Anasayfa KÜLTÜR SANAT 21. yüzyıldaki dertlerimiz karanlık çağlardan kalma

21. yüzyıldaki dertlerimiz karanlık çağlardan kalma

DERYA AYDOĞAN [email protected]

Bir sanat eserine “ucube” denmesiyle başladı belkide her şey. Heykeller yıkılmaya çalışıldı, resimler kaldırıldı; sanat rahatsız etti… Son yıllarda yaşanan sergi – galeri baskınları gitgide arttı. Sanattan, edebiyattan beslenerek aydınlamanın peşinden koşmak gerekirken her şeyde olduğu gibi burda da geriye gidiyoruz. Tarihte de bu olaylara rastlamak mümkün ancak çoğu gelişmiş ülkeler, sanatla kavga etmeyi Ortaçağ’dan sonra bıraktı. Karanlık dönem olarak adlandırılan “Ortaçağ Dönemi”ni biz 21. yüzyılda yaşıyoruz.


Osmanlı torunları hedef gösterdi
İKSV tarafından Koç Grubu ana sponsorluğunda düzenlenen 15. İstanbul Bienali ile eş zamanlı Üsküdar Bağlarbaşı’ndaki sergilenen Ömer Koç koleksiyonu eserlerine 4-5 kişilik bir grup tarafından “Laiklik bu mu?”, “Bu memleket sizin yüzünüzden bu hale geldi” diyerek saldırıp, önünde özel güvenlik görevlisinin beklediği Ron Mueck’e ait “Hırka altındaki adam” heykelini tahrip etmek istediler. Abdülhamit’in torunu Nilhan Osmanoğlu, ve yine Osmanlı torunu olan Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu sosyal medya hesapları üzerinden yaptıkları paylaşımda Abdülmecid Efendi Köşkü’ndeki bienal sergisini hedef göstermiş ve “Son Halife Abdülmecid’in evinde Koç tarafından açılan sergi durdurulmalı! Kuzguncuk’ta bulunan sergide sanat adı altında “rezalet”!!!” demişlerdi.

Son 1 yılda neler oldu?
Eylem yapma hakkını suç olarak görenler bir yerlere saldırmayı, kundaklamayı doğal görüyor. Ellerinde palalarla sanat galerine saldıranlar, serbest bırakıldıkça desteği onları arkalarında duran devletten alıyorlar ve yaptıklarının doğru olduğuna inanıyorlar. Gitgide artan faşizm sanata da sanatçıya da zarar vermeye başladı. Sadece son 1 yıl içinde yaşanan olaylardan bazıları şöyle;

»Türkiye’nin en seçkin yayınevlerinden birisi olan Kırmızı Kedi Yayınevi’nin Beyoğlu Gümüşsuyu’nda bulunan binası kar maskeli kişiler tarafından saldırıya uğradı. Kırmızı Kedi Kitabevi yaptığı açıklamada”
Yüzlerini maskeyle gizleyen iki teröristin bir yayınevine saldırması Türkiye’nin geldiği yeri göstermesi açısından önemlidir. Kitaplar ve fikirler yasaklanarak, toplatılarak yok edilemez.” dedi.

»Müjdat Gezen Sanat Merkezi kundaklandı. Değerli tiyatrocu Müjdat Gezen, “Akit ve Burhan Kuzu’nun kendisini hedef gösterdiğini, kundaklama olayının “hayır” oyları için tek yürek olmalarını engelleyemeyeceğini” söylemişti.

»11. Contemporary İstanbul’da , Ressam Ali Elmacı’nın Osmanlı padişahı 2. Abdülhamid’in yüzünü kadın bedeni formundaki bir heykele resmetmesine tepki gösteren bir grup, Lütfi Kırdar’daki Contemporary İstanbul’un açılış etkinliğini basmıştı. Kendilerini Milli Görüş hareketinden gören grubunun tepki gösterdiği eser sergiden kaldırılmış, ressam Ali Elmacı da sosyal medyadan hakaret mesajları aldığını belirterek “Bunları hak edecek hiçbir şey yapmadığımı, sadece sanatımı yaptığımı düşünüyorum” demişti.

Not: Abdülmecit Efendi Köşkü’ndeki sergiye saldıran kişilerden biri serbest bırakıldı.

- Reklam -

SON HABERLER

“Hepimiz Türkiye gemisinin yolcularıyız” diyen Erdoğan’a yanıt: Aynı gemide değiliz!

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'de tüm dönem milletvekilleriyle...

“ABD çok tehlikeli bir oyun oynuyor”

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, ABD ile...

TFF, UEFA Lisansı alan kulüpleri açıkladı

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), UEFA ve Ulusal Kulüp Lisansı almaya hak kazanan...

İYİ Parti’nin YSK Temsilcisi: Yenilenecek seçimin sonuçlanması aylar sürebilir

İYİ Parti'nin YSK Temsilcisi Aylin Özgül Kırmızıoğlu, YSK'nin İstanbul kararını değerlendirdi. Kırmızıoğlu, "23 Haziran sonrası...

Trump: Meksika yanlış yapıyor, yakın bir zamanda cevap vereceğim

ABD Başkanı Donald Trump, Meksika'nın ABD'ye göçmen geçişini durdurmak için yeterince çabalamadığını...

“Hiçbir öğrencinin matematik dersi almadan bir üst sınıfa geçmesi mümkün değil”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 'Matematik seçmeli ders olacak' haberlerine ilişkin Twitter...

İBB’den Atatürk posteri ve Türk bayrağının kaldırılmasına ilişkin açıklama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), belediye binasındaki Atatürk posteri ve Türk bayraklarının kaldırılmasına...

Meteoroloji’den kuvvetli rüzgar ve fırtına uyarısı

Güney Ege, Akdeniz'in iç kesimleri ile İç Anadolu'nun güneyinde yarın kuvvetli rüzgar...

Tatvan’da 9 HDP’li meclis üyesi görevden uzaklaştırıldı

Bitlis'in Tatvan ilçesinde, haklarında 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' iddiasıyla soruşturma açılan HDP'li...

Ruhani: ABD ile müzakere koşullarımıza uygun değil

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “Şu anki şartlar altında ABD ile müzakere koşullarımıza...

Sonraki haber