Anasayfa YAZARLAR 31 Mart demokrasi ve laiklik mesajı verdi

31 Mart demokrasi ve laiklik mesajı verdi

Ülke olarak demokrasinin erdemine inananlarla, inanmayanların iki cepheye bölündüğü bir süreci yaşıyoruz. Demokrasinin evrensel değer ve ilkeleriyle birlikte, erdemliğini savunanlarla, bunları ayaklar altına alanlar karşı karşıya. 31 Mart seçimleri karşısındaki hazmetme kapasitesinin sıfırlandığı durumlarda, “geçersiz oyları sayalım”, “tüm oyları sayılım” denilirken, şimdi de “seçim yenilensin” söylemi, demokrasinin hazmedilmediğinin ayan beyan göstergesidir.

Oysa sandık demokrasidir. Muhalefet hakkı da demokrasidir. Oy demokrasidir. Seçme ve seçilme hakkı demokrasidir. Fikrin ve düşüncenin ifadesi de evrensel bir hak olarak demokrasinin erdemliğidir.

Hak temelli mücadele ve direnme hakkı da demokrasinin olmazsa olmaz parçasıdır. Halkın hakikatleri öğrenme ve bilme hakkı ile birlikte basın özgürlüğü de demokrasinin ilkesidir. Güçler ayrılığı ve bağımsızlığı olmazsa, zaten demokrasi olmaz. Bu değerleri ve ilkeleri korumak ve saygı duymak ise erdemliktir. Tüm dünyada bu böyledir. Ama demokrasi ve laiklik ile barışık olmayan siyasal İslamcılık, AKP ve yandaşlarına göre sandığa yansıyan halk iradesi ‘darbecidir.’ Gezi Direnişi bir ‘darbe girişimidir.’

Tüm bu demokrasi dışı söylemlerin nedeni bellidir; 31 Mart iki önemli ve güçlü mesaj vermiştir: Yetkilerin merkezi ve yerel ölçekte, tek elde toplanmasını kabul etmiyor ve demokrasi istiyor. Siyasal İslamcılığa ve dinselleşmeye karşı laiklik talep ediyor. Bu seçimin daha farklı mesajları da vardır; Yüzde 5’lik muhalif medya, yüzde 95’lik yandaş medya karşısında kazanmıştır. Daha da önemlisi muhalefet, Türkiye nüfusunun yüzde 50’sinden fazlasının yaşadığı, milli gelirin yüzde 65’nin üretildiği yerlerde AKP’nin siyasal hegemonyası geriletilmiş ve iktidarın hükmetme alanı daraltılmıştır. Ve yine önemli ve göz önünde bulundurulması gereken bir husus da, halk yerellerde huzurlu yaşam ve toplumsal kutuplaştırmaya hizmet eden ayrımcı ve nefret dilene oy vermemiştir. İşte bu yüzden, eskiden üç saatte seçim sonuçları açıklayan YSK, on gündür sonuç açıklayamıyor. AKP iktidarının her itirazını yüzde 99 kabul eden YSK, HDP’nin itirazlarını reddediyor. CHP’nin itirazlarının bir kısmını kabul ediyor ama çoğunlukla reddediyor.

Seçim bitti. Halk kararını verdi. Buna rağmen ortamı geren, manipülasyona başvuran, kaybetmeyi kabul etmeme ısrarını inadına sürdürmenin, gerekçeleri giderek manidar olmaya başlamıştır. Hukuk dışılığın, kabalığın, nefret söyleminin, linç girişimlerinin, halkın iradesine saygısızlığın, sandıkta bile kaybetmeyi hazmedememenin en çirkin haliyle dışı vurumu oldukça manidardır.

Ülkeye ve halkın geleceğine yazık ediliyor. Elbette herkes kendine yakışanı yapıyor. TV şovmenleri/tetikçileri, 4 milyon oy almış insana “oğlum Ekrem” diyecek kadar rezilliğe, bir diğeri iktidar yalakalığı için yalan, iftira haberleri, kumpas programları kendilerine yakışanı yapıyor.
İslamcı vakıflar, yandaş medya kaygılı. Çünkü onlar da belediyelerden aldıkları yüzlerce milyonluk rantın derdindeler. Ama nafile. Türkiye’nin toplumsal vicdani siyaset üstü bir duyarlılık göstererek, siyasal rezilliklere karşı, belediye bütçesini yerel hizmetler yerine, rant paylaşımına ve siyasal İslamcılığa aktarılmasına, sandıkta hayır demiştir. ‘Her şerden bir hayır vardır’ misali halk, muhalefetin adaylarına oy vermesine neden olmuştur.

Halkın muhasebe kapasitesi ‘yenilen pehlivan güreşe doymaz’ dolduğunu görüyor. Kimse sandıkta ‘günah keçisi’ aramasın. Sandıktaki halkın demokratik sözüydü. Halk seçeneksiz olmadığı mesajı vermiştir. Dönemsel ihtiyaca uygun pragmatist tavrını belirlemiştir. Bu açıdan oyların sağcı ve solcu olmasından daha çok, halk seçenek yaratma gücüne sahip olduğuna, demokrasi, laiklik, huzur ve ekmek derdinin önemine işaret eden bir özelliği var.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,467AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Galatasaray’ın yeni transferi İstanbul’da

Spor Toto Süper Lig takımlarından Galatasaray’ın yeni transferi Jean Michael Seri İstanbul’a...

Galatasaray’ın yeni transferi Jimmy Durmaz cinsiyet ayrımcılığına karşı: Futbol oynayan kadınları desteklemeye devam edeceğim

Galatasaray’ın yeni transferi İsveçli oyuncu Jimmy Durmaz, sarı-kırmızılı ekibin kamp yaptığı Avusturya’da...

Yargıtay’dan Cumhuriyet gazetesi davasında beraat talebi

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhuriyet gazetesi yazarlarıyla ilgili davaya ilişkin görüşünü tamamladı. Tebliğnamede,...

Adana’da 5 bin 400 litre sahte içki ele geçirildi

Adana'da polis, sahte içki üretilen depoya yaptığı baskında piyasaya sürülmek üzere olan...

Telefon hakkı ‘aileye saygı’

Anayasa Mahkemesi (AYM), hükümlü Ümit Balaban’ın kızıyla hafta içi telefon görüşmesi yapamadığı...

ABD’de göçmen merkezinde oğlu tutulan kadına cinsel saldırı

ABD'de göçmenlere dönük kötü muamele artarak sürüyor. Bir sınır güvenliği yetkilisinin oğlu...

AKP medreselere yasal statü vermeye hazırlanıyor

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerel seçim öncesinde Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Doğu ve...

ABD İran’a karşı Suudi Arabistan’a yüzlerce asker gönderebilir

İran'la gerilimi tırmandıran Trump yönetiminin yüzlerce askeri Suudi Arabistan'a göndermeye hazırlandığı belirtildi. 

Hindistan’daki selde ölü sayısı 109’a çıktı

Hindistan'ın doğu ve kuzeydoğusunda son günlerde etkili olan şiddetli yağışların yol açtığı sellerde...

HDP’den 5 kentte miting kararı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Sezai Temelli başkanlığında toplanan Parti...

Sonraki haber