Anasayfa EKONOMİ 4 milyon kişi iş arıyor ama bulamıyor

4 milyon kişi iş arıyor ama bulamıyor

İşsizlik rakamları fren tutmuyor. TÜİK verilerine göre geçen kasım ayında işsizlik oranı yüzde 12,3’e ulaşarak 4 milyona yaklaştı. 15-30 yaş aralığındaki çoğu kadın 5 milyon genç ise ne çalışıyor, ne iş arıyor ne de eğitim görüyor.

Ekim ayında yüzde 11,6 olarak gerçekleşen işsizlik hız kesmeden artmaya devam ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre işsizlik kasım ayında 12,3 olarak gerçekleşti. Böylece Türkiye’de işsizler ordusuna 1 ayda 193 bin kişi eklenmiş oldu. Büyümedeki negatif seyir, sanayi üretiminin azalması, perakende satışların düşmesi işsizlik verilerinin daha da artacağını gösteriyor.

HER 4 GENÇTEN 1’i İŞSİZ

TÜİK rakamları gençler açısından da oldukça karanlık bir tabloyu ortaya koydu. Buna göre 15-24 yaş arasında iş arayanların oranı yüzde 23,6 oldu. Her 4 gençten biri işsiz statüsünde. Genç kadınlar açısından oran yüzde 27,7 ile daha da yüksek.

Kasım verilerine göre ne eğitimde ne de istihdamda olanların oranı kasım yüzde 24,3’e yükseldi. 15-30 yaş arasındaki yaklaşık 5 milyon genç ne iş arıyor ne de eğitim görüyor. Bu grup 25-29 yaş arası yoğunluk gösteriyor. Askerlik görevini yaptığı, üniversite bitirdiği bir ihtimal yüksek lisans veya başka bir diplomaya sahip olduğu varsayılan 2 milyon genç herhangi bir üretken faaliyetten uzak. Bu 5 milyon gencin 3,5 milyonu kadınlardan oluşuyor. Başka bir deyişle 15-30 yaş arasındaki 3,5 milyon genç kadın eve kapatılmış ve üretken faaliyetten koparılmış durumda.

Öte yandan Eylül ayında açıklanan Yeni Ekonomi Programında 2018 yılı için öngörülen yüzde 11,3’lük işsizlik tahmini ise daha kasım ayından aşılmış oldu. Aralık ayında ise işsizlik oranının yüzde 13’e yaklaşması bekleniyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Kasım ayına ait istatistiklerin işsizlik sorununun uzun süre gündemde olacağının habercisi olduğunu belirterek, geniş kapsamlı işsizlerin sayısının 7,5 milyona dayandığını söyledi.

Verilere bakıldığında her 10 yaşlı insandan birisinin çalışmak zorunda olduğunu kaydeden Erdoğdu, “65 yaş üzerinde olup çalışmaya devam eden 830 bin kişi var” dedi. Tarım dışı işsizlik oranında ise bir yıl öncesine göre 2 puan, 1 ay öncesine göre de 0,7 puan artış gerçekleştiğini anlatan Erdoğdu şu görüşleri dile getirdi:

“Genç nüfusta işsizlik oranı yüzde 23,6. Ne eğitimde ne istihdamda olanların oranı da yüzde 24,3’e yükseldi. Geçici önlemlerle kof kampanyalarla istihdam yaratamadılar, mevcut işlerin korunmasını sağlayacak ekonomi politikalarını uygulamadılar. 1 milyon 202 bin gencimiz işsiz. Kriz genç kadınları da vurmuş görünüyor. Her 100 genç kadından 28’i işsiz. Tarım dışında bu oran yüzde 32’ye çıkıyor.”

Erdoğdu şöyle konuştu:

Hazirandan bu yana imalat sanayiinde 53 bin, inşaatta 272 bin, toptan perakende satışta 156 bin, konaklama ve yiyecek hizmetlerinde ise 184 bin kişilik istihdam azaldı. ‘Ekonomiyi şaha kaldıracağız’ diyenler işsizliğe çare olamıyor. Erdoğan yönetimi toplum yararına çalışma altında geçici istihdam biçimlerini yaygınlaştırmaya, işsizlik sigortası fonunun amaç dışı kullanımını sürdürmeye çalışıyor. İşsiz kalanların koşullarını göz önünde bulundurmadan fonun kullanımı ekonomiye de emekçiye de fayda sağlamıyor.”

İşsizlik depremi

>> Dar tanımlı işsiz sayısı 3 milyon 981 bin

>>Dar tanımlı işsizlik yüzde 12,3

>> Krizin bedeli: bir yılda 706 bin yeni işsiz

>> İstihdam ağustos-kasım arası 1 milyon azaldı

>> İstihdam son bir yılda 201 bin daraldı

>> Geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 19,3

>> Geniş tanımlı işsiz sayısı 6 milyon 646 bin

>> Üniversiteli işsiz 1 milyon 31 bin

>> İşsizlik ödeneğine son 5 ayda 985 bin işsiz başvurdu

SON HABERLER

CHP’li Yücel Özen hayatını kaybetti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir eski İl Yöneticisi ve Tire Belediye Meclis...

Uber davası ertelendi

Uber'e erişimin engellenmesi ve firmanın Türkiye'den men edilmesi talebiyle açılan dava, bilirkişi...

Yeni Zelanda saldırısında ölenlerin sayısı 51’e yükseldi

Christchurch kentinde 15 Mart'ta iki camiye düzenlenen saldırının ardından kendisinden haber alınamayan...

Akşener: Ekrem kardeşim niye kızdırdın bu kadar Tayyip Bey’i?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Bir yerel seçime gidiyoruz ama sanırsınız...

MGK’den yerel seçim mesajı

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Toplantısı sona erdi. 4,5 saat süren toplantı sonrası...

Alper Taş’a sosyal medyadan büyük destek

Sosyal medya kullanıcıları CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş'ın başlattığı #BenimİçinBeyoğlu...

10 maddede AKP ile birlikte kaybedilen Beyoğlu

Beyoğlu’nun AKP'li yıllarda yapılan değişim ve dönüşüm ile birlikte tarihi yapısı yok...

FED faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası FED kritik faiz kararını duyurdu. FED faizi değiştirmeyerek yüzde...

Feridun Düzağaç’tan Alper Taş’a destek çağrısı

İsmi Beyoğlu Belediye Başkan adaylığına açıklandığı günden bu yana toplumun büyük ilgisiyle...

Saray’dan Yeni Zelanda açıklaması

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Yeni Zelanda'daki saldırıya ilişkin bir açıklama yaptı.