-Reklam-
Anasayfa KÜLTÜR SANAT '4. Kara Hafta İstanbul Festivali' başlıyor

‘4. Kara Hafta İstanbul Festivali’ başlıyor

Her yıl polisiye romanın ünlü isimlerini ağırlayan “4. Kara Hafta İstanbul Festivali”, 23-24 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek.

DenizBank ana sponsorluğunda İstanbul’da düzenlenen festivalin bu yılki teması, “Mike Hammer” karakteri olarak belirlendi.

Festivalin Pera Palace Hotel’de yapılan tanıtım toplantısında konuşan Festival Komitesi Başkanı Yazar Ahmet Ümit, festivale sadece sponsorların değil, Türkiye’de polisiye üzerine roman ve öykü yazan herkesin katkısı bulunduğunu söyledi. Ümit, festivalin çok önemli bir organizasyon olduğuna işaret ederek, “Yıllar önce 1996 yılında ‘Sis ve Gece’ romanımı yazdığım zaman, Türkiye’de hala polisiye roman ikinci sınıf edebiyat olarak adlandırılıyordu. Polisiye roman yazanlara, biraz küçümseyerek bakılıyordu. Gerçekleştirdiğimiz bu festivalimizi, Türkiye’de polisiye romanın aldığı yol açısından bir ölçüt olarak görüyorum. Geldiğimiz noktada artık polisiye roman rüşdünü ispat etmiş ve birçok polisiye roman yazan kıymetli yazarlarla birlikteyiz.” dedi.

Festivalin İstanbul’un tanıtımına da katkı sunacağının altını çizen Ümit, dünyada da birçok örneği olan etkinliğin geleneksel hale gelmesi temennisinde bulundu.

‘Polisiye bence edebiyatın temel taşlarından birisi’

DenizBank Kültür Sanat Danışmanı Perihan Yücel de kurum olarak sanata ve kültüre önem verdiklerini anlatarak, “Polisiye türünün Türkiye’de önemli bir noktada olduğunu biliyorum. Artık tarihi bile ekmek arası öğreniyoruz, amiyane tabirle. Her şey ekmek arası yapıldığında, biraz daha lezzetli oluyor ve çabucak tüketiliyor. Polisiyede de heyecan var, sürükleyicilik var. Hepimizin okuma merakı hep polisiyelerle başlamıştır. Bu nedenle de polisiye bence edebiyatın temel taşlarından birisi.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu yılki ödül Senay Haznedaroğlu’na verilecek

Festivalin komite üyelerinden Adnan Özer ise etkinliğin ilk yılında Agatha Christie’yi tema olarak belirlediklerini hatırlatarak, “Daha sonra ünlü yazar Georges Simenon ve polisiyenin, entrikanın, kriminal edebiyatın çok popüler isimlerinden James Bond’un yaratıcısı Ian Fleming işlendi. Şimdi de Mike Hammer seçildi.” diye konuştu.

Özer, polisiye edebiyat ile sinemanın yan yana duran iki kol olduğundan bahsederek, “Çünkü polisiye entrikası, görseli bol olan bir alan ve bu konuda da hem sinema hem polisiye ile ilgili çok değerli bir isim Atilla Dorsay, bu yıl festivalimize konuk olacak. ‘Polisiye Sinema ve Mike Hammer’i bize DenizBank Genel Müdürlüğü’nde anlatacak. Açılış törenimiz de ayın 19’unda yapılacak ve manevi değeri yüksek bir ödül verilecek. Türkiye polis edebiyatına katkı sağlayanlara, biz her yıl ödül takdim ediyoruz. Bu yıl ödüle değer görülen Senay Haznedaroğlu’na, ödülü Doğan Hızlan takdim edecek.” ifadelerini kullandı.

Toplantıda, Pera Palace Hotel Pazarlama ve İletişim Müdürü Can Erol ile festivalin komite üyelerinden Metin Celal de birer konuşma yaptı.

Festivale, dünyaca ünlü Wolfgang Schorlau, BA Paris gibi polisiye alanında uluslararası üne sahip yazarların yanı sıra Ahmet Ümit, Armağan Tunaboylu, Celil Oker, Erol Üyepazarcı, Sevin Okyay, Taner Ay, İskender Pala gibi yazarlar ile Türkiye Polisiye Yazarlar Birliği katılacak.

İki gün sürecek festival kapsamında, “Tarihteki Polisiye-Polisiyedeki Tarih”, “Polisiye Nasıl Yazılır ?” ve “Güncel Olaylar, Siyaset ve Polisiye” gibi konuların işleneceği 7 konferans ücretsiz olarak meraklılarıyla buluşacak.(CNN)

- Reklam -

SON HABERLER

Tunç Soyer, toplu ulaşım için verdiği sözü tuttu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, seçim öncesi verdiği toplu ulaşımda belli...

Juventus üst üste 8. kez şampiyon

İtalya 1. Futbol Ligi'nde (Serie A) konuk ettiği Fiorentina'yı 2-1 yenen Juventus,...

Rölanti modunda 3 puan

Galatasaray, maçın genelinde oldukça vasat bir performans gösterdiği ve ikinci yarısını adeta...

Galatasaray taraftarından İBB Başkanı İmamoğlu’na büyük ilgi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Galatasaray-Kayserispor karşılaşmasını izlemek için Türk Telekom...

AKP’den YSK’ye ‘KHK’li seçmen’ dilekçesi

AKP, İstanbul seçiminin iptali için YSK'ye KHK ile kamu hizmetinden çıkarılan seçmenlerin...

Başkanlar gitti, milyonluk araçları kullanılmıyor

Kocaeli’de 13 AKP’li belediyenin 12’sinde belediye başkanları değişti. Başkanların tepki çeken lüks...

İSPARK çalışanının skandal paylaşımına soruşturma

İstanbul Otopark İşletmeleri Ticaret AŞ (İSPARK) elindeki paralarla fotoğraf çektirerek sosyal medyada...

Silopi kayyumunun borçları belediye binasına asıldı

HDP'li Silopi Belediye Eşbaşkanları Adalet Fidan ve Süleyman Şavluk, kayyum döneminden kalan...

Nadal’dan sürpriz yenilgi

Monte Carlo Tenis Turnuvası'nda mücadele eden dünya 2 numarası Rafael Nadal, yarı finalde...

Beyoğlu’nda 4 katlı binada yangın

Beyoğlu'nda 4 katlı apartmanın çatısında yangın çıktı. Çatının büyük bir kısmını kaplayan...

Sonraki haber