Anasayfa YAZARLAR 2019 Türkçe Hiphop yılı olacak

2019 Türkçe Hiphop yılı olacak

İnsanlar kendilerinin de yaşadığı veya yaşama ihtimali olan samimi hikâyeleri duydukları için rapçileri seviyor, anlattıkları hikâyeleri dinliyor, değer veriyor. Ana akım pop müzikte son yıllarda sözleri samimi bir şarkı dinlediyseniz lütfen benimle de paylaşın

İlginç bir yıl bitti, daha da ilginç bir yıl başladığı gibi tüm hızıyla devam ediyor. 2018 ilginç oldu çünkü adı sanı ana akım tarafından hiç bilinmeyen genç bir rapçi ardında halkla ilişkiler çalışmaları yürütülmeyen, büyük bir firmadan yayınlanmayan, sadece dijitalde yayınlandığı için müzik mağazalarındaki raflarda önlerde durması için paralar harcanmayan bir albümle tüm Türkiye’yi avcunun içine aldı. Ezhel’in Müptezhel albümünden bahsettiğimi herhalde anlatabilmişimdir. Gazapizm de memlekete kendini ‘Çukur’ dizisiyle tanıttı ve ardından 7’den 70’e herkese kendini sevdirdi. İnsanlar kendilerinin de yaşadığı ve yaşama ihtimali olan samimi hikâyeleri duydukları için bu rapçileri seviyor, anlattıkları hikâyeleri dinliyor, değer veriyor. Ana akım pop müzikte son yıllarda sözleri samimi bir şarkı dinlediyseniz lütfen benimle de paylaşın.

ezhel’den felaket

2019 Türkiye için hiphop önderliğinde geçecek bir yıl olacak, bu gayet belli. Yıl gayet hızlı başladı. Ezhel, ‘İmkansızım’ın devamı niteliğindeki şarkısı ‘Felaket’i, geçen hafta yayınladı. Ardından Türkiye’nin en sıkı beatmaker’larından ve tabii ki söz yazarlarından Allame’nin yeni albümü ‘Av’ dijitalde hızla yükseldi. Şehinşah, ‘Pirana’ adlı yeni şarkısını yayınladı. Yine geçen hafta Kayra ‘Kafamda Cehennem’i ve İstanbul Trip ‘Kural Ne Bilmiyorum’u piyasaya saldı. Bu hafta ise Anıl Piyancı ‘Saldır Saldır’ı ve Şam ise ‘Engel-siz’i yayınladı. Böyle böyle 2019 daha ilk aydan doludizgin başlamış oldu.

Gazapizm

ilk dördün üçü rap

Geçen hafta standart müzik platformları gezintimde iTunes’un yeni çıkanlar pop listesine göz atmak için listeye tıkladığımda ilk dört sırada 3 tane rap şarkısı gördüm. Birinci sırada Ezhel – ‘Felaket’, ikinci sırada Allame – ‘Dracula’ ve üçüncü sırada Şehinşah – ‘Pirana’ vardı. Dördüncü sırada ise Ebru Gündeş ve yeni albümünden yayınlanan ilk single ‘Aşık’…

Bu hiphop’un ne kadar yükseldiğinin bir göstergesidir hem de çok ciddi bir göstergesidir. Şakası yok. Kelebek Ödülleri’nde Ezhel ve Gazapizm’in en büyük ödülleri kazanması bu işin köşe taşlarından biriydi. Artık böyle göstergelere herkes alışsın çünkü hiphop hiç olmadığı kadar güçlü. Önümüzdeki haftalarda Ege Çubukçu ve Allame’nin yeni albümleri hakkındaki fikirlerimi de detaylı olarak yazacağım.

***

Jülide Özçelik

Jülide Özçelik’in pırıl pırıl ’Nefes’i

Türkiye’nin en pırıl pırıl seslerinden biri olan Jülide Özçelik üçüncü albümü Nefes’i yayınladı. Albümü dijital servislerden dinlerken uzun zamandır pek çok albümde aradığım fakat bulamamaktan rahatsız olduğum bir detayı öne çıkartmak istiyorum. Albüm kritikleri yapmaktan artık pek haz duymuyorum. Jülide Özçelik’in albümünü de detaylı olarak yazmayacağım ama albümü son birkaç gündür durmadan dinlediğimi söyleyebilirim. Albümde caz türünde gerçekten enstrümanının üstadı isimlerle çalışmış Jülide Özçelik. Gitarda Cem Tuncer, piyanoda Ercüment Orkut, davulda Ediz Hafızoğlu, kontrbasta Volkan Hürsever ve bas gitarda Efecan Tuncer’in yer aldığı albümün fiziksel kopyasını almayıp sadece dijitalden dinlerseniz de bu isimleri şarkıların yanında görebiliyorsunuz. Hatırlamayanlar olabilir, 1 Şubat 2017 tarihli “Aradığınız Enstrümancıya Ulaşılamıyor” başlıklı BirGün yazımda bu konudan bahsetmiştim. (https://goo.gl/dSgX5i) Caz müzisyenleri bu konuda her zaman ihtiyatlı olmuştur. Albümdeki herkesin neyi çaldığını görmek benim gibi bazı müzikseverler için çok önemli. Lafı uzatmayayım. İlk fırsatta Jülide Özçelik’in albümünü dinlemenizi tavsiye ederim.

SON HABERLER

Bakanlar/katliamlar/Çanakkale ve Anadolu

2017 değişikliği ile “siyasal sorumluluk” kavramı Anayasa’dan çıkarıldı: bakanlar kurulu ve hükümet...

İnsanlığın karşılaştığı en büyük tehdit: İklim değişikliği

Dünyanın dört bir yanında gençler, çocuklar iklim değişikliğine karşı sokaklara dökülerek, gezegenimizi...

CHP’li Yücel Özen hayatını kaybetti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir eski İl Yöneticisi ve Tire Belediye Meclis...

Uber davası ertelendi

Uber'e erişimin engellenmesi ve firmanın Türkiye'den men edilmesi talebiyle açılan dava, bilirkişi...

Yeni Zelanda saldırısında ölenlerin sayısı 51’e yükseldi

Christchurch kentinde 15 Mart'ta iki camiye düzenlenen saldırının ardından kendisinden haber alınamayan...

Akşener: Ekrem kardeşim niye kızdırdın bu kadar Tayyip Bey’i?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Bir yerel seçime gidiyoruz ama sanırsınız...

MGK’den yerel seçim mesajı

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Toplantısı sona erdi. 4,5 saat süren toplantı sonrası...

Alper Taş’a sosyal medyadan büyük destek

Sosyal medya kullanıcıları CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş'ın başlattığı #BenimİçinBeyoğlu...

10 maddede AKP ile birlikte kaybedilen Beyoğlu

Beyoğlu’nun AKP'li yıllarda yapılan değişim ve dönüşüm ile birlikte tarihi yapısı yok...

FED faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası FED kritik faiz kararını duyurdu. FED faizi değiştirmeyerek yüzde...