3. Bosna Sancak Kültür Günleri başlıyor
12.10.2018 14:51 KÜLTÜR SANAT

Bosna Sancak Kültür Günleri bugün Deniz Müzesi'ndeki açılışla başlıyor. 15 gün sürecek etkinliklerle Bosna kültürü, sineması, müziği, edebiyatı ve sanatı ile temsil edilecek

Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Bosna-Sancak Kültür Günleri İstanbul Beşiktaş'taki Deniz Müzesi'nde başlıyor. 29 Ekim’e kadar sürecek etkinliklerle Bosna kültürü, sineması, müziği, edebiyatı ve sanatı ile temsil edilecek. Türkiye ve Bosna-Sancak arasındaki kültür bağlarını daha ileri seviyelere taşımak ve Boşnak kültürünü tanıtmak amacıyla düzenlenen kültür günleri Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı, Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği ve İstanbul Anadolu Yakası Bosna Sancak Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği tarafından organize ediliyor.

Kültür günleri programı kapsamında, Bosna sinemasının en güçlü filmlerinin yanı sıra, sergi ve sahne sanatlarını içeren bir dizi etkinlik sunulacak. Pera Müzesi, CRR, İstanbul Deniz Müzesi ve Tarih Vakfı işbirliğiyle gerçekleşecek olan etkinliklerin önemli bir kısmı ücretsiz ve herkese açık olacak.

Bu yılki Kültür Günleri’nin en önemli etkinliği, Boşnakların tarihi konusundaki en güvenilir kaynaklardan biri olan Boşnakların Tarihi isimli kitabın çevirisi ve yayını olacak.

Pera Müzesi ev sahipliğinde gerçekleşecek film gösterimlerinin bu yılki konuğu “No Man’s Land” ile dünya çapında tanınan Oscar ve Altın Ayı ödüllü Danis Tanović olacak. Saraybosnalı ünlü soprano Lejla Jusić ve orkestrası 28 Ekim 20:00’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’na konuk olacak. Bosna müziğinin çağdaş temsilcileri Adnan Teskeredžić Trio 20 Ekim Cumartesi günü 17:00’da Pera Müzesi’nin Oryantalist eserler galerisine konuk olacak.