-Reklam-

3 fabl

Fabl sonunda ders verme amacı güden, güldüren, düşündüren, genellikle hayvanların ve bitkilerin konuşturulduğu manzum öykülerdir. Ama bu hayvanlar insanlar gibi düşünür, konuşur ve tıpkı insanlar gibi davranır. İşte son güncel tartışmalara uygun üç fabl örneği.

1) Aristotales, Ezop’un yolsuzluktan yargılanan bir siyasetçiyi tilki ile kirpinin öyküsünü anlatarak nasıl savunduğunu şöyle anlatmış: Ezop mahkemede “bir tilkinin başı pirelerle derde girmiş, bir kirpi de onu pirelerden kurtarsın mı diye sormuş, tilki, ‘hayır, bu pireler doydu, artık fazla kan emmiyorlar. Onları kovalarsan, yerlerine yeni, aç pireler gelir’ demiş”, dedikten sonra, jüriye dönerek, sözlerini şöyle bitirmiş: “Dolayısıyla saygıdeyer jüri üyeleri, müvekkilimi cezalandırırsanız onun yerine onun kadar zengin olmayan birileri gelir ve sizi daha da beter soyar.”

2) Bir engerek pınar başını suyum bellemiş. Her gün su içmeye gelirmiş buraya. Pınarın yöresinde yuvalanmış bir başka su yılanı fena bozulmuş buna; “Ne bu be” demiş, çıkışmış. Her gün her gün gelip tedirgin edersin, babanın tapulu pınarı mı bu? Var git kendine başka pınar bul, bizim de başımız dinç olsun.

Gidersin gitmezsin bir patırtı gürültü, bir kızılca kıyamet kopmuş ki, demeyin gitsin! Sonunda yılanlar bakmışlar ki, bu böyle ağız dalaşında çözülecek bir mesele değil; “falan gün falan saatte buluşalım, kozumuzu pay edelim, kim kimi yenerse gitsin buradan, suyu da pınarı da kalana bıraksın,” demişler.

Su yılanından hazmetmeyen kurbağalar, olanı biteni uzaktan gözlemlermiş. Engereğe koşmuşlar; “Üzülme sakın, o haine karşı biz senin yanındayız, korkma senin arkanda biz varken onu yenersin.”

Kararlaştırılan günde yılanlar karşı karşıya gelmişler. İş bir an önce bitsin diye sektirmeden birbirlerinin üzerine atlamışlar. Bir döğüş başlamış ki evlere şenlik! Çevreden kurbağalar da vırak vırak ötüp ortalığı gürültüye boğmuşlar.

Engerek yılanı su yılanını sonunda yenmiş. Soluk soluğu döğüşten çıkmış. Çevresini saran sözde kendi tayfası kurbağalara;

“Ayıp ayıp! Bir de benden yana olacaktınız güya! Anam ağladı su yılanını yenene kadar, biriniz olsun el vermediniz, ötüp durdunuz boyuna, nerede kaldı sizin benden yana oluşunuz?”

Kurbağalar yiğitliğe toz kondurmadan;

“Biz gücümüzle değil, gırtlağımızla yardım ederiz. Yapacak başka bir şeyimiz yok,” demişler.

3) Bir fabl da dostum Ömer’den. ‘Urfa Balıklı Göl Efsanesi’nden esinlenilmiş.

“Balıklı Göl”ün öyküsü; İbrahim Peygamber”in yazgısını anlatıyor. Babil Kralı Nemrudgördüğü bir rüya sebebiyle doğacak bir çocuğun kendi saltanatına son vereceğine inanmış, korkusuyla o yıl doğan tüm çocukları kılıçtan geçirme emri vermiş. Nuna Hatun da gidip bir mağarada İbrahim’i doğurmuş. Sonra her gün, duvar diplerinden, ağaç gölgelerinden süzülerek gizlice çocuğu emzirmiş. Gün gelip büyümüş oğlan, anasının yanına gitmiş. İnsanların heykellere taptığı o çağda peygamberliğini muştulamış halkına. İbrahim’i Urfa Kalesi’nden atan Nemrud, ateşler içindeki yeri Tanrı’nın bir göle çevirdiğini tanık olmuş. Ateş göle, odunlar balıklara dönüşmüş.

Fablı ise şöyle; Babil Kral’ı Nemrud’un, İbrahim Peygamber’i yakacak ateşini gören kuşlar odunları söndürebilmek için gagalarıyla su taşırlarmış. O sırada bir karınca da bir damla suyu götürmeye çabalarken onu gören kuşlardan biri sormuş:

“Karınca kardeş o bir damla suyla nereye gidersin, bilmez misin o damlanın ateşi söndürmeyeceğini?”

Karınca da yanıtını vermiş;

“Bilirim elbet, olsun söndürmesin, ama tarafım belli olsun.

İşte böyle değerli okur, şimdi bu üç fablı niye mi yazdım? Engerekler pınarın başını tutmuş. Tarafımız belli olsun diye.

- Reklam -

SON HABERLER

Erdoğan, AKP İstanbul İl Başkanlığı’nda

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP İstanbul İl Başkanlığına...

14 yaşındaki iki çocuk 9 kişiyi öldürmeyi planlamaktan gözaltında

ABD'nin Florida eyaletinde 14 yaşındaki iki kız çocuğu, dokuz kişiyi öldürmeyi planladıkları...

Cumartesi Anneleri 734 haftadır direniyor

Cumartesi Anneleri/İnsanları, 734. açıklamalarını da İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi'nin bulunduğu...

Mazbata geldi, adağını yerine getirdi: İmamoğlu için komşularına pilav dağıttı

31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na seçilen Ekrem İmamoğlu,...

Meksika’da doğum günü kutlamasına saldırı: 13 ölü

Meksika'da silahlı bir grup saldırgan, bir restoranda düzenlenen doğum günü kutlaması sırasında...

Ankaralı grup Akis: “Ankara’da iyi bir rock dinleyicisi var”

2019’un başlarında yola çıktığımız Ankaralı Müzisyenler serimizde 15.haftaya geldik. Ankara müzik sahnesinin, alternatif üretimler...

CHP’li Torun: Belediye başkanları için 10 temel ilke belirledik

11'i büyükşehir, 10'u il olmak üzere 263 belediye başkanlığı kazanan CHP, 6...

İmamoğlu’ndan Maltepe’ye davet

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, yarın 14.00'de Maltepe'de yapılacak başkanlık kutlamasına...

‘Sinemacıların bir edebiyatçıya ödül vermesi çok hoşuma gitti’

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı’nca düzenlenen 30. Ankara Uluslararası Film Festivali, Ankara...

Avrasya Tüneli yarın trafiğe kapatılacak

Asya ile Avrupa yakasını deniz tabanının altından karayolu ile birbirine bağlayan Avrasya...

Sonraki haber