Anasayfa EĞİTİM 25-26 Şubat 2023 Türkiye eğitim vizyonu

25-26 Şubat 2023 Türkiye eğitim vizyonu

Konuk yazar: Özgür BOZDOĞAN

MBE, Avrupa Eğitim Vakfı ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (Türkiye Ofisi) tarafından düzenlenen 2023 Eğitim Vizyonu Çalıştayı Ankara’da gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen çalıştay vizyon belgesi bağlamında oluşturulmaya çalışılan algı ve sağlanmaya çalışılan destek arayışının gözle görünür hale geldiği bir çalışma olmanın çok da ötesine geçmeyen bir şekilde gerçekleştirildi.

Açılış konuşması ilk olarak ev sahibi sıfatı ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Türkiye Ofisi yetkilisi tarafından gerçekleştirildi. Yapılan konuşma, çalıştay boyunca yapılacak olan tartışmaların iş dünyası ile eğitim arasında kurulacak veya kurulması gereken ilişkiye hizmet etmesinin önemine işaret etti.

Avrupa Eğitim Vakfı olarak tercüme edilen aslında çalışmalarının odağında mesleki eğitim ve mesleki eğitim ile piyasa arasında kurulması gereken ilişki olan vakfın temsilcisinin konuşması da aynı noktayı işaret etmekteydi; eğitimin piyasaların gereksinimini karşılayacak şekilde yapılandırılması. Açılış bölümünde son konuşmacı Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk oldu. Ziya Selçuk tarafından yapılan konuşma bu güne kadar yapmış olduğu konuşmalardan farksızdı. Selçuk tarafından yapılan açıklamada Vizyon Belgesinin İngilizce çevrilmiş halinin 7 Mart tarihinde Paris’te yapılacak olan OECD toplantısında tanıtılacağının bilgisini verdi. Milli Eğitim Bakanının ardından Vizyon Belgesinin sunumu ve daha sonra grup çalışmaları ile çalışma sürdürüldü.

NEYE HİZMET ETTİ?

Çalışmanın geneline bakıldığında, aslında yapılan bu çalışmanın kimi sorulara yanıt üretmekten ziyade devam eden bir algı oluşturma, kamuoyunu ikna etme çabalarından biri olduğudur. Aslında yanıtı aranana, sorular olarak çalışma gruplarına verilen başlıklar ile ilgili zaten devam eden çalışmalar olduğu bilinmekte. Daha da ilginç olan ise MEB yetkilileri ve kimi katılımcıların Ortaöğretimde Kredili Sistem dışında bir çözüm olmadığı idi. Ortaöğretimde Esnek ve Modüler bir yapı oluşturulacak şeklinde ifade edilen bir hedefin vizyon belgesine girmesinin “kredili sisteme” geçileceği anlamına geldiği sıklıkla ifade edildi. Bununla ilgili çalışmalar yapıldığının katılımcılarla bu çalıştayda paylaşılması ise ayrı bir sorundu. Bu kadar önemli bir kararın kapalı kapılar ardında alınması kabul edilebilir bir durum değil.

İkinci olarak ifade edilmesi gereken ise özellikle Avrupa Birliği ve Sermaye Temsilcileri ile eğitim aracılığı ile kurulan ilişkidir. Eğitimin söz konusu kesimlerin iktidara verdiği veya vereceği desteğin aracı olarak kullanıldığı bir sürecin parçası olarak bu çalışmayı görmek doğru olacaktır. Yapılan çalıştayın amaçlarından biri de mesleki eğitimin, okulların ve öğrencilerin piyasanın hizmetine sunulacağı yeni döneme toplumun farklı kesimlerinin ikna edilmeye çalışılmasıydı.

Sonuç olarak iki ana başlıkta özetlenebilecek bir çalımaya tanıklık ettik:

MEB’in eğitim alanında paradigma değişikliği yaşandığı ve var olan sorunlara dönük çözümler üretileceğine dair bir algı yaratma, destek arayışı, kamuoyu oluşturma çabası,

Eğitimin piyasanın gereksinimlerini karşılamaya dönük yapılandırılması ve bunun karşılığında da farklı kesimlerin MEB ve İktidara vereceğe destek arayışı olarak bu çalıştayın gerçekleştirilmiş olduğu idi.

Eğitimin gerçek anlamda sorunlarının çözülmesi isteniyorsa ve gerçek anlamda bir paradigma değişikliğinden söz edilecekse en azından aşağıda sıralanan başlıklar ile ilgili MEB’in adım atması gerekmektedir:

1.Öğretmen Alımı ve İstihdamı (Mülakat, Sözleşmeli Öğretmen İstihdamı)

2.Okullaşma Politikası ( Proje Okulları, Akademik Eğitim Veren Okulların Sayısının Artırılması)

3.Eğitim Yönetimi

4.Eğitimin İçeriği (Zorunlu-Seçmeli Ders Dengesi, Müfredat)

5.Bakanlık üzerinde etki eden kesimlerden bağımsız bir kamu kurumu olarak hareket etmesi

6.İşbirlikleri ve Protokoller

7. Ortaöğretime ve Yükseköğretime Geçiş Sistemi

Bu başlıklarda adım atmadan ve sağlıklı bir tartışma yürütmeden gerçek anlamda bir paradigma değişikliğinden söz etmek mümkün değildir.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,646AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Trump: 2020 başkanlık seçimlerini kazanamazsam piyasa çöker

Sosyal medyadan yaptığı sansasyonel açıklamalarla sürekli gündeme gelen ABD Başkanı Donald Trump,...

Yeşil alana trafo yapımına tek başına engel oldu

Muğla'nın Marmaris ilçesinde bir kadın, yeşil alana yapılması planlanan trafonun tehlikeli olabileceği...

Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü sırasında yaşadıklarını anlattı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KRT, Tele 1, Cem TV...

FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası’nda şampiyon Ukrayna

Polonya'nın ev sahipliğindeki FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası'nın şampiyonu, Güney Kore'yi...

‘La Diva Turca Leyla Gencer’ belgeseli İzmir Festivali’nde

33. Uluslararası İzmir Festivali, 17 Haziran 2019 Pazartesi günü 21.00’de Elhamra Sahnesi’nde...

İzmir Torbalı’da geri dönüşüm fabrikasında yangın

İzmir'in Torbalı ilçesinde bulunan geri dönüşüm fabrikasında yangın çıktı. Yangın itfaiye ekiplerinin yaklaşık 1,5 saatlik...

Akşener: İmamoğlu’nu yeniden seçeceğiz

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Ekrem İmamoğlu'nu yeniden, bu defa daha...

Meteoroloji’den gök gürültülü sağanak yağış uyarısı

Marmara'nın doğusu, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzey ve batısı, Batı ve...

Fenerbahçe seriyi eşitledi

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi play-off final serisinin dördüncü maçında Anadolu Efes'i 82-73...

İmamoğlu-Yıldırım canlı yayın tartışmasının detayları

23 Haziran'da yenilenecek olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri öncesinde AKP'nin adayı...

Sonraki haber