20. Metin Göktepe Ödülleri’nin kazananları belli oldu
28.03.2017 12:36 GÜNCEL

20. Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri’ni kazananlar belirlendi. Jüri bu yılki yarışmada yazılı ve görüntülü haber ile fotoğraf ve yerel gazetecilik ödüllerine ek olarak, üç jüri özel ödülü verilmesini kararlaştırdı.

Ödül komitesi kazanan isimleri şöyle açıkladı;

Cansu Pişkin, Evrensel Gazetesi’nde 1 Mart 2017 günü, “Raydoaktif skandal!” başlığı ile yayımlanan haberiyle yazılı haber ödülüne değer görüldü. Haberde, HES barajı inşaatında düşen radyoaktif iridyum kaynağının fark edilmemesiyle başlayan skandallar zinciri, inşaatta kaçak olarak çalıştırılan 16 yaşındaki E.B. ve onlarca kişiyi kanser riskiyle karşı karşıya bırakması anlatılıyordu.

Bu yılki yarışmada görüntülü haber ödülünü, 28 Kasım 2016’da BBC Türkçe’nin internet sitesinde yayımlanan, “Gözaltında işkence iddiaları: Tanıklar anlatıyor” başlıklı haberleriyle BBC Türkçe Muhabiri Selin Girit ve kameraman Göktay Koraltan kazandı. Haberde işkence uygulamaları, avukatları ve bizzat işkenceyi yaşayanları anlatımlarıyla yansıtılıyor.

Evrensel Gazetesi Muhabiri Tamer Arda Erşin, son Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 72 akademisyenin ihraç edildiği Ankara Üniveritesi’ndeki protestoya polisin köpekli müdahalesi sırasında çektiği ve Evrensel Pazar’da 12 Şubat 2017 tarihinde yayımlanan “Hayır gitmiyoruz” isimli fotoğrafıyla fotoğraf ödülünü aldı.

Yerel gazetecilik ödülünü ise, Deniz Çaba İzmir Life Dergisi’nin 2016 Mayısı sayısında yayımlanan “Mülteci Olmak: Bu kez onlar anlatıyor” başlıklı haberiyle kazandı. Haberde, Suriye’den göç edenlerin yaşadıkları trajedi anlatılıyor.

Jüri, bu yılki yarışmada üç ayrı özel ödül verilmesini de kararlaştırdı. 21 Mart 2017 günü, Diyarbakır’da düzenlenen Newroz kutlamaları başlamadan önce, üniversite öğrencisi Kemal Kurkut’un polis tarafından öldürülmesini çektiği fotoğraflarla belgeleyen DİHABER muhabiri Abdurrahman Gök’ü, gerçeğe yaptığı önemli tanıklıkla Jüri Özel Ödülüne değer gördü.

Cumhuriyet Gazetesi’nden Canan Coşkun ve bianet’ten Elif Akgül de, 18 Ocak 2017- 20 Ocak 2017 tarihleri arasında yayımlanan ve birlikte hazırladıkları Hrant Dink cinayeti davasının 10 yılını anlatan dosya haberleriyle Jüri Özel Ödülü’nü kazandı.

Şu anda cezaevinde bulunan Gazeteci Ahmet Şık da, Cumhuriyet Gazetesi’nde 8-13 Aralık 2016 tarihleri arasında yayımlanan “15 Temmuz’un şifreleri” başlıklı yazı dizisiyle önemli bir döneme yaptığı tanıklıkla Jüri Özel Ödülü’nü aldı.