Anasayfa ÖZEL 240 kilometre hatta tek jeoloji mühendisi

240 kilometre hatta tek jeoloji mühendisi

Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren Hattı’ndaki 240 km’lik Banaz-Manisa arasında tek jeoloji mühendisi görevlendirdi. Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Alan, “Tek mühendisin gerekli kontrolleri ve denetimleri yapması imkânsız” diyerek yaşanabilecek yeni faciaya karşı uyardı

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS), İzmir-Ankara Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattında, Demiryolu Yapım Dairesi Başkanlığı’nın Banaz-Manisa arasında tek bir jeoloji mühendisi görevlendirdiğini duyurdu.

Jeoloji Mühendisleri Odası Hüseyin Alan, Çorlu ve Ankara YHT faciasını anımsatarak “Tek bir jeoloji mühendisi 24 saat aralıksız çalışsa da 240 km’lik alanın denetim ve kontrolünü sağlayamaz. Sorun tespit etse dahi çözüm üretecek zaman bulamaz. Yüksek kar hırsı ile mühendis sayısını teke düşürmek insanların canını göz göre göre tehlikeye atmaktır” olası bir faciaya ilişkin uyarılarda bulundu. Alan, fay hatlarının yoğun olduğu alandan geçen YHT hattı ile ilgili jeolojik etüt çalışmasının önemine dikkati çekti.

Alan, zeminin jeolojik özelliklerinin dikkate alınması gerektiğinin altını çizerek “Hat boyunda menfez, tünel, alt geçit, üst geçit ve köprülerin bulunduğu alanlarda jeolojik-jeoteknik araştırmalar ve mühendislik değerlendirme raporlarına dayanmayan hiçbir proje uygulanmamalıdır” diye konuştu.

İHALE BEDELİ YAKLAŞIK 3.4 MİLYAR

BTS Ankara Şube Başkanı İsmail Özdemir ise Ankara-İzmir YHT hattı projesi ile ilgili, Banaz-Eşme, Eşme-Salihli ve Salihli-Manisa arası etapların aralarında Cengiz, Kolin ve Bayburt İnşaat’ın da bulunduğu konsorsiyumlara 3 milyar 411 milyon liraya ihale edildiğini anımsattı.

Ankara-İzmir Hızlı Tren Projesinin özellikle Uşak-İzmir arası kesimi 1.derece deprem bölgesi ve Batı Anadolu fay kuşağı üzerinde olduğuna dikkati çeken Özdemir, hatta ilişkin inşaat çalışmaları denetiminin kontrol mühendisleri aracılığı ile müşavirlik hizmeti veren firmalar üzerinden yürütüldüğünü kaydetti. Bu üç etap içerisinde yalnızca Banaz-Eşme kesiminde müşavirlik hizmet alımı yapıldığını ifade eden Özdemir, şöyle konuştu:

“Yaklaşık 174 km’lik Banaz-Eşme ve Eşme-Salihli etaplarında kontrol amiri, kontrol şefi ve iki kontrol mühendisi ile denetlenmektedir. Bu iki etapta müşavirlik hizmetinin sadece 80 km’lik kısımda alınıyor olması, hattın uzunluğu ve mühendis sayısı değerlendirildiğinde, kontrollerin sağlıklı yapılamayacağı görülmektedir.”

Özdemir, her üç etabın kontrol teşkilatının ortak özelliğinin kontrol amiri, kontrol şefi ve bir kontrol mühendisinin aynı kişilerden oluşması olduğuna dikkati çekerek proje kapsamında çalışan BTS üyesi 2 mühendisin de görevden alındığını bildirdi.

BTS, Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne yazı yazarak “Kontrol teşkilatının yeniden düzenlenmesi, kontrol mekanizmasının tekrardan tahsis edilmesi, grup müdürü ve kontrol amiri Özgür Yılmaz ile kontrol şefi Ümit Akay görevden alınması, müşavirlik hizmeti alınmayan etaplar için kontrol mekanizmasının güçlendirilmesi” taleplerini iletti.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,893AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

THY’den ‘Boeing 737 MAX’ açıklaması: Uçuşlarda iptaller yaşanacak

Türk Hava Yolları(THY), uçuşlarını askıya aldığı 24 adet Boeing 737 MAX tipi...

Trump’tan İran’a yeni yaptırımlar: Hedef Hamaney

ABD Başkanı Trump, İran'a yeni yaptırımlar getiren kararnameyi imzaladığını açıkladı. Yeni yaptırımların...

Afyonkarahisar’da kayıp gencin cansız bedeni bulundu

 Afyonkarahisar'da 3 gün önce kaybolan gencin cansız bedeni bulundu.Akarçay'ın...

AKP MYK yarın ‘İstanbul’ gündemiyle toplanıyor

AKP, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi gündemiyle yarın toplanıyor.

Motorine 23 kuruş zam

Motorinin litre fiyatına 23 kuruş zam yapıldı.AA muhabirinin...

Bitcoin’de son durum

Kripto para birimleri piyasalarındaki genel düşüş eğilimine rağmen piyasanın en yüksek...

Bakan Akar’dan CHP’ye ziyaret

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyaret etti. 

AKP’li Yavuz’dan seçim sonucuna ilişkin açıklama

31 Mart seçim sonuçlarına ilişkin, "Sandıkta bir şeyler oldu" açıklamasıyla kamuoyunun ti'ye...

Ekrem İmamoğlu mazbatasını ne zaman alacak?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu mazbatasını yarın alması bekleniyor.

Camide üniversiteli kadını taciz eden erkek tutuklandı: “Şeytana uydum”

Konya'da 62 yaşındaki emekli erkek Mazhar O., namaz kılmak için camiye giren 20...

Sonraki haber