Anasayfa GÜNCEL 22. Metin Göktepe gazetecilik ödülleri sahiplerine verildi

22. Metin Göktepe gazetecilik ödülleri sahiplerine verildi

22’nci Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri, Göktepe'nin doğum gününde düzenlenen törende sahiplerine verildi. Jüri Özel Ödülü'ne layık görülen gazetemizin muhabiri Uğur Şahin, "Metin Göktepe’nin yolundan gazeteciliğe devam edeceğim" dedi

Bu yıl 22’ncisi düzenlenen Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri, Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evinde düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

Celal Başlangıç, Elif Yılmaz, Faruk Bildirici, Fatih Polat, Gökçer Tahincioğlu, Mehveş Evin, Nazım Alpman, Semra Kardeşoğlu’ndan oluşan jürinin belirlediği ödüller, 8 Ocak 1996’da polisler tarafından işkenceyle öldürülen Evrensel Gazetesi Muhabiri Metin Göktepe’nin doğum günü dolayısıyla bugün verildi.

İlginizi çekebilir:  AYM’den sosyal medya kararı: Habere ulaşamamak mağduriyet değil

Sunuculuğunu Gazeteci Nazım Alpman’ın üstlendiği törene, Metin Göktepe’nin annesi Fadime Göktepe, Basın Konseyi Genel Sekreteri Mustafa Eşmen, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto, TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, DİSK Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren, Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Ahmet Şık ve Filiz Kerestecioğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Yazar Adnan Özyalçıner ve Cumartesi Annelerinin yanı sıra çok sayıda gazeteci katıldı.

“METİN GÖKTEPE’NİN YOLUNDA GİTMEYE DEVAM EDECEĞİM”

Fotoğraf: Evrensel

İlk olarak, “Cumhurbaşkanına hakaret” davalarında gelinen noktayı “Baba-kızı birbirine düşürdüler” başlıklı haberle anlatarak jüri özel ödüllüne layık görülen gazetemizin muhabiri Uğur Şahin, ödülünü Basın Konseyi Genel Sekreteri Mustafa Eşmen’in elinden aldı. Şahin, Metin Göktepe’nin yolundan gazeteciliğe devam edeceğini söyledi.

Fotoğraf: Evrensel

Ardından 3. havalimanı inşaatındaki çalışma koşulları nedeniyle isyan ederek iş bırakan işçilerle şantiyede görüşerek yaptıkları haberle jüri özel ödülüne layık görülen Artı TV’den Fatma Yörür ve Özgür Söylemez ödüllerini aldı. Yörür ve Söylemez’e ödüllerini Doç. Dr. Ceren Sözeri verdi.

“Metin Göktepe gazeteciliğinin çok çok önemli olduğu bugün burada olmaktan çok mutluyuz” diyerek sözlerine başlayan Sözeri, Söylemez ve Yörür’ün 3. Havalimanı eylemlerini takip eden ilk gazeteciler olduğunu belirtti.

Özgür Söylemez, “İnşaat işçilerinin yanına gittiğimizde alana girmemiz için bize yardım ettiler, öncelikle ben onlara teşekkür ederim. Habercilik bir ekip işi ben Artı TV ailesine teşekkür ediyorum” dedi.

Fatma Yörür, “Metin Göktepe gazetecilik yaparken öldürüldü. Pek çok gazeteci de aynı şekilde. Ama insanlar gazetecilik yapmaktan vazgeçmedi” diyerek ödülü bütün meslektaşları adına aldığını belirtti. Özgür Söylemez de haberi yaparken kendilerine yardımcı olan herkese teşekkür etti.

Artı Gerçek Muhabiri Rıfat Doğan, “Cumartesi anneleri ve gazeteciler” isimli fotoğrafıyla değer görüldüğü Fotoğraf Ödülünü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto’nun elinden aldı.

İlginizi çekebilir:  AYM’den sosyal medya kararı: Habere ulaşamamak mağduriyet değil

Olcayto, geçmişte gazeteciler üzerinde olan baskılara dikkat çekerek, “Bugün bakıyorum aynı şeyler. Gençler yine potansiyel tehlike, kadınlar yine aynı. Devlet şiddet gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Rıfat Doğan, “Keşke bugün Metin Göktepe ile beraber çalışma fırsatım olsaydı. Ama o gerçeğin peşinden koşarken öldürüldü” diyerek ödülü gerçeğin peşinden koşarken katledilen ve cezaevinde olan meslektaşlarına adadı.

Daha sonra Cumartesi Anneleri’nin 700. haftasında düzenlenen eylem sırasında polis saldırısını konu alan haberleriyle görüntülü haber ödülüne layık görülen Fox TV Muhabiri Sevgi Şahin ve Kameramanı Mustafa Soybaş da ödülünü TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş’un elinden aldı.

“BUGÜN 135 GAZETECİ CEZAEVİNDE”

6 Nisan’ın Öldürülen Gazeteciler Günü olduğunu hatırlatan Gökhan Durmuş, onlarca gazetecinin Türkiye’de öldürüldüğünü ifade etti. Durmuş, “Bugün 135 gazeteci cezaevinde” dedi.

Sevgi Şahin, Metin Göktepe Ödülünü Cumartesi Anneleri haberiyle almanın onur verici olduğunu belirterek, ödülünü Fadime Göktepe ve Cumartesi Anneleri adına aldığını söyledi.

Yazılı haber ödülünü ‘Zindaşti bombası’ başlıklı haberiyle kazanan Cumhuriyet Gazetesi Muhabiri Zehra Özdilek, ödülünü Metin Göktepe’nin annesi Fadime Göktepe’nin elinden aldı. Özdilek, “Metin Göktepe Ödüllerine layık görülmek benim için onur verici. Ödüle layık görüldüğümü duyunca Haber Merkezi Müdürümüz Murat Hantaş’a söyledim. Çok duygulandı. Çünkü Göktepe ile yakın arkadaşlarmış. Bu ödülü Türkiye şartlarında gazetecilik yapmaya çalışan meslektaşlarım adına alıyorum. Daha güzel yarınlar, dilerim bizimle olsun” dedi.

Törenin sonunda Metin Göktepe’nin doğum günü pastası kesildi ve Haluk Çetin mini bir konser verdi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,493AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Trump ‘Türkiye konusunda önemli hatalar yapıldı’ demişti, senatörlere toplantı davetiyesi gönderdi

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Türkiye ve S-400 konusunu görüşmek üzere önde gelen...

Başak Demirtaş: Az önce ziyaretten çıktım, hepinize çok selamları vardı

HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş, Twitter...

Gazze sınırında İsrail saldırısı: 97 yaralı

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada Filistinlilerin Gazze-İsrail sınırında devam ettikleri Büyük...

İran Devrim Muhafızları: Hürmüz Boğazı’nda bir İngiliz tankerine el koyduk

Hürmüz Boğazı'nda seyir halinde olan İngiliz bayraklı Stena Impero isimli tankerle temas...

Erzincan’da gıda zehirlenmesi şüphesi: 21’i çocuk 56 kişi hastaneye kaldırıldı

Erzincan'da, gıda zehirlenmesi şüphesiyle 21'i çocuk 56 kişi tedavi altına alındı.

Güvenlik soruşturması bahanesiyle görevine son verildi

Şişli Meslek Yüksek Okulunda Mart ayından beri sözleşmeli olarak öğretim görevliliği...

Yapı Kredi Yayınları’ndan Evliyâ Çelebi’ye ‘Kürdistan’ sansürü

Yapı Kredi Yayınları, 17. yüzyılda Evliyâ Çelebi tarafından kaleme alınan 10 ciltlik Evliyâ...

Digiturk ödeme yapmadı, futbol kulüpleri ihtar çekti

İddiaya göre Spor Toto Süper Lig'de mücadele eden futbol kulüpleri, 8 Temmuz'da...

AKP’li belediye başkanı: 30 Ağustos halkı ilgilendiren bir bayram değil

AKP'li Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, diğer bayramların aksine 30 Ağustos'ta...

Borçlunun yakınına SMS atan avukata ceza

Kişisel Verileri Koruma Kurulunun internet sitesinde yer alan karara göre, Kurul başvuru...

Sonraki haber