Anasayfa BİRGÜN KİTAP 24. İzmir Kitap Fuarı Onur Konuğu, Hidayet Karakuş

24. İzmir Kitap Fuarı Onur Konuğu, Hidayet Karakuş

24. İzmir Kitap Fuarı, 6-14 Nisan 2019 tarihleri arasında her zamanki yerinde Uluslararası İzmir Fuar Alanı’nda (Kültürpark) düzenlenecektir.

Bu yıl 450 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla gerçekleşecek İzmir Kitap Fuarı, yaklaşık 120 kültür etkinliğine ev sahipliği yapacaktır. Dokuz gün boyunca düzenlenen etkinlikler ve imza günlerinde yüzlerce yazar okurlarıyla buluşma fırsatı yakalayacaktır.

Onur Konuğu Hidayet Karakuş

24. İzmir Kitap Fuarı Onur Konuğu şair ve yazar Hidayet Karakuş olarak belirlendi. Fuar süresince düzenlenecek panel ve söyleşilerde Hidayet Karakuş’un edebiyatı, eserleri ve yaşamı ele alınacak; aynı zamanda TÜYAP tarafından kendisi için armağan kitap hazırlanacaktır.

Ziyaret saatleri

Girişin ücretsiz olduğu İzmir Kitap Fuarı, her gün 11.00-20.00, fuarın son günü olan 30 Nisan Pazar ise 11.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Hidayet Karakuş hakkında

Hidayet Karakuş, 6 Eylül 1946’da Isparta’nın Yalvaç ilçesi Kurusarı köyünde doğdu. İlkokuldan sonra girdiği Isparta Gönen İlköğretim Okulu’nu 1964’te, Selçuk Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü’nü 1966’da tamamladı. Adana (1966-73), Manisa (1973-78) ve İzmir’deki (1978-90) çeşitli okullarda öğretmenlik yaptı. TRT İzmir Bölge Radyosu için “Ege’yi Yazanlar” adlı programı hazırlayıp sunan ve pek çok radyo oyunu da kaleme alan Karakuş, halen İzmir’de yaşamaktadır.

Hidayet Karakuş

Hidayet Karakuş’un şiir ve düzyazıları Çağrı, Şölen, Ilgaz, İmece, Forum, Varlık, Yelken, Dönemeç, Yarın, Somut, Yazko Edebiyat, Gösteri, Sanat Olayı, Türk Dili, Karşı Edebiyat, Çağdaş Eleştiri, Edebiyat Cephesi, Sesimiz, Yeni Düşün, Hürriyet Gösteri, Ünlem, Kum, Pencere, Adam Sanat ve Düşlem gibi edebiyat dergileri ile Cumhuriyet Gazetesi’nde yayımlandı. Eserlerini toplumcu gerçekçi bir sanat anlayışı ile yazdığını belirten Karakuş, şiir ve romanlarının yanı sıra çocuk kitapları ve radyo oyunlarıyla da başarılı oldu.

Yapıtlarından bazıları yabancı dillere çevrildi. PEN Yazarlar Derneği ve Edebiyatçılar Derneği üyesi olan Hidayet Karakuş, Yağmurlar Nereye Yağar adlı romanıyla 1981 Mehmet Ali Yalçın Ödülü üçüncülüğü, Hangi Leylasın Sen ile 1982 Nevzat Üstün Şiir Başarı Ödülü, Uykusu Derin Şehir kitabıyla 1991 Ferit Oğuz Bayır Roman Ödülü, Sesini Bana Bırak ile 1993 Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü, 1997’de TÖMER tarafından en başarılı on çocuk kitabı yazarından biri seçilerek Altın Kalem Ödülü, yine 1997’de Almanya’nın Sesi Radyosu’nun Türkçe Edebiyat Yarışmasında Şeyh-i San’an’ın Aşkı oyunuyla Radyo Oyunu dalında birincilik ödülü, 2003’te İzmir 2. Türkçe Günleri’nde Türkçeye Emek Ödüllerinde Özel Ödül ve 2004’te Karşıyaka Belediyesince her yıl verilen Homeros Emek Ödülü, Şeytan Minareleri ile 2010 Orhan Kemal Roman Ödülü, yine 2010’da Dil Derneği Ömer Asım Aksoy Roman Ödülü sahibi oldu.

- Reklam -

SON HABERLER

Sonar Araştırma Başkanı anket sonuçlarını açıkladı

Sonar Araştırma Başkanı Hakan Bayrakçı, 31 Mart yerel seçim anket sonuçlarını paylaştı.

Kılıçdaroğlu: Oylarımızı bölmeyeceğiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Şişli'de düzenlenen mitinge katıldı. Burada konuşan Kılıçdaroğlu,...

Cezayir’de ordu Cumhurbaşkanı Buteflika’nın istifasını istedi

Cezayir Genelkurmay Başkanı, cumhurbaşkanı makamının boşaltılmasını öngören Anayasa'nın 102'nci maddesinin uygulanmasını istedi.

AP onayladı: Yaz saati uygulaması kaldırılıyor

Avrupa Parlamentosu (AP), üye ülkelerde yaz ve kış aylarında saat değişikliği yapılmasına son verilmesine ilişkin...

Karlov suikastı davasında 2 sanık tahliye edildi

Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un öldürülmesine ilişkin, Fetullah Gülen'in de aralarında ...

İstanbul Valiliği: Hafta sonu nüfus müdürlükleri açık olacak

İstanbul Valiliği il ve ilçe nüfus müdürlüklerinin seçim nedeniyle hafta sonu 8.30-17.00...

Fikret Orman’dan yeni hoca açıklaması

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, Şenol Güneş'in sezon sonunda milli takımın başına...

Çocukların oynadığı tüfek ateş aldı: 2 yaralı

Ankara'da bir çocuk, babasına ait tüfekle oynarken silahın ateş alması sonucu iki arkadaşını...

Mansur Yavaş: Anketleri görünce kirli siyaset Ankara’ya girdi

CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Mansur Yavaş, an az yüzde 10...

Sivas’ta silahlı kavga: 6 yaralı

Sivas'ta çıkan silahlı ve bıçaklı kavgada biri ağır 6 kişi yaralandı.

Sonraki haber