüte karşı direniş destansı bir dil ve tasarımla anlatılırken, örgütü devlet kurumlarına haksız şekilde yerleştirenlerin; eğitim, adalet ve güvenlik alanları başta olmak üzere, kamu imkânlarını kendi çıkar ve amaçları için kullandıranların kim olduğu; onlar bu gücü biriktirirken devleti yönetenlerin nerede durduğu neden belirtilmiyor.

Neden bilinmeden sonuç kavranmaz. Elbette tarih biraz görmezden gelme biraz çarpıtmadır, ama muğlâklık kaldırmaz; muğlâk bırakılan yeri biri doldurur. Sonra biri çıkar 15 Temmuz öncesine döner; terör örgütü denen yapıyı devlet kurumlarına yerleştirenin, halka karşı kullandığı silahları onlara teslim edenin “Ne istediler de vermedim” diyen dönemin başbakanı, cumhurbaşkanı olduğunu yazar!

İlginizi çekebilir:  Özel okullar böyle devam edemez

İşte bu nedenle, yani örgütün örgütlenmesini, palazlanmasını kök salıp boy vermesini sağlayanları atlayarak 15 Temmuz’u tarihin konularından biri yapamazsınız. 15 Temmuz’u ancak AKP’yi tarihe gömerler, tarihi yapanlar yazabilir.


AKP, 15 Temmuz’un ders konularından biri olmasını dayatıyor. Bundan sonrası öğretmene düşüyor; nedenini henüz kendilerinin de bilmediği bir olayı başkalarının ağzından aktarmak öğretmenlik mesleğine yakışmaz. Onlara, en azından öğrencilerin merakını bastırmamalarını tavsiye ederim. Çünkü öğrenciler her olayın nedenini merak eder; sorar, mesela biri kalkar “Öğretmenim, teröristler Türk Silahlı Kuvvetlerine nasıl sızmış, sınırdan geçerek mi gelmişler, orada sınır karakolu yok muymuş, nöbetçi uyurken mi geçmişler sınırı?” diye sorar!

BİZİ TAKİP EDİN

360,676BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,094,847TakipçiTakip Et
8,360AbonelerAbone

Tepebaşı Belediye Başkan Adayı Ahmet Ataç: Projelerimiz insana dokunacak

CHP’nin Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkan Adayı mevcut Başkan Ahmet Ataç, belediye başkanlığı...

Mersin CHP için sürpriz olmaktan çıktı

31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala, TBMM’de temsil edilen beş siyasi...

Çılgın projeleri ve işsizlik rakamlarını Prof. Dr. Çolak’a sorduk: ‘Halk tüketmesin biz tüketelim’ diyorlar

İşsizlik oranının son 9 yılın en yüksek oranına yükselerek yüzde 13.5’e çıkması...

Tedavisi bulunmayan kalıtsal hastalık DMD: ‘Artık sesimiz duyulsun’

Duchenne Musküler Distrofi (DMD) kas hastalıkları arasında sık karşılaşılan en ölümcül, kalıtsal...

Okullar seçime alet ediliyor: Bakanlığın seçim sessizliği

Cumhur İttifakı’nın belediye başkan adaylarının tüm tepkilere karşın okullarda yürüttüğü seçim çalışmalarına...

SON HABERLER

Öğrenci pansiyonunda yangın: “Merdivenler kitlenmiş, atlamak zorunda kaldık”

Burdur'da, 3 katlı erkek öğrenci pansiyonunun bodrum katındaki kumaş dikim atölyesinde çıkan yangın...

17 yaşındaki Ayten’i bıçaklayıp daha sonra boğarak öldüren şahsa ağırlaştırılmış müebbet

Burdur'un Ağlasun ilçesinde Ayten Keklik'i (17) önce bıçaklayıp, sonra da boğazını sıkarak...

Kılıçdaroğlu: Kimlik üzerinden politika yapılamaz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, NTV canlı yayınında Ahmed Arpat ve Seda...

Erdoğan’dan Ayasofya açıklaması: İbadete açılmasının faturası çok ağır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeni Zelanda'daki saldırılara ilişkin, "50 Müslüman orada şehit...

Dışişleri’nden Hollanda’daki saldırıya ilişkin açıklama

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Hollanda'nın Utrecht kentinde bugün meydana gelen saldırıyı, faili...

Mansur Yavaş: Trafolara kedi değil fil soksalar fayda etmeyecek

Millet İttifakı'nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş, seçim çalışmaları kapsamında...