2016’da bu ülkeye çocukları sığdıramadılar!
01.01.2017 08:13 GÜNCEL

2016, çocuğa yönelik cinsel istismar vakalarının arttığı, iktidarın ise bu suçları meşrulaştırmak için büyük bir çaba sarfettiği bir yıl olarak tarihteki yerini aldı. Tarikat ve cemaatlere ait yurtlarda çocukların istismar edilmesini "Bir kereden bir şey olmaz" diyerek değerlendiren iktidar, çocuk tecavüzcülerinin cezalandırılmamasını da talep etti. İktidarın söylemiyle beslediği gerici saldırıların yükselişe geçtiği, çocuklara yönelik cinsel istismarın üstünün kapatılmak istendiği, Diyanet'in "Öz kızına şehvet haram değil" dediği ve tarikatlara ait olması sebebiyle denetlenme ihtiyacı hissedilmeyen öğrenci yurdunda 10'lu yaşlarda ondan fazla çocuğun yaşamını yitirdiği 2016 yılı, çocukların yaşam hakkının yok sayıldığı, istismarcıların ve tecavüzcülerin ise ak'landığı bir yıl oldu.

***

Tarikat yurduna mecbur bırakılan yoksul çocukları, ihmaller öldürdü

30 Kasım: Adana’nın Aladağ ilçesinde Süleymancılar Tarikatı’na ait ‘Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Orta Öğretim Kız Öğrenci Yurdu’nda çıkan yangında 10 öğrenci, 1 çocuk ve 1 eğitmen yaşamını yitirdi, 22 öğrenci de yaralandı. Bölgedeki devlet yurdu yıkılarak, çocuklar tarikat yurduna mecbur bırakıldı. Aileler, devlet yurdunun yıkılmasının ardından çocuklarını okutmak için Aladağ Milli Eğitim Müdürü’ne başvurduklarını, kentteki bütün yetkililerin Süleymancılar Tarikatı’na ait yurdu işaret ettiğini belirtti. Maddi imkânsızlıklar nedeniyle çocuklarını tarikat yurduna gönderen ailelerden bazılarına da, söz konusu yurdun devlet yurdu olarak tanıtıldığı ifade edildi. Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, yurdun yangın çıkış kapısının kilitli olmadığını ve yurdun yılda iki kez denetlendiğini, son denetimin haziran ayında yapıldığını söyledi. Hükümet yurdun denetlendiğini savunsa da, yerleri halı kaplı, üst kat ve çatı katı tamamen ahşap bina özel öğrenci yurtları yönetmeliğine aykırıydı. Üç katlı binanın ahşap ve halı döşemeli olmasının yanı sıra bilirkişi ön raporunda ve faciadan yaralı kurtulan çocukların ifadeleri, yangın merdivenlerinin kapısının kilitli olduğunu ortaya koydu. Ayrıca raporda, yangına binanın ikinci panosundaki şalterlerin eskimiş olması ve kaçak akım rolesi bulunmamasının yol açtığı belirtildi. Ondan fazla çocuk yine ihmaller zincirinin kurbanı oldu. Faciada 4 yaşındaki kızını kaybeden yurt müdürü Cumali Genç’in de bulunduğu 6 kişi tutuklandı.

***

Çocuklara dokunmayın

>>8 Ocak: Diyanet'ten 'şehvet' fetvası
Din İşleri Yüksek Kurulu Dini Bilgilendirme Platformu’na bağlı fetva hattına yöneltilen “Bir babanın öz kızına duyduğu şehvet, karısıyla olan nikâhını düşürür mü?” sorusuna Diyanet tarafından “Haramlık oluşturmaz” yanıtı verildi. Diyanet, büyük tepki çeken haberin yayımlanmasından kısa bir süre sonra söz konusu linkte yer alan cevabı kaldırdı. Söz konusu cevabın sitesinden kaldırılmasından kısa bir süre sonra da Diyanet’in sayfası 'bakım' gerekçesiyle kapatıldı. Diyanet'i savunan iktidar ve yandaşları, haberin art niyetle yapıldığını ve Diyanet'in yıpratılmak istendiğini iddia etti.

>>12 Mart: Karaman'da onlarca çocuğa tecavüz
Karaman'da Ensar Vakfı ve Karaman Anadolu İmam Hatip ve İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği'ne (KAİMDER) ait ev ve yurtlarda öğretmenli yapan Muharrem Büyüktürk'ün 10'lu yaşlarda onlarca çocuğa tecavüz ettiği ortaya çıktı. İktidar, bu olayda da kendine yakın Ensar Vakfı'nı savunmaya geçti. Dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu Ensar Vakfı'na sahip çıkarak, “Buna bir kere rastlanmış olması, hizmetleriyle ön plana çıkmış bir kurumumuzu karalamak için gerekçe olamaz” ifadelerini kullandı. Söz konusu olay ülke gündeminde büyük tepkiye yol açarken, skandal dünyada da yankı buldu. Tarikat yurtları ve vakıflarında görevli yöneticilerin tüm sorumlulukları hasır altı edilirken, istismarcı Muharrem Büyüktürk davanın ilk duruşmasında 508 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

>>12 Mayıs: Sığınmacı 30 çocuk istismar edildi
Antep'te Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na (AFAD) bağlı Nizip Mülteci Kampı’nda temizlik işçisi olarak görev yapan E.E. tarafından 10'lu yaşlarda 30 erkek çocuğuna tecavüz ettiği ortaya çıktı. Çocuklar üç ay boyunca istismar edilirken, AFAD hiçbir şekilde bu skandaldan haberi olmadığını savundu. Cinsel istismar vakasından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın geçen yılın eylül ayında bir çocuğun şikâyetiyle haberdar olduğu, ancak harekete geçmediği de skandalı başka bir boyuta taşıdı.

>>13 Temmuz: AYM'den cinsel istismarda 15 yaş eşiğine iptal
Anayasa Mahkemesi (AYM), Türk Ceza Kanunu’nda (TCK), 15 yaşını tamamlamamış çocuklara yönelik her türlü cinsel davranışı istismar sayarak 8 ile 15 yıl arası hapis öngören 103'üncü maddeyi iptal etti. Hukukçular, çocuk istismarının artacağını ve çocuk haklarının ihlal edildiğini belirterek AYM'nin iptal kararına tepki gösterdi.

>>17 Kasım: AKP'den çocuk tecavüzcülerine af önergesi
AKP, 17 Kasım’da 'çocuklara karşı işlenen cinsel istismar suçlarında, failin mağdurla evlenmesi durumunda cezanın önce askıya alınması, zamanaşımından sonra da affedilmesini' öngören cinsel istismar önergesini TBMM Genel Kurul’a sundu. Tecavüzcülerin affedilmesi ve çocukların tecavüzcüleriyle evlendirilmesinin önünü açan önerge, tepkiler üzerine önce geri çekildi, ardından iptal edildi.

>>20 Ağustos 2016: Antep’te 9 aylık bebeğe tecavüz!
İç savaştan kaçarak Antep İslahiye’ye yerleşen ve burada günübirlik tarım işçisi olarak çalışan ailenin 9 aylık kız bebeğine tecavüz edildi. Çalıştıkları tarlada bebeğini korumak için bir çadır kuran Suriyeli anne, bebeğini kontrol etmek için çadıra gittiğinde dehşet manzara ile karşılaştı. Bebeğinin tecavüze uğradığını anlayan anne, İslahiye Devlet Hastanesi’nde gitti. Acil serviste müdahale edilen bebeğe tecavüz edildiği tanısı, doktorlar tarafından konuldu.

***

2016’nın gerici saldırıları

>>Ramazan ayının ilk sahurundan hemen önce Sarıyer Bahçeköy’de İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’nden bir öğrenci grubu, mahalleden üç kişinin saldırısına uğradı. Saldırganlar ramazan ayında ‘tekel bayiine girdikleri için’ saldırdıkları gençlerden birinin burnunu kırdı, bıçakla tehdit etti.

>>İstanbul Cihangir’de dünyaca ünlü müzik grubu Radiohead için ‘Velvet Indieground Records’ isimli mekânda düzenlenen etkinlikteki katılımcılara, “Ramazan ayında alkol tüketiliyor” gerekçesiyle saldırı düzenlendi.

>>İstanbul’un Fatih ilçesinde iftar öncesi işyerinin önünde sigara içen Gökay Çetin adlı yurttaş, Ufuk Tekel adlı saldırganın yumruklu saldırısına uğradı. Ufuk Tekel, kendini “Motorumdan indim, yürürken duman bana geldi. Ramazan ayındayız” diye savundu.

>>İstanbul Maslak’ta bir otobüste yolculuk yapan 23 yaşındaki hemşire Ayşegül Terzi, şort giydiği gerekçesiyle 35 yaşındaki Abdullah Çakıroğlu’nun tekmeli saldırısına uğradı. Saldırganın Terzi’ye, “Şort giyenler ölmeli” diyerek saldırdığı belirtildi.

>>Manisa’nın Turgutlu ilçesinde parkta spor yapan 4 aylık hamile Ebru Tireli, Davut Kahraman adlı saldırganın tarafından darp edildi.

***

Trans birey Hande Kader katledildi

2016-da-bu-ulkeye-cocuklari-sigdiramadilar-228064-1.

>>12 Ağustos 2016
Hande Kader adlı trans kadın İstanbul’da yakılarak katledildi. Arkadaşları ve sevgilisi tarafından kayıp ilanı verilen Hande Kader’in yanmış bedeni 1 hafta sonra Zekeriyaköy’de bulundu. Kamuoyunda büyük yankı uyandıran olay, Meclis gündemine taşındı ve LGBTİ bireylerin uğradıkları ayrımcılık ve şiddete ilişkin sorunların ve alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis’te araştırma komisyonu kurulması istendi. “Sessiz kalmak suça ortak olmaktır” diyen LGBTİ örgütleri, transfobinin cezasız kalmasının cinayetleri tetiklediğini belirtti.

***

Özgecan Aslan’ın katili öldürüldü

2016-da-bu-ulkeye-cocuklari-sigdiramadilar-228065-1.

>>11 Nisan 2016 Mersin’in Tarsus ilçesinde 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’a cinsel saldırıda bulunduktan sonra vahşice öldüren ve bedenini yakmaya çalışan 26 yaşındaki Ahmet Suphi Altındöken ve babası Necmettin Altındöken, kaldıkları Adana E Tipi Kapalı Cezaevi’nde silahlı saldırıya uğradı. Ahmet Suphi Altındöken, kaldırıldığı hastanede ölürken, suç ortağı babası ağır yaralandı.

***

Şiddete sözde çözüm 'pembe ulaşım'

Kadınlara yönelik erkek şiddetinin artarak devam ettiği 2016 yılında, şiddeti önleyeceği savunulan skandal uygulama da hayata geçirildi. Sivas'ta kadın şoförün kullandığı ve yalnızca kadın müşteriler ile aileleri taşıyacak ‘pembe taksi’ uygulaması hayata geçti. AKP'li Malatya Belediyesi de, kent içi toplu ulaşımda harem-selamlık uygulamasını başlatarak, sadece kadınların kullanacağı “Pembe Trambüs” uygulamasına geçileceğini açıkladı. Kadınlar, söz konusu uygulamalarla cinsiyetçiliğin meşrulaştırıldığını söyleyerek, "Zihniyet değişmeli" dedi.

***

Ölmemek için öldüren Çilem Doğan tahliye edildi

>>20 Haziran 2016: Adana’da kendisine şiddet uygulayan kocasını öldürdüğü gerekçesiyle 15 yıl hapis cezasına çarptırılan Çilem Doğan 50 bin lira kefalet şartıyla tahliye edildi. Ölmemek için öldürmek zorunda kalan Çilem Doğan tahliye sonrası cezaevi önünde yaptığı açıklamada, “Evet bir gün bekliyordum ama o bugün değildi. Ama bu kapıdan çıkacağımı biliyordum. Bugün benim günüm oldu. Bugün bütün kadınların özgürlük günü oldu. Biz kirpiğimiz yere düşmesin diye mücadele edenlerdeniz. Kadınlar konusunda mücadeleye devam edeceğiz” diye konuştu.