33 kişiyi katlettiler, dava 1 dakika sürdü
26.06.2018 13:21 GÜNCEL
Asım Bezirci, Nesimi Çimen, Muhlis Akarsu, Metin Altıok ve Hasret Gültekin gibi halk sanatçılarının ölümüne neden olan Sivas katliamına ilişkin yargılama bir dakika sürdü. Firari üç sanık ise 24 yıldır bulunamıyor

BİRGÜN / ANKARA

2 Temmuz 1993 yılında Sivas’ta Madımak Otelinde öldürülen 33 yurttaşın katline yönelik davada daha önce dosyası ayrılan üç firari sanığın yargılanmasına devam edildi.

Ankara 1’inci Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya katliamda öldü denilerek morga kaldırılan ancak daha sonra ölmediği anlaşılan Serdar Doğan ile birlikte çok sayıda mağdur yakını, Alevi kurum temsilcisi, avukat ve aktivist katıldı.

BAŞLADIĞI GİBİ BİTTİ

Zaman aşımına uğrayan dosyadan ayrılan üç firari sanık Murat Karataş, Eren Ceylan ve Murat Sonkur hakkındaki dava yalnızca bir dakika sürdü. Kırmızı bültenle aranan sanıkların aranmasına devam edilmesine karar veren mahkeme başkanı, duruşmayı 28 Kasım Çarşamba gününe erteledi.

"DAVA RUTİNE DÖNDÜ"

Duruşmayı yerinde takip eden CHP eski milletvekili ve avukat Şenal Sarıhan, mahkemenin ağır hareket etmesini eleştirdi. Davanın artık rutin bir işlem haline geldiğine dikkati çeken Sarıhan, “Bu insanlar katildir ve yakalamak için gayret göstermek gerekiyor. Bu konuda daha etkili şeylerin yapılması lazım. Kırmızı bülten yetmez” dedi.

"İNSANLARI KATLETTİLER"

Firari üç sanığın 1993 yılında tutuklandığını ve ertesi sene serbest kaldığnı hatırlatan Sarıhan, “1994 yılında yurt dışına kaçan sanıkların bir an önce geri getirilmesi gerekiyor. Bu insanlar, davanın ilk aşamasına katılmış, 1994 yılında tahliye edilmiş ve ardından yurt dışına kaçmış kişiler. Bu insanların getirtilmesi ve adil yargılanma mücadelesi veriyoruz. Ne yazık ki ilgililer, üzerine düşeni yeterince yapmıyor. Bunlar insanları katletmiş sanıklardır. Korunması söz konusu olamaz” dedi.