300 milyondan fazla insan depresyonda!
12.10.2017 08:09 YAŞAM
Dünya Sağlık Örgütü 300 milyon insanın depresyonda olduğunu, 260 milyondan fazla kişinin ise endişe bozukluğu yaşadığını açıkladı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) her yıl 10 Ekim olarak kabul ettiği Dünya Akıl Sağlığı Günü’nde dünyada 300 milyondan fazla insanın depresyonda, 260 milyondan fazla kişinin ise endişe bozukluğu yaşadığını belirtti.

260 milyon kişi de endişe bozukluğu var
WHO tarafından yapılan çalışmaya göre, dünya genelinde bugün 300 milyondan fazla insan depresyondan mustarip ve iş göremezlik nedenlerinin en başında depresyon geliyor. WHO verilerine göre 260 milyondan fazla kişi ise endişe bozukluğu yaşıyor. Bu insanların birçoğunda ise depresyon ve endişe bozukluğu birlikte görünüyor. Çalışma kapsamında depresyon ve endişe bozukluğu gibi ruhsal bozuklukların küresel ekonomiye ise her yıl 1 trilyon dolara mal olduğunu açıklandı.

‘İşyerinde akıl sağlığı’
Bu yıl Dünya Akıl Sağlığı Günü’nün teması “İş yerinde akıl sağlığı” olarak belirlendi. İş yerinde akıl sağlığını destekleyen ve ruhsal bozukluğu olan çalışanları destekleyen politikaların sadece çalışan sağlığında değil, iş faaliyetlerinin verimliliğinde de artış sağladığı aktarıldı. WHO’nun verdiği bilgilere göre olumsuz bir iş ortamı ise fiziksel ve ruhsal sorunlara yol açabilir, zararlı uyuşturucu madde ve alkol kullanımına neden olabilir ve verimi düşürebilir.

WHO işyerinde ruh sağlığını olumsuz etkileyen faktörleri ise şöyle sıralıyor:
Yetersiz sağlık önlemleri, kötü iletişim ve yönetim pratikleri, çalışanların işyerindeki karar alma süreçlerine katılamaması ve yetersiz desteklenmesi, çalışma amaçlarının net belirlenmemiş ve iş tanımının bireyin yeteneklerine ve kapasitesine uygun yapılmamış olması.