Anasayfa EĞİTİM 25-26 Şubat 2023 Türkiye eğitim vizyonu

25-26 Şubat 2023 Türkiye eğitim vizyonu

Konuk yazar: Özgür BOZDOĞAN

MBE, Avrupa Eğitim Vakfı ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (Türkiye Ofisi) tarafından düzenlenen 2023 Eğitim Vizyonu Çalıştayı Ankara’da gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen çalıştay vizyon belgesi bağlamında oluşturulmaya çalışılan algı ve sağlanmaya çalışılan destek arayışının gözle görünür hale geldiği bir çalışma olmanın çok da ötesine geçmeyen bir şekilde gerçekleştirildi.

Açılış konuşması ilk olarak ev sahibi sıfatı ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Türkiye Ofisi yetkilisi tarafından gerçekleştirildi. Yapılan konuşma, çalıştay boyunca yapılacak olan tartışmaların iş dünyası ile eğitim arasında kurulacak veya kurulması gereken ilişkiye hizmet etmesinin önemine işaret etti.

Avrupa Eğitim Vakfı olarak tercüme edilen aslında çalışmalarının odağında mesleki eğitim ve mesleki eğitim ile piyasa arasında kurulması gereken ilişki olan vakfın temsilcisinin konuşması da aynı noktayı işaret etmekteydi; eğitimin piyasaların gereksinimini karşılayacak şekilde yapılandırılması. Açılış bölümünde son konuşmacı Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk oldu. Ziya Selçuk tarafından yapılan konuşma bu güne kadar yapmış olduğu konuşmalardan farksızdı. Selçuk tarafından yapılan açıklamada Vizyon Belgesinin İngilizce çevrilmiş halinin 7 Mart tarihinde Paris’te yapılacak olan OECD toplantısında tanıtılacağının bilgisini verdi. Milli Eğitim Bakanının ardından Vizyon Belgesinin sunumu ve daha sonra grup çalışmaları ile çalışma sürdürüldü.

NEYE HİZMET ETTİ?

Çalışmanın geneline bakıldığında, aslında yapılan bu çalışmanın kimi sorulara yanıt üretmekten ziyade devam eden bir algı oluşturma, kamuoyunu ikna etme çabalarından biri olduğudur. Aslında yanıtı aranana, sorular olarak çalışma gruplarına verilen başlıklar ile ilgili zaten devam eden çalışmalar olduğu bilinmekte. Daha da ilginç olan ise MEB yetkilileri ve kimi katılımcıların Ortaöğretimde Kredili Sistem dışında bir çözüm olmadığı idi. Ortaöğretimde Esnek ve Modüler bir yapı oluşturulacak şeklinde ifade edilen bir hedefin vizyon belgesine girmesinin “kredili sisteme” geçileceği anlamına geldiği sıklıkla ifade edildi. Bununla ilgili çalışmalar yapıldığının katılımcılarla bu çalıştayda paylaşılması ise ayrı bir sorundu. Bu kadar önemli bir kararın kapalı kapılar ardında alınması kabul edilebilir bir durum değil.

İkinci olarak ifade edilmesi gereken ise özellikle Avrupa Birliği ve Sermaye Temsilcileri ile eğitim aracılığı ile kurulan ilişkidir. Eğitimin söz konusu kesimlerin iktidara verdiği veya vereceği desteğin aracı olarak kullanıldığı bir sürecin parçası olarak bu çalışmayı görmek doğru olacaktır. Yapılan çalıştayın amaçlarından biri de mesleki eğitimin, okulların ve öğrencilerin piyasanın hizmetine sunulacağı yeni döneme toplumun farklı kesimlerinin ikna edilmeye çalışılmasıydı.

Sonuç olarak iki ana başlıkta özetlenebilecek bir çalımaya tanıklık ettik:

MEB’in eğitim alanında paradigma değişikliği yaşandığı ve var olan sorunlara dönük çözümler üretileceğine dair bir algı yaratma, destek arayışı, kamuoyu oluşturma çabası,

Eğitimin piyasanın gereksinimlerini karşılamaya dönük yapılandırılması ve bunun karşılığında da farklı kesimlerin MEB ve İktidara vereceğe destek arayışı olarak bu çalıştayın gerçekleştirilmiş olduğu idi.

Eğitimin gerçek anlamda sorunlarının çözülmesi isteniyorsa ve gerçek anlamda bir paradigma değişikliğinden söz edilecekse en azından aşağıda sıralanan başlıklar ile ilgili MEB’in adım atması gerekmektedir:

1.Öğretmen Alımı ve İstihdamı (Mülakat, Sözleşmeli Öğretmen İstihdamı)

2.Okullaşma Politikası ( Proje Okulları, Akademik Eğitim Veren Okulların Sayısının Artırılması)

3.Eğitim Yönetimi

4.Eğitimin İçeriği (Zorunlu-Seçmeli Ders Dengesi, Müfredat)

5.Bakanlık üzerinde etki eden kesimlerden bağımsız bir kamu kurumu olarak hareket etmesi

6.İşbirlikleri ve Protokoller

7. Ortaöğretime ve Yükseköğretime Geçiş Sistemi

Bu başlıklarda adım atmadan ve sağlıklı bir tartışma yürütmeden gerçek anlamda bir paradigma değişikliğinden söz etmek mümkün değildir.

- Reklam -

SON HABERLER

Erdoğan: Seçimlerden sonra Ayasofya’yı cami ismiyle müsemma hale getiririz

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sinan Erdem Spor Salonu'nda...

CHP’li Özel’den Süleyman Soylu’ya: Ey hadsiz, elinden geleni ardına koyma

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, CHP’ye ilişkin açıklamalarına...

Galatasaray, Avrupa ikincisi oldu

CEV CUP 2019 finalinin rövanş maçında Trentino İtas’a 3-2’lik setlerle mağlup olan...

Galatasaray’a kötü haber: Diagne sakatlandı

Galatasaray'ın Senegalli futbolcusu , ülkesinin Mali ile oynadığı hazırlık maçında sakatlandı.

Rusya ile Lübnan’dan ortak Suriye açıklaması

Rusya ile Lübnan, Suriye meselesinin siyasi ve diplomatik yollarla çözümünü savunduğunu bildirdi.

Adana’da narenciye paketleme tesisinde yangın

Adana'nın Yüreğir ilçesi Havutlu mahallesinde bir narenciye paketleme tesisinin deposunda yangın çıktı.

Bogdan Tanjevic’e ‘Hall of Fame’ üyeliği

A Milli Erkek Basketbol Takımı ve Fenerbahçe'nin eski başantrenörü Bogdan Tanjevic, FIBA "Hall...

20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için başvurular başladı

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) ataması yapılacak 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için...

Sosyal medyadan Öykü Arin çağrısı: Harekete geç Sağlık Bakanlığı

İzmir’de lösemi tanısı konulan ve ilik nakli olmayı bekleyen 4 yaşındaki Öykü...

Akşener: Siyaseten sağ kalan tek kadın politikacıyım

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Ben kadın olarak Türkiye'de yola çıkıp...

Sonraki haber