30 yıl içerisinde çocuk yaşta evlilikler 1,2 milyarı bulacak
21.03.2017 07:56 YAŞAM
Uluslararası Çocuk Merkezi’nden Dr. Ayşegül Esin, eğer önlem alınmazsa 2050 yılına kadar tüm dünyada küçük yaşta zorla evlendirmelerin 1,2 milyarı bulacağını belirtti

İstanbul Bilgi Üniversitesi, 18-19 Mart tarihlerinde, 2. Ulusal Şiddet ve Travmayı Önleyici Çalışmalar Kongresi’ne ev sahipliği yaptı. Kongreye katılan Uluslararası Çocuk Merkezi Üreme Sağlığı ve Hakları Sorumlusu Dr. Ayşegül Esin, dünyada her üç çocuktan birinin evli olduğunu ve eğer bu konuda önleyici çalışmalar yapılmazsa 2050 yılına kadar tüm dünyada 1.2 milyar çocuk gelin olacağını belirtti.

‘Çocuk evlilikleri toplumsal istismardır’
İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji bölümü tarafından santralistanbul Kampüsü’nde düzenlenen 2. Ulusal Şiddet ve Travmayı Önleyici Çalışmalar Kongresi’nde çocuklara yönelik her türlü ihmal ve istismar ele alındı.
Açılış konuşmasını yapan Bilgi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayten Zara, Türkiye’nin çocuk yaşta evliliklerin en yüksek oranda yaşanan ülkelerden biri olduğunu, çocukların erken yaşta ve zorla evlendirilmesinin çoğul travmaya sebebiyet verdiğini ve bazılarının ölümcül sonuçlar doğurduğunu söyledi. Bu evliliklerin temel üç büyük travmaya neden olduğunu aktaran Zara, “Öncelikle çocuklar anne babalarının yanı sıra bu duruma tanıklık edip hiçbir şey yapmayanların ihanetine uğruyorlar. İkinci olarak ruhsal ve bedensel olarak hazır olmadıkları bir ilişki yaşayarak her türlü duygusal, fiziksel ve cinsel istismara maruz kalıyorlar. Son olarak kendi yaşlarındaki çocuklar normal gelişimlerine devam ederken bu çocuklar bu koşullardan yoksun kalıyorlar” şeklinde konuştu.


‘Çocuk gelin’ değil ‘küçük yaşta zorla evlendirme’
Sivil Toplum Örgütleri ve alanında uzman akademisyenlerin katıldığı kongrede konu; kavramsallaştırılmasından önleyici müdahalelere kadar pek çok yönden ele alındı. Çocuk gelinler sorununun “küçük yaşta zorla evlendirme” şeklinde tanımlanmasının daha uygun bir yaklaşım olduğunu belirten Avukat O. Meriç Eyüboğlu, konunun hukuki altyapısı ve yasalardaki yaş farklılıklarına vurgu yaptı. Türk Medeni Kanunu’na göre 17 yaşını doldurmuş kız çocuklarıyla evlenmenin mümkün olduğu, Türk Ceza Kanunu’na göre 15 yaşını doldurmamış kız çocuklarıyla evlenmenin suç olduğu, Çocuk Koruma Kanunu’na göre ise 18 yaşını doldurmamış kızların çocuk olarak kabul edildiğine dikkat çekti.

Her 7 çocuktan biri istismara uğruyor
Türkiye ve dünyadaki küçük yaşta zorla evlendirilmelere ilişkin çarpıcı bilgiler paylaşan Uluslararası Çocuk Merkezi Üreme Sağlığı ve Hakları Sorumlusu Dr. Ayşegül Esin kongrede, dünyada her üç çocuktan birinin evli olduğunu ve eğer bu konuda önleyici çalışmalar yapılmazsa 2050 yılına kadar tüm dünyada 1.2 milyar çocuk gelin olacağını belirtti. Dünya Sağlık Örgütü’nün 2015 yılı raporuna göre her 7 çocuktan birinin istismar ve/veya ihmale uğradığını, bununla birlikte Türkiye’de en çok çocuk evliliğinin Kilis, Kars ve Ağrı’da olduğunu paylaştı.