Anasayfa GÜNCEL 2018'de 477 kadın cinayetinin 341'i silahla işlendi

2018’de 477 kadın cinayetinin 341’i silahla işlendi

Umut Vakfı, 2018 yılı “Silahlı Şiddet Raporu, 2018 Yılı Kadın Cinayetleri” araştırmasını yayınladı. Buna göre, 2018 yılında 477 kadın cinayetinin
120’sinde tabanca, 89’unda tüfek, 132’sinde kesici ve delici aletler kullanıldı.

Umut Vakfı’nın “Kadın Cinayetleri” ile ilgili çalışmasında, Türkiye’de son 4 yılda bin 338’i silahlı toplam bin 760 kadın cinayetinin işlendiği belirtildi. Bu cinayetlerde bin 559 kadın ve aile bireyinin öldürüldüğü, 636 kadın ve aile bireyinin de yaralandığı görülüyor.

Umut Vakfı’nın, son 4 yılda sadece ölü ve yaralı olarak 2 bin 195 kişinin mağdur olduğu kadın cinayetleriyle ilgili verileri şöyle:

CİNAYETLERİN YÜZDE 72’Sİ SİLAHLARLA İŞLENDİ

2018 yılında; 477 kadın cinayetinden 120’sinde tabanca, 89’unda tüfek, 132’sinde kesici ve delici aletler kullanıldı. 136 kadın cinayetinde ise kadınlar boğularak, kafası bir yerlere çarpılarak, yakılarak, sert bir cisimle vurularak ve şiddet uygulanarak katledildi.

Cinayetlerin yüzde 44’ünde ateşli silahlar, yüzde 28’inde kesici aletler kullanılırken yüzde 28’inde kadınlar şiddet nedeniyle katledildi. Yani kadın cinayetlerinin yüzde 72’sinde silah kullanıldı. Bir önceki yılda yaklaşık yüzde 80’inde silahlar kullanılmıştı.

YABANCI KADINLAR DA ŞİDDET MAĞDURU

Türkiye’ye göçle ya da çalışmak için gelen yabancı kadınlar da şiddet kurbanı oldu.

2018 yılında meydana gelen ve basına yansıyan 477 olayın 43’ünün mağduru yabancı kadınlar oldu. Bu 43 olayda, 21’i Suriyeli toplam 47 kadın, erkek şiddetiyle karşı karşıya kalırken 40 kişi öldü, 7 kişi yaralandı.

Suriyeli, Afgan ve Iraklı kadınlar; eşi, kardeşi ya da başka bir aile bireyi tarafından katledildi. 21 Suriyeli’nin dışında öldürülen kadınların uyruklarıyla ilgili basına yansıyan bilgiler şöyle:

“3 Afgan, 3 Gürcistanlı, 3 Kırgız, 3 Azerbaycanlı, 2 İranlı, 2 Moldavyalı, 2 Türkmenistanlı, 2 Iraklı, 1 Özbekistanlı, 1 Ukraynalı, 1 Rus, 1 Tacikistanlı, 1 Kazakistanlı, 1 Alman asıllı.”

2018’DE EN FAZLA KADIN CİNAYETİ EKİM AYINDA YAŞANDI

Geçen yıl en çok kadın cinayeti Ekim ayında basına yansıdı. 53 cinayetin yansıdığı Ekim ayını 49 cinayetle Aralık ayı izledi. 42 cinayetle yılın güdük ayı Şubat ise üçüncü en çok kadın cinayetinin işlendiği ay oldu.

BÖLGELERE GÖRE KADIN CİNAYETLERİ

Bölgeler bazında bakıldığında en çok kadın cinayetinin nüfusun ve sanayinin ağırlıkta olduğu Marmara Bölgesinde işlendiği görülüyor. 2017 yılında 120 kadın cinayetinin işlendiği Marmara Bölgesi’nde 2018 yılında yüzde 18’lik artışla 141 olayın basına yansıdığı dikkat çekiyor. Bu bölgede 82 olayın yaşandığı İstanbul en çok kadın cinayetinin yaşandığı il olurken onu, 22 olayla Bursa ve 15 olayla Kocaeli izliyor.

Akdeniz Bölgesi’nde bir önceki yıl 72 olan olay sayısı 2018’de 87’ye yükseldi. Yüzde 21’lik artışın olduğu bölgede; Antalya 30 olayla birinci sırada gelirken Adana’da 19, Maraş’ta 11 olay dikkat çekiyor.

En çok kadın cinayetinin yaşandığı üçüncü bölge İç Anadolu. Ege bölgesi dördüncü sırada, ancak bu yıl basına yansıyan haberlere göre kadın cinayetlerinde düşüş var. Düşüş; beşinci sıradaki Güneydoğu Anadolu ile altıncı sıradaki Karadeniz bölgesinde sürüyor. Doğu Anadolu Bölgesi’nde ise bir önceki yıla göre 3 olay artış olduğu izleniyor.

İç Anadolu Bölgesi’nde en çok kadın cinayetinin yaşandığı iller Ankara, Konya, Kayseri; Ege Bölgesi’nde İzmir, Denizli; Güneydoğu Bölgesi’nde Antep, Diyarbakır; Karadeniz Bölgesi’nde Samsun; Doğu Anadolu Bölgesi’nde ise Urfa, Kars ve Iğdır.

EN ÇOK KADIN CİNAYETİ İŞLENEN İLLER

Umut Vakfı’nın yerel ve ulusal medyada çıkan haberlerden derleyerek oluşturduğu istatistiklere göre; 2018 yılında Türkiye’nin 81 ilinden 67’sinde kadın cinayetleri yaşandı.

En çok kadın cinayeti 82 olayla İstanbul’da yaşandı. İstanbul’u 30 olayla Antalya, 22 olayla Bursa, 21 olayla Ankara, 19 olayla Adana, 18 olayla İzmir, 16 olayla Konya, 15 olayla Kocaeli, 14 olayla Gaziantep, 13 olayla Denizli takip etti.

SON HABERLER

Cumhur İttifakı’nda neler oluyor?

Cumhur İttifakı adını 24 Haziran seçimlerinden önce alsa da 7 Haziran 2015...

50 milyon doları bulurum

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim çalışmaları kapsamında Ordu ve Giresun’da STK...

Toprakta ve tarımda komünizm

Karl Marx, bildiğimiz Marx olmadan, Marksizm henüz doğmadan, toprakta ve tarımda komünizm...

İmamoğlu TÜSİAD ile görüştü

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) başkan adayı Ekrem İmamoğlu, 31 Mart yerel...

Doğa ve insan odaklı çalışacağız

Kardelen Kocatürk Yerel seçimlere bir hafta kala çekişmeli...

IŞİD’e füze yakıtı Türkiye’deki dağıtıcı ve işadamı üzerinden sağlandı

Güney Fransa’nın Picardie bölgesindeki tarlalarda yetişen buğdaydan elde edilen ve gıda sektöründe kullanılan...

Kayyum HDP’nin miting yapacağı caddeyi kazdı

Diyarbakır’ın Hani ilçesinde HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın katılımıyla miting düzenlenecek...

Sansür sorusuna sansürlü cevap

AKP döneminde eleştirel yayınlarından dolayı bazı televizyon ve gazetelere ağır cezalar verilirken...

Kent iktidara ne yapacak?

Uzunca bir süre, AKP iktidarı öncülüğünde kentlere yapılanları tartıştık. Kentin beton ekonomisinin...

Doçentliğe ‘piyasa’ ayarı

Akademide bir bilinmeze daha kapı aralandı. Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) doçentlik sınavına başvuru...