-Reklam-
Anasayfa KÜLTÜR SANAT 24. Gezici Festival Sinop yolcusu

24. Gezici Festival Sinop yolcusu

Ankara Sinema Derneği’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlediği Gezici Festival’in Ankara ayağı sona erdi. Gösterimler, söyleşiler, atölyeler ve sunumlarla dolu bir hafta geçiren Ankaralı izleyicilerin yoğun ilgi gösterdiği festival, geçen yıla göre seyirci sayısını artırdı. 7-9 Aralık tarihleri arasında Sinop’u ziyaret edecek Gezici Festival, yolculuğunu 10-13 Aralık’ta Kastamonu’da gerçekleştireceği gösterimlerle sona erdirecek.


Ankara’daki gösterimler Dünya Sineması’nda yer alan ödüllü filmlerin sunumları ve gösterimleriyle sona erdi. Dünya prömiyerini Locarno Film Festivali’nde yapan Uzak Evren, filmin yapımcılarından Deniz Buga’nın katılımıyla izleyicilerle buluştu. Gösterimin ardından soruları yanıtlayan Buga, bir huzurevinde yaşayan altı karakteri takip eden belgeselin uzun yıllara yayılan çekim sürecinden bahsetti. Filmin yönetmeni Shevaun Mizrahi ile uzun yıllardır arkadaş olduğunu belirten Buga, çekimlerin 2015 yılında tamamlandığını, filmde karakterlerin en hayat dolu anlarını bir araya getirmeye çalıştıklarını anlattı. Seyircinin büyük ilgi gösterdiği soru-cevap bölümünde bir izleyici filmi, “şu anda bir arada olmamızın ne kadar uzak olabileceğini ama aslında bu uzaklığı göstererek ne kadar yakın olduğumuzu hissettiren birleştirici bir film olmuş” diyerek tanımladı.

“Londra’da, Ankara’da ya da Varşova’da geçebilecek bir öykü”

Dünya Sineması bölümünde yer alan Soğuk Savaş’ın gösterimi Polonya’nın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Robert Rokicki’nin sunumuyla başladı. Rokicki, “Soğuk Savaş çok önemli bir İngiliz sinemacının ama estetik görüşü ve yaşam deneyimli nedeniyle Polonyalı bir sanatçının, Pawel Pawlikowski’nin filmi” diyerek sözlerine başladı. Filmdeki karakterlerin, yönetmenin anne ve babasından esinlenerek yazıldığını belirten Rokicki, filmin sanatsal kalitesinin Londra’da, Ankara’da ya da Varşova’da geçebilecek bir öykü anlatmasından kaynaklandığını söyleyerek sözlerini tamamladı.

“Ukrayna sinemasının en parlak örneklerinden biri”

Sergei Loznitsa’nın Cannes’ın Belirli Bir Bakış bölümünde En İyi Yönetmen Ödülü kazanan filmi Donbass’ın gösterimi, Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybiha’nın sunumuyla başladı. Donbass’ın, son dönemde canlanan Ukrayna sinemasının en parlak örneklerinden biri olduğunu söyleyen Sybiha, gerçek olaylardan esinlenilerek çekilen filmin Ukrayna’nın Rusya tarafından işgal edilen topraklarında geçtiğini söyledi. Loznitsa’nın, izleyiciyi savaşın kurbanları hakkında daha fazla bilgi edinmeye ve sempati duymaya teşvik ettiğini belirtti.

24. Gezici Festival, Sinop’ta sinemaseverlerle buluşuyor

Festivalin Sinop gösterimleri, 7-9 Aralık tarihleri arasında Sinop Belediyesi ve Telvin Sanat Akademi katkılarıyla Halk Eğitim Merkezi’nde ücretsiz olarak gerçekleşecek. Gösterimler, Tolga Karaçelik’in Sundance’ten ödülle dönen filmi Kelebekler ile başlayacak. Yönetmenin ve oyunculardan Tuğçe Altuğ’un katılımıyla gerçekleşecek gösterim 7 Aralık Cuma günü saat 19:00’da.​

24-gezici-festival-sinop-yolcusu-539620-1.

Mahmut Fazıl Coşkun’un ödüllü filmi Anons, yönetmenin katılımıyla Sinoplu izleyicilerle buluşacak. Ayrıca, yönetmenin Gezici Festival için hazırladığı “Görünmez Kentler” bölümünde yer alan kült klasik Bebek Jane’e Ne Oldu? da yine Mahmut Fazıl Coşkun’un sunumuyla Sinop’ta gösterilecek filmler arasında. ​

Ahmet Boyacıoğlu’nun yeni filmi Paranın Kokusu yönetmen ve filmin oyuncularından Murat Kılıç’ın katılmıyla gösterilecek.

Billy Wilder imzalı Başarının Tatlı Kokusu, Pawel Pawlikowski’nin yönettiği Soğuk Savaş ve Damla Sönmez’in başrolde yer aldığı Sibel’in yanında, ABD ve Hollanda Büyükelçiliklerinin katkılarıyla hazırlanan Çocuk Filmleri de Sinop’taki sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

(Gaia Dergi)

- Reklam -

SON HABERLER

İzmir’de sendikalardan 1 Mayıs çağrısı

İzmir’de TÜRK-İŞ, DİSK, KESK ve TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu, Konak Kemeraltı...

Biri evde, biri hacda, biri Kuran kursunda: Müftünün karmaşık aşk ilişkisi

Hatay’ın bir ilçesinde görev yapan müftü, dört ayrı kadınla yaşadığı ilişkinin ardından...

Türkiye, Rusya ve İran’dan ABD’ye kınama

Türkiye, Rusya ve İran, Suriye konulu toplantısının sonuç bildirgesinde, ABD'nin Golan Tepeleri...

Küçükçekmece’de kız çocuğuna cinsel istismarda bulunan zanlı tutuklandı

Küçükçekmece Kanarya Mahallesi'nde 5 yaşındaki kız çocuğa cinsel istismarda bulunan Pakistan uyruklu...

“İşçiler için daha adil bir Avrupa”

Belçika'nın başkenti Brüksel'de binlerce işçi, ücretlerin ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi talebiyle eylem...

Rabia Naz soruşturmasında “dosyaya erişim yasağı” kararı

Rabia Naz Vatan'ın şüpheli ölümüyle ilgili soruşturmada savcılığın talebi üzerine mahkeme tarafından...

Atölye ve sergi konsepti bir arada

Türkiye’de ilk kez atölye ve sergi konsepti, bir mekana taşınıyor. Sanatçının üretim...

“AKP’nin kısıtlı seçmen itirazları bir bir çöküyor”

AKP'nin seçim sonrasında yaptığı itirazlara ilişkin açıklama yapan CHP İstanbul Milletvekili Özgür...

Balıkesir’de iki öğrencisini taciz eden öğretmen tutuklandı

İstanbul Küçükçekmece’de 5 yaşındaki çocuğun cinsel saldırıya uğraması henüz gündemdeyken, bir skandal...

Fransa’da Sarı Yeleklilere yönelik polis şiddetine 220 adli soruşturma

Fransa İçişleri Bakanı Castaner, Ulusal Polis Soruşturma Birimi'nin (IGPN), polisin Sarı Yeleklilerin...

Sonraki haber