Anasayfa BİRGÜN KİTAP 24. İzmir Kitap Fuarı Onur Konuğu, Hidayet Karakuş

24. İzmir Kitap Fuarı Onur Konuğu, Hidayet Karakuş

24. İzmir Kitap Fuarı, 6-14 Nisan 2019 tarihleri arasında her zamanki yerinde Uluslararası İzmir Fuar Alanı’nda (Kültürpark) düzenlenecektir.

Bu yıl 450 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla gerçekleşecek İzmir Kitap Fuarı, yaklaşık 120 kültür etkinliğine ev sahipliği yapacaktır. Dokuz gün boyunca düzenlenen etkinlikler ve imza günlerinde yüzlerce yazar okurlarıyla buluşma fırsatı yakalayacaktır.

Onur Konuğu Hidayet Karakuş

24. İzmir Kitap Fuarı Onur Konuğu şair ve yazar Hidayet Karakuş olarak belirlendi. Fuar süresince düzenlenecek panel ve söyleşilerde Hidayet Karakuş’un edebiyatı, eserleri ve yaşamı ele alınacak; aynı zamanda TÜYAP tarafından kendisi için armağan kitap hazırlanacaktır.

Ziyaret saatleri

Girişin ücretsiz olduğu İzmir Kitap Fuarı, her gün 11.00-20.00, fuarın son günü olan 30 Nisan Pazar ise 11.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Hidayet Karakuş hakkında

Hidayet Karakuş, 6 Eylül 1946’da Isparta’nın Yalvaç ilçesi Kurusarı köyünde doğdu. İlkokuldan sonra girdiği Isparta Gönen İlköğretim Okulu’nu 1964’te, Selçuk Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü’nü 1966’da tamamladı. Adana (1966-73), Manisa (1973-78) ve İzmir’deki (1978-90) çeşitli okullarda öğretmenlik yaptı. TRT İzmir Bölge Radyosu için “Ege’yi Yazanlar” adlı programı hazırlayıp sunan ve pek çok radyo oyunu da kaleme alan Karakuş, halen İzmir’de yaşamaktadır.

Hidayet Karakuş

Hidayet Karakuş’un şiir ve düzyazıları Çağrı, Şölen, Ilgaz, İmece, Forum, Varlık, Yelken, Dönemeç, Yarın, Somut, Yazko Edebiyat, Gösteri, Sanat Olayı, Türk Dili, Karşı Edebiyat, Çağdaş Eleştiri, Edebiyat Cephesi, Sesimiz, Yeni Düşün, Hürriyet Gösteri, Ünlem, Kum, Pencere, Adam Sanat ve Düşlem gibi edebiyat dergileri ile Cumhuriyet Gazetesi’nde yayımlandı. Eserlerini toplumcu gerçekçi bir sanat anlayışı ile yazdığını belirten Karakuş, şiir ve romanlarının yanı sıra çocuk kitapları ve radyo oyunlarıyla da başarılı oldu.

Yapıtlarından bazıları yabancı dillere çevrildi. PEN Yazarlar Derneği ve Edebiyatçılar Derneği üyesi olan Hidayet Karakuş, Yağmurlar Nereye Yağar adlı romanıyla 1981 Mehmet Ali Yalçın Ödülü üçüncülüğü, Hangi Leylasın Sen ile 1982 Nevzat Üstün Şiir Başarı Ödülü, Uykusu Derin Şehir kitabıyla 1991 Ferit Oğuz Bayır Roman Ödülü, Sesini Bana Bırak ile 1993 Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü, 1997’de TÖMER tarafından en başarılı on çocuk kitabı yazarından biri seçilerek Altın Kalem Ödülü, yine 1997’de Almanya’nın Sesi Radyosu’nun Türkçe Edebiyat Yarışmasında Şeyh-i San’an’ın Aşkı oyunuyla Radyo Oyunu dalında birincilik ödülü, 2003’te İzmir 2. Türkçe Günleri’nde Türkçeye Emek Ödüllerinde Özel Ödül ve 2004’te Karşıyaka Belediyesince her yıl verilen Homeros Emek Ödülü, Şeytan Minareleri ile 2010 Orhan Kemal Roman Ödülü, yine 2010’da Dil Derneği Ömer Asım Aksoy Roman Ödülü sahibi oldu.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,658AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Temelli açıkladı: HDP, 23 Haziran’da hangi adayı destekleyecek?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, İstanbul Büyükşehir Belediye...

İmamoğlu ile Yıldırım canlı yayında karşı karşıya

Türkiye'nin günlerdir merakla beklediği Ekrem İmamoğlu-Binali Yıldırım canlı...

Üniversite sınavı soru kitapçıkları ve cevap anahtarı yayınlandı

Yükseköğretim Kurumları Sınavı oturumları TYT, AYT ve YDT'nin soru kitapçıkları ile cevap...

Bodrum’da uçağın lastiği patladı, hava trafiği durdu

Milas Bodrum Havalimanı'na iniş yapan özel bir jetin lastiğinin patlaması sonucu pistte...

Mansur Yavaş’tan İmamoğlu’na destek

Yüksek Seçim Kurulu’nun iptal kararı sonucu 23 Haziran’da yenilenecek olan İstanbul Büyükşehir...

Aziz Yıldırım’dan Ali Koç’a mektup

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç'un bugün yapılan olağan mali genel kurul toplantısında...

THY uçağında panik olan yolcu kokpite saldırdı

Türk Hava Yolları’nın Cumartesi geceki İstanbul-Hartum seferini yapan Boeing 737-900ER tipi yolcu...

İstanbul’da bir hastane karantinaya alındı

Sultangazi'deki Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Çocuk Acil servisinde tedavi gören Afgan...

ABD: Husiler insansız hava aracımızı düşürdü

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), MQ-9 Reaper tipi insansız hava araçlarının (İHA)...

Pompeo: ABD, İran ile savaş istemiyor

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran'ın Umman Körfezi'ndeki tanker saldırılarının arkasında olduğu...

Sonraki haber