Anasayfa EĞİTİM 206 üniversitede sadece 18 kadın rektör

206 üniversitede sadece 18 kadın rektör

Akademideki kadın oranını değerlendiren Doç. Dr. Sökmez, araştırma görevlilerinin yüzde 50,4’ünün kadın olmasına rağmen profesörlerin sadece yüzde 31’inin kadın olduğuna dikkat çekti. Sökmez, 206 üniversitenin sadece 18’inde kadın rektör olduğunu söyledi.

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aslı Bugay Sökmez, 8 Mart dolayısıyla akademideki kadın oranlarını değerlendirdi. Akademik dünyanın başlangıç noktası olarak sayılabilecek araştırma görevlilerinin yüzde 50,4’ünün kadın olduğunu söyleyen Sökmez, yukarı doğru akademik kariyer ilerledikçe bir anda farkın açıldığını belirterek, “Yani akademide üst yöneticilikte kadınlar cam tavanları kıramıyor” dedi.

“Cam tavan” sendromunun, “kadınların bulundukları kademeden daha yüksekteki pozisyonlara yükselmek için gerekli niteliklere sahip olmalarına rağmen psikolojik engellemeler nedeniyle yükselememeleri” durumunu temsil ettiğini anlatan Doç. Dr. Sökmez, “Üzerlerine kapatılan cam tavan açılsa bile en fazla cam kavanozun boyu olan 30 santimetreye kadar zıplayan pireler” deneyini anımsattı.

SOKAKTAN ÇOK FARKLI DEĞİL

Aslı Bugay Sökmez, “Akademik kariyer yolculuğunda kadınların karşılaştığı eşitsizlik, toplumdan çok farklı değil. Aynı eğitime ve aynı unvanlara sahip kadın ve erkek arasından yönetici seçilecek olsa, öncelik kadınlar tarafından da yine erkeklere veriliyor. Alanın daha başarılı olanının erkekler olduğu düşüncesi parlatılıyor” diye konuştu.

Dünyanın birçok ülkesinde de akademide kadın istihdamının yüzde 50’lere yaklaşmasına rağmen üst düzey yöneticilik ve profesörlük sayılarının erkek akademisyenlerin oldukça gerisinde olduğuna dikkati çeken Sökmez, şunları kaydetti:

“YÖK verilerine göre, 162 bin 350 öğretim üyesinin yüzde 44’ü kadın. Akademik dünyanın başlangıç noktası olarak sayılabilecek araştırma görevlilerinin yüzde 50,4’ü, yani yarısı kadın, bu noktada erkeklerle eşit orana sahip oldukları görülüyor. Doktor öğretim üyelerinin de yüzde 43’ü kadın. Ancak akademik kariyer yukarı doğru ilerledikçe bir anda fark açılıyor. Doçentlerin yüzde 39’u, profesörlerin ise yüzde 31’i kadın. Yani akademik dünyanın tepesinde erkeklerin sayısı kadınların yaklaşık olarak 2 katı. Yani akademide üst yöneticilikte kadınlar cam tavanları kıramıyor.”

Akademide üst düzey idarecilik pozisyonlarında kadınların sayısının erkeklere oranlara çok daha az olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Sökmez, “Türkiye’de 206 üniversite rektörünün sadece 18’i, yani yüzde 9’u kadın. Kadın dekan sayısı ise toplam 322, yani yüzde 18’i kadın. Görüldüğü gibi vakıf üniversitelerinde devlet üniversitelerine göre kadın üst düzey yönetici sayısı daha yüksek. Oysa kadın rektör oranı için Avrupa ortalaması yüzde 14,3, ABD’de aynı oran yüzde 26, İsveç’te yüzde 43. Yani kadınları akademide de erkekler yönetmektedir” şeklinde konuştu.

- Reklam -

SON HABERLER

Erdoğan: Seçimlerden sonra Ayasofya’yı cami ismiyle müsemma hale getiririz

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sinan Erdem Spor Salonu'nda...

CHP’li Özel’den Süleyman Soylu’ya: Ey hadsiz, elinden geleni ardına koyma

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, CHP’ye ilişkin açıklamalarına...

Galatasaray, Avrupa ikincisi oldu

CEV CUP 2019 finalinin rövanş maçında Trentino İtas’a 3-2’lik setlerle mağlup olan...

Galatasaray’a kötü haber: Diagne sakatlandı

Galatasaray'ın Senegalli futbolcusu , ülkesinin Mali ile oynadığı hazırlık maçında sakatlandı.

Rusya ile Lübnan’dan ortak Suriye açıklaması

Rusya ile Lübnan, Suriye meselesinin siyasi ve diplomatik yollarla çözümünü savunduğunu bildirdi.

Adana’da narenciye paketleme tesisinde yangın

Adana'nın Yüreğir ilçesi Havutlu mahallesinde bir narenciye paketleme tesisinin deposunda yangın çıktı.

Bogdan Tanjevic’e ‘Hall of Fame’ üyeliği

A Milli Erkek Basketbol Takımı ve Fenerbahçe'nin eski başantrenörü Bogdan Tanjevic, FIBA "Hall...

20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için başvurular başladı

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) ataması yapılacak 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için...

Sosyal medyadan Öykü Arin çağrısı: Harekete geç Sağlık Bakanlığı

İzmir’de lösemi tanısı konulan ve ilik nakli olmayı bekleyen 4 yaşındaki Öykü...

Akşener: Siyaseten sağ kalan tek kadın politikacıyım

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Ben kadın olarak Türkiye'de yola çıkıp...

Sonraki haber