alpertasbeyoglu

3 büyüklerde transfer

Süper Lig’de sezon, Galatasaray’ın mutluluğu; Malatyaspor, Diyarbakırspor ve Samsunspor’un hüznü ile tamamlandı.


Sportif alanda yarışmacı kimliğin içinde hep var olan bu özellik ve güzellikler 4 Ağustos 2006 Cuma gününden başlayarak yine gösterime girecek.


Şimdi transfer zamanı.


Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de İkinci Kulüp Değiştirme Dönemi 1 Haziran’da başlayıp, 1 Eylül’de sona erecek. “Transfer” deyince herkesin aklına 3 büyüklerdeki hareketlilik geliyor. Şöyle bir geriye dönüp baktığımızda transferin şampiyonu hep Fenerbahçe olmuştur. Yüksek maliyetlerle alınan yerli ve yabancı futbolcular, “bomba” nitelendirmeleri gazetelerin tiraj patlamasına neden olmuş ve bunu da genelde Fenerbahçe Kulübü gerçekleştirmiştir.


Yıllardan bu yana transferin sürekli Şampiyonu olan Fenerbahçe’nin, bütçesine göre harcama yapan Galatasaray’dan lig şampiyonluğu adına fazlası olmadığı gibi Türkiye Kupası nirengi alındığında eksiği de hayli fazladır. Peki bu durum neyi göstermektedir.


Bunu biraz açarak irdeleyelim.


Bir takımın lig maratonu ile eleminasyon biçimiyle oynanan maçlarda başarılı olması, sadece oluşturulan elit futbolcu kadrosu ile doğru orantılı değildir. İstediğiniz kadar kaliteli bir portföye sahip olun, eğer kulübü meydana getiren unsurlar olan Başkan, yönetim, teknik kadro, futbolcular, basın ve nihayetinde de taraftarların hedef birlikteliği içinde hareket etmesi kaçınılmazdır. Peki bu yeterli midir? Asla: Bir takımın arzu edilen amaçları yakalaması için sessiz ve derinden gitmesi, tüm kurum ve kuruluşlarla diyalog içinde olması, rakiplerini tahrik etmemesi, küçük görmemesi, daha da önemlisi şımarmayıp tevazuu elden bırakmaması gerekir. Peki, bunlar kafi midir? Hayır, değil.. Yukarıda saydığım kulübün unsurlarının tamamı aynı konsantrasyon ve moral-motivasyona sahip olmalı, dolayısıyla psikolojik açıdan erozyona uğramamalıdır.


Bitmedi, devam edelim. Bir takımı oluşturan futbolcular grubu sezon boyunca kendilerine gereken fizik-kondisyon kadar zihinsel ve ruhsal açılardan da sağlıklı olmalıdır. “Haydi çocuklar bizler inandık, sizler de inanın” demekle şampiyonluk gelmez. Transfer ayında büyük ekonomilerle şampiyon olabilirsiniz ama, iş meşin yuvarlakla yeşil sahalara geldiğinde eğer futbolun gereksinimlerini yerine getiremezseniz son maçta da olsa, bir tek golle de olsa avucunuzun içindeki 17. şampiyonluğu kaçırırsınız.

BİZİ TAKİP EDİN

359,938BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,086,886TakipçiTakip Et
7,854AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL