Anasayfa ÖZEL 240 kilometre hatta tek jeoloji mühendisi

240 kilometre hatta tek jeoloji mühendisi

Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren Hattı’ndaki 240 km’lik Banaz-Manisa arasında tek jeoloji mühendisi görevlendirdi. Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Alan, “Tek mühendisin gerekli kontrolleri ve denetimleri yapması imkânsız” diyerek yaşanabilecek yeni faciaya karşı uyardı

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS), İzmir-Ankara Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattında, Demiryolu Yapım Dairesi Başkanlığı’nın Banaz-Manisa arasında tek bir jeoloji mühendisi görevlendirdiğini duyurdu.

Jeoloji Mühendisleri Odası Hüseyin Alan, Çorlu ve Ankara YHT faciasını anımsatarak “Tek bir jeoloji mühendisi 24 saat aralıksız çalışsa da 240 km’lik alanın denetim ve kontrolünü sağlayamaz. Sorun tespit etse dahi çözüm üretecek zaman bulamaz. Yüksek kar hırsı ile mühendis sayısını teke düşürmek insanların canını göz göre göre tehlikeye atmaktır” olası bir faciaya ilişkin uyarılarda bulundu. Alan, fay hatlarının yoğun olduğu alandan geçen YHT hattı ile ilgili jeolojik etüt çalışmasının önemine dikkati çekti.

Alan, zeminin jeolojik özelliklerinin dikkate alınması gerektiğinin altını çizerek “Hat boyunda menfez, tünel, alt geçit, üst geçit ve köprülerin bulunduğu alanlarda jeolojik-jeoteknik araştırmalar ve mühendislik değerlendirme raporlarına dayanmayan hiçbir proje uygulanmamalıdır” diye konuştu.

İHALE BEDELİ YAKLAŞIK 3.4 MİLYAR

BTS Ankara Şube Başkanı İsmail Özdemir ise Ankara-İzmir YHT hattı projesi ile ilgili, Banaz-Eşme, Eşme-Salihli ve Salihli-Manisa arası etapların aralarında Cengiz, Kolin ve Bayburt İnşaat’ın da bulunduğu konsorsiyumlara 3 milyar 411 milyon liraya ihale edildiğini anımsattı.

Ankara-İzmir Hızlı Tren Projesinin özellikle Uşak-İzmir arası kesimi 1.derece deprem bölgesi ve Batı Anadolu fay kuşağı üzerinde olduğuna dikkati çeken Özdemir, hatta ilişkin inşaat çalışmaları denetiminin kontrol mühendisleri aracılığı ile müşavirlik hizmeti veren firmalar üzerinden yürütüldüğünü kaydetti. Bu üç etap içerisinde yalnızca Banaz-Eşme kesiminde müşavirlik hizmet alımı yapıldığını ifade eden Özdemir, şöyle konuştu:

“Yaklaşık 174 km’lik Banaz-Eşme ve Eşme-Salihli etaplarında kontrol amiri, kontrol şefi ve iki kontrol mühendisi ile denetlenmektedir. Bu iki etapta müşavirlik hizmetinin sadece 80 km’lik kısımda alınıyor olması, hattın uzunluğu ve mühendis sayısı değerlendirildiğinde, kontrollerin sağlıklı yapılamayacağı görülmektedir.”

Özdemir, her üç etabın kontrol teşkilatının ortak özelliğinin kontrol amiri, kontrol şefi ve bir kontrol mühendisinin aynı kişilerden oluşması olduğuna dikkati çekerek proje kapsamında çalışan BTS üyesi 2 mühendisin de görevden alındığını bildirdi.

BTS, Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne yazı yazarak “Kontrol teşkilatının yeniden düzenlenmesi, kontrol mekanizmasının tekrardan tahsis edilmesi, grup müdürü ve kontrol amiri Özgür Yılmaz ile kontrol şefi Ümit Akay görevden alınması, müşavirlik hizmeti alınmayan etaplar için kontrol mekanizmasının güçlendirilmesi” taleplerini iletti.

- Reklam -

SON HABERLER

Ankara ve İstanbul için son anket: ‘Yavaş ve İmamoğlu önde’

AREA Araştırma Şirketi'nin yaptığı son ankette Ankara’da Mansur Yavaş yüzde 44.3, Mehmet...

İsrail: Trump, Golan Tepeleri kararnamesini yarın imzalayacak

İsrail Dışişleri Bakanı Vekili ve Ulaştırma Bakanı Yisrael Katz, "Başkan Trump, yarın...

Erdoğan: Vatandaşın nabzını anketlerden çok meydanlarda tutuyorum

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, TGRT Haber'de yerel seçimlere ve...

“Bay Kemal konuşacak tabii. İşçinin, çiftçinin, esnafın, tüccarın derdini kim dile getirecek?”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Nerede bir mazlum varsa bu kardeşiniz o...

Kupa Voley’de şampiyon Eczacıbaşı VitrA

Voleybolda AXA Sigorta Kadınlar Kupa Voley finalinde Eczacıbaşı VitrA, Fenerbahçe Opet'i 3-1...

CHP’den Demirören’e tepki: Amiral battı

CHP İzmir ve İstanbul İl Gençlik Kolları, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na haberleri...

Ağrı’da okullara kar tatili

Ağrı'nın Eleşkirt ilçesinde olumsuz hava koşulları nedeniyle taşımalı eğitim kapsamındaki okullarda eğitime...

Norveç’de batma tehlikesi geçiren gemi limana yanaştırıldı

Norveç'ın batı kıyısı açıklarında arıza yapan Viking Sky adlı turist gemisi, motorlarının...

“Sandıklara sahip çıkamamanın hiçbir mazereti olmayacaktır”

"Millet İttifakı Seçim Güvenliği Toplantısı", CHP'li ve İYİ Parti'lilerin katılımıyla Ankara Spor Salonu'nda...

Bakan Soylu’nun yardımcısı: Memlekette korku salmak isteyenler, düşün yakamızdan

Şırnak Valiliği ile Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyon Başkanlığınca düzenlenen "Geleneksel...