Anasayfa GÜNCEL 17 yaşındaki çocuğun istismar davasında skandal karar: Sosyal hizmet uzmanına disiplin hapsi...

17 yaşındaki çocuğun istismar davasında skandal karar: Sosyal hizmet uzmanına disiplin hapsi cezası

Sosyal Hizmet Uzmanı Onur Uçar görevini yaparken hapis tehdidiyle karşı karşıya kaldı. Uçar, 17 yaşında cinsel istismar mağduru, zihinsel engelli bir kız çocuğunun haklarını korumak istedi. Uçar’a, uzmanlık görüşünü beyan ettiği için “duruşmanın düzen ve disiplinini bozması, duruşmayı yapılamaz hale getirdiği” iddiasıyla disiplin hapsi cezası verildi.

İzmir adliyesinde görülen istismar davasında Uçar’a avukatın sanık ve yakınlarının dışarı çıkarılmasını talep etmesi hakkındaki uzman görüşü soruldu. Avukatın talebine destek veren Uçar’a, “Uzmanın görevi bu konuda fikir söylemek değil” denilerek “duruşmanın düzen ve disiplinini bozması, duruşmayı yapılamaz hale getirdiği” iddiasıyla “4 gün müddetle disiplin hapsi ile cezalandırılmasına” karar verildi. Karar, itiraz edilmesi üzerine, 7. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından “hukuka aykırı” bulunarak bozuldu.

Görüşme için uygun oda ancak bulunmuş

Düzenlenen tutanağa göre, Onur Uçar, 17 yaşında bir kız çocuğunun istismarı davasında, çocuk ile ön görüşme yapabilmek için adliyede uygun oda talep etti. Görevliler tarafından Kaleme yönlendirildi. Kaleme gittiğinde kalabalık olduğu için görüşemeyeceği söyledi ve Hâkim odasını talep etti. Talebi reddedildi. Sonunda, Mağdur görüşme odalarının olduğu yerde görüşme gerçekleşti. Bu süre zarfında yaşanan zaman kaybından dolayı duruşmaya geç kalındı.

Uzmanın görevi değilmiş

Tutanaktaki iddiaya göre, duruşmaya geldiklerinde içeride sanık ve sanığın yakınları olduğunu gören avukat, “Bu şartlar altında çocuğun ifade vermesinin doğru olmayacağını” belirtti. Sanık ve yakınlarının dışarı çıkarılması ve Sosyal hizmet uzmanına konu ile ilgili uzman görüşünün sorulması talep edildi. Hâkim bunu reddedip “CMK da böyle bir madde olmadığını, Sosyal Hizmet uzmanın görevinin bu konuda fikir söylemek olmadığını” söyledi.

Uçar, hâkime, “Biz, 12 yıldır yanlış bir iş mi yapıyoruz” diyerek uygulamayı anlatmaya çalıştı fakat iddiaya göre, hâkimden “mahkemede benim sözüm geçer sen sus, daha fazla konuşursan seni tutuklarım” yanıtı aldı.

Tutuklama kararı ile dışarı çıkarıldı

Tutanakta yer alanlara göre; Uçar, “ben sadece görevimi yapmaya çalışıyorum başka bir niyetim yok, tutuklamak istiyorsanız siz bilirsiniz, sizin takdiriniz” dedi. Bunun üzerine Hâkim mübaşiri çağırarak, “polisi çağır nezarete alsınlar bunu, tutukluyorum” dedi ve Onur Uçar dışarı çıkarıldı.

Başka mahkeme kararı bozdu: Hukuka aykırı

Disiplin hapsi kararına itiraz edilmesinin ardından, 7. Ağır Ceza Mahkemesi, Onur Uçar hakkındaki disiplin hapsi tedbirini kaldırdı. 7. Ağır Ceza mahkemesinin kararında, “Tesis edilen disiplin hapsinin hukuka aykırı olduğu yönünde hâkimler heyetinde tam vicdani kanaat hasıl olduğundan, Onur Uçar hakkındaki disiplin hapsi tedbirinin kaldırılmasına, Onur Uçar’ın derhal serbest bırakılması için, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına müzakere yazılmasına karar verildi” denildi.

Karar çoğunun haklarının engellenmesi demek

SHUDER Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Mutlu

Konuyu gazetemize değerlendiren Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği (SHUDER) Yönetim Kurulu üyesi Zeynep Mutlu, “Konuyla ilgili tüm hukuksal sürecimizi başlattık. Arkadaşımızın tutuklanma tedbiri kararı başka bir mahkeme tarafından zaten bozuldu. Meslektaşımız yalnızca mağdur çocuğun haklarını korumak için elinden geleni yapmaya çalışmıştır. Bu karar ile çocuğun örselenmemesi için asli görevini yapmak isteyen meslektaşımıza engel olunmaya çalışılmıştır. En önemlisi de uzmanlar yani bizler mahkemede zaten çocuğun üstün yararı için varız. Bu karar doğrudan çoğunun haklarının engellenmesi demek” diye konuştu.

SON HABERLER

Malatya’da 4,1 büyüklüğünde deprem

Merkez üssü Malatya Arguvan olan 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Cumhur İttifakı Adana’da ‘karalar’ bağlayabilir

31 Mart yerel seçimlerinde 2 milyon 220 bin kişi ile Türkiye’nin nüfusu...

Döviz mevduat hesaplarında stopaj yükseltildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre; döviz...

AYM’den 5 partinin mali denetimine ilişkin karar

Anayasa Mahkemesi'nin bazı siyasi partilerin 2017 yıllına yönelik mali denetimine ilişkin kararları...

Trump’tan Brezilya’nın NATO üyeliği sinyali: Venezuela’ya karşı ittifak

Trump, Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ile Washington’da düzenlediği ortak basın toplantısında...

Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü: Sevgiyle her şey mümkün

ANIL VARLI 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık...

Propaganda serbestliği ve seçim yasakları başladı

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler...

ÖTV ve KDV indirimi 9 ay uzatıldı

ÖTV ve KDV'de 31 Mart'ta sona erecek olan indirim, Cumhurbaşkanı kararıyla 31...

Köylüye mantar toplamak için sınav zorunluluğu

Orman Genel Müdürlüğü, adaçayı, kekik, mantar gibi otsu ve şifalı bitki toplayan...

Müdürler ve personel törende ‘figüran’ oldu!

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) tüm yasaklarına karşın okullarda ve öğretmenevlerinde seçim çalışması...