-Reklam-
Anasayfa EKONOMİ '150 bin öğretmen alınırsa taşımalı eğitim biter; o parayla okulların öğretmen ihtiyacı...

‘150 bin öğretmen alınırsa taşımalı eğitim biter; o parayla okulların öğretmen ihtiyacı karşılanır’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, “Bizim yaptığımız hesaplamalarda yüzde 150 bin kadrolu öğretmen alınırsa taşımalı eğitim sonlandırılabilir. Taşımalı eğitime harcadığımız parayı öğretmene verirsek okulların öğretmen ihtiyacı karşılanıyor, ortadan kalkıyor.” dedi.

Kaya, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik Ve Spor Komisyonu üyeleri CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, Muğla Milletvekili Suat Özcan, Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Yalova Milletvekili Özcan Özel ve Yozgat Milletvekili Ali Keven’in de katılımıyla Keçiören’de İbrahim Akoğlu İlköğretim Okulu önünde yaptığı açıklamada, 2019 yılı eğitim bütçesini eleştirdi.

Parlamentoda eğitimin, öğretmen ve öğrencilerin sorunlarını anlattıklarını belirten Kaya, bu sorunları sokaklarda da dile getirmek istediklerini belirtti. Önünde açıklama yaptıkları okulun 6 yıl önce yapılan bir okul olduğuna işaret eden Kaya, “Bu okulun etrafında oturanların büyük bir bölümü asgari ücret ya da hiçbir sigortası olmayan vatandaşlarımızın oturduğu bir bölge. Doğal gaza mı para versinler, elektriğe mi para versinler, çocuğun sırtına mont mu alsınlar, ayağına ayakkabı mı alsınlar. Ankara’da böyle bir tablonun olmaması gerekir.” diye konuştu.


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın 2019 bütçesinin tasarruf bütçesi olduğunu söylediğini hatırlatan ve Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinin kendilerini kaygılandırdığını ifade eden Kaya, “Tasarrufu kim yapacak. Bin 603 lira alan asgari ücretli mi, bin liranın altında maaş alan emekli mi, milyonlarca işsiz genç mi, yoksa inşaatlarda çalışan demirci mi, boyacı mı? 2018 yılında 92 milyar 129 milyon lira olan Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi, 2019 yılı için 113 milyar 813 milyon lira olarak açıklandı. AK Parti 2002’de iktidara geldiğinde Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi yüzde 17,18 iken, 2019 yılında şimdiki bütçede yüzde 4,88 düştü.” değerlendirmesinde bulundu.

Eğitime ayrılan payın azaldığını, yeni dersliklere ihtiyaç olduğunu, eğitim bütçesinin yeterli olmadığını ve bütçe artırımının olması gerektiğini savunan Kaya, şunları kaydetti:

“Öğretmen atamalarına bütçeden yeterli pay ayrılmadı. 2017 yılı Sayıştay denetim raporunda 153 bin 640 öğretmen açığı olduğu söyleniyor. Ancak 2019 bütçesinde yeni bir öğretmen alımına dair herhangi bir kalem yok. Milli Eğitim Bakanı da bu açığı nasıl kapatacağını açıklamış değil. Bu bütçeyle taşımalı eğitim kalkmıyor. Bizim yaptığımız hesaplamalarda yüzde 150 bin kadrolu öğretmen alınırsa taşımalı eğitim sonlandırılabilir. Taşımalı eğitime harcadığımız parayı öğretmene verirsek, okulların öğretmen ihtiyacı karşılanıyor, ortadan kalkıyor.”

(AA)

- Reklam -

SON HABERLER

23 Nisan New Haven’de Atapark’ta kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Amerika Birleşik Devletlerinin Connecticut eyaletine...

Soma protestosuna polis saldırısı: Gözaltılar var

DİSK, KESK, TMMOB ve Türk Tabipler Birliği üyeleri, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş....

Kadınlar sokakta: İstismara sessiz kalmıyoruz

Küçükçekmece’de 5 yaşındaki kız çocuğunun cinsel istismara maruz bırakılması üzerine başta olayın...

İBB veri tabanı kayıtlarının elektronik olarak kopyalanmasını durdurdu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, mahkeme kararında belirtilen hususların yerine getirilmesi için veri kopyalama...

Cumhuriyet Gazetesi çalışanları yeniden cezaevine girdi!

Cumhuriyet gazetesi davasında 5 yılın altında hapis cezasına mahkum edilen ve mahkumiyet...

Hapse girmek için gün sayanın tuhaf düşünceleri

Nereden başlayalım? Hiç kuşkusuz günün günlerin olayı, nihayet seçilmiş olan kişiye...

Garanti Bankası’nın ismi değişiyor

Garanti, BBVA Grubu'nun yürüttüğü dijital dönüşüm stratejisi doğrultusunda, gerekli yasal süreçlerin tamamlanmasından...

CHP: Türkiye, Cumhuriyet tarihinin en derin ekonomik krizini yaşıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, "Dağıtılan kurumsal yapı yeniden...

AKP, İBB meclisinde reddettiği uyuşturucu komisyonu için teklif verecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde dün yapılan oturumda CHP'nin 'uyuşturucu komisyonu kurulsun' teklifini...

Aleyna Can davasında tutuklu sanığa tahliye!

Kartal'da 17 yaşındaki Aleyna Can'ın başından vurularak öldürülmesine ilişkin iki kişinin tutuklu,...

Sonraki haber