Anasayfa EĞİTİM 206 üniversitede sadece 18 kadın rektör

206 üniversitede sadece 18 kadın rektör

Akademideki kadın oranını değerlendiren Doç. Dr. Sökmez, araştırma görevlilerinin yüzde 50,4’ünün kadın olmasına rağmen profesörlerin sadece yüzde 31’inin kadın olduğuna dikkat çekti. Sökmez, 206 üniversitenin sadece 18’inde kadın rektör olduğunu söyledi.

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aslı Bugay Sökmez, 8 Mart dolayısıyla akademideki kadın oranlarını değerlendirdi. Akademik dünyanın başlangıç noktası olarak sayılabilecek araştırma görevlilerinin yüzde 50,4’ünün kadın olduğunu söyleyen Sökmez, yukarı doğru akademik kariyer ilerledikçe bir anda farkın açıldığını belirterek, “Yani akademide üst yöneticilikte kadınlar cam tavanları kıramıyor” dedi.

“Cam tavan” sendromunun, “kadınların bulundukları kademeden daha yüksekteki pozisyonlara yükselmek için gerekli niteliklere sahip olmalarına rağmen psikolojik engellemeler nedeniyle yükselememeleri” durumunu temsil ettiğini anlatan Doç. Dr. Sökmez, “Üzerlerine kapatılan cam tavan açılsa bile en fazla cam kavanozun boyu olan 30 santimetreye kadar zıplayan pireler” deneyini anımsattı.

SOKAKTAN ÇOK FARKLI DEĞİL

Aslı Bugay Sökmez, “Akademik kariyer yolculuğunda kadınların karşılaştığı eşitsizlik, toplumdan çok farklı değil. Aynı eğitime ve aynı unvanlara sahip kadın ve erkek arasından yönetici seçilecek olsa, öncelik kadınlar tarafından da yine erkeklere veriliyor. Alanın daha başarılı olanının erkekler olduğu düşüncesi parlatılıyor” diye konuştu.

Dünyanın birçok ülkesinde de akademide kadın istihdamının yüzde 50’lere yaklaşmasına rağmen üst düzey yöneticilik ve profesörlük sayılarının erkek akademisyenlerin oldukça gerisinde olduğuna dikkati çeken Sökmez, şunları kaydetti:

“YÖK verilerine göre, 162 bin 350 öğretim üyesinin yüzde 44’ü kadın. Akademik dünyanın başlangıç noktası olarak sayılabilecek araştırma görevlilerinin yüzde 50,4’ü, yani yarısı kadın, bu noktada erkeklerle eşit orana sahip oldukları görülüyor. Doktor öğretim üyelerinin de yüzde 43’ü kadın. Ancak akademik kariyer yukarı doğru ilerledikçe bir anda fark açılıyor. Doçentlerin yüzde 39’u, profesörlerin ise yüzde 31’i kadın. Yani akademik dünyanın tepesinde erkeklerin sayısı kadınların yaklaşık olarak 2 katı. Yani akademide üst yöneticilikte kadınlar cam tavanları kıramıyor.”

Akademide üst düzey idarecilik pozisyonlarında kadınların sayısının erkeklere oranlara çok daha az olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Sökmez, “Türkiye’de 206 üniversite rektörünün sadece 18’i, yani yüzde 9’u kadın. Kadın dekan sayısı ise toplam 322, yani yüzde 18’i kadın. Görüldüğü gibi vakıf üniversitelerinde devlet üniversitelerine göre kadın üst düzey yönetici sayısı daha yüksek. Oysa kadın rektör oranı için Avrupa ortalaması yüzde 14,3, ABD’de aynı oran yüzde 26, İsveç’te yüzde 43. Yani kadınları akademide de erkekler yönetmektedir” şeklinde konuştu.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,646AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Trump: 2020 başkanlık seçimlerini kazanamazsam piyasa çöker

Sosyal medyadan yaptığı sansasyonel açıklamalarla sürekli gündeme gelen ABD Başkanı Donald Trump,...

Yeşil alana trafo yapımına tek başına engel oldu

Muğla'nın Marmaris ilçesinde bir kadın, yeşil alana yapılması planlanan trafonun tehlikeli olabileceği...

Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü sırasında yaşadıklarını anlattı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KRT, Tele 1, Cem TV...

FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası’nda şampiyon Ukrayna

Polonya'nın ev sahipliğindeki FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası'nın şampiyonu, Güney Kore'yi...

‘La Diva Turca Leyla Gencer’ belgeseli İzmir Festivali’nde

33. Uluslararası İzmir Festivali, 17 Haziran 2019 Pazartesi günü 21.00’de Elhamra Sahnesi’nde...

İzmir Torbalı’da geri dönüşüm fabrikasında yangın

İzmir'in Torbalı ilçesinde bulunan geri dönüşüm fabrikasında yangın çıktı. Yangın itfaiye ekiplerinin yaklaşık 1,5 saatlik...

Akşener: İmamoğlu’nu yeniden seçeceğiz

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Ekrem İmamoğlu'nu yeniden, bu defa daha...

Meteoroloji’den gök gürültülü sağanak yağış uyarısı

Marmara'nın doğusu, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzey ve batısı, Batı ve...

Fenerbahçe seriyi eşitledi

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi play-off final serisinin dördüncü maçında Anadolu Efes'i 82-73...

İmamoğlu-Yıldırım canlı yayın tartışmasının detayları

23 Haziran'da yenilenecek olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri öncesinde AKP'nin adayı...

Sonraki haber